Co roku 22 lutego harcerze i skauci z całego świata obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Wybór daty padł na dzień 22 lutego – rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta Baden-Powella, Naczelnego Skauta Świata i jego żony Olave Baden-Powell Naczelnej Skautki Świata.

W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Jednak luty nie zawsze sprzyja spotkaniom przy ogniu. W tym roku harcerze z hufca Wągrowiec wybrali na miejsce wspólnego świętowania Skoki.

Uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza Święta, którą w kościele parafialnym odprawił ksiądz Karol Kaczor. Czytania mszalne i służba liturgiczna były obsadzone przez harcerzy, a zespół muzyczny kierowany przez panią Katarzynę Dziel i Waldemara Błażyńskiego został wzmocniony przez „HYCÓW”

Po uroczystościach kościelnych, eskortowani przez skockich policjantów, poprzedzani przez poczty sztandarowe hufca Wągrowiec, kombatancki i naszej drużyny, przeszliśmy w kolumnie czwórkowej do Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza, w której to odbyły się oficjalne obchody tego dnia. Ceremonia zainicjowana została apelem, podczas którego drużyny zameldowały swoje przybycie komendantowi  ceremonii hm. Andrzejowi Surdykowi. Nie obyło się bez humoru. Zwłaszcza, kiedy starszyznę meldował dh Jerzy Cybulski a gości i seniorów hm. Antoni Wiśniewski. W części oficjalnej nie mogło zabraknąć także słowa od komendanta phm. Krystiana Jabłkowskiego, który w swoim wystąpieniu powitał wszystkich harcerzy i gości, a także wręczył odznaczenia „Przyjaciół Harcerstwa”, które trafiły do Pani Barbary Surdyk nauczycielki tutejszej podstawówki i Pana Wiesława Sierzchuły -dyrektora Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków. Specjalne listy gratulacyjne od Naczelnik ZHP Małgorzaty Sinicy zostały wręczone także instruktorom naszego hufca , w podziękowaniu za służbę i szczególne zaangażowanie, otrzymali je phm. Julita Węczkowska, hm. Andrzej Surdyk i pwd. Damian Gruszka. W trakcie części oficjalnej wszyscy zebrani symboliczną minutą ciszy uczcili pamięć ofiar na kijowskim Majdanie. Podsumowanie tej części upamiętniło grupowe zdjęcie wszystkich obecnych.

W dalszej części harcerze i goście udali się na smaczny poczęstunek przygotowany przede wszystkim staraniem rodziców skockich harcerzy, którzy w ramach wpisowego przynieśli pyszne placki.

Szybko zapełnił się korytarz i ustawione tam stoliki, a czas szybko mijał na wspólnych rozmowach o przeszłości teraźniejszości i przyszłości harcerstwa w Skokach i Wągrowcu. Była też możliwość obejrzenia starych kronik i dokonania pamiątkowego wpisu do nowej.

Miłej atmosferze nie było końca, harcerskim zwyczajem nie mogło obyć się bez tradycyjnego śpiewogrania, gdzie w kręgu każda z drużyn przedstawiała swoją wybraną piosenkę. Tak radośnie spędziliśmy resztę wieczoru. Dzień Myśli Braterskiej jest okazją do wspólnych spotkań, rozmów, składania życzeń, a także okazją, która uświadamia nam jak bardzo braterstwo i wzajemna przyjaźń są nam potrzebne.

Wszystkim, którzy pomogli nam w zorganizowani harcerskiego święta w Skokach serdecznie dziękujemy.