3. Gra Powstańcza harcerzy hufca ZHP Wągrowiec

238

Już po raz trzeci zuchy, harcerze i instruktorzy z hufca Wągrowiec 30 grudnia uczestniczyli w Grze Powstańczej. Poprzednie edycje odbyły się w Wągrowcu i Rogoźnie.

Data ta nie została wybrana przypadkowo. Co prawda Powstanie Wielkopolskie wybuchło w Poznaniu 27 grudnia ale mieszkańcy Skoków przejęli władzę nad miastem właśnie 30 grudnia tegoż roku. Gra rozpoczęła się przed dworcem kolejowym skąd po odprawie patrole ruszyły w trasę. Kolejne punkty kontrolne prowadziły ich w poprzez miasto w miejsca Skoków związane z powstaniem.

Na koniec na rynku odbył się uroczysty apel, który zakończył się odśpiewaniem „Marsylianki Wielkopolskiej” i zapaleniem zniczy pod tablicą pamiątkową znajdującą się na skockim „Magistracie” – budynku, który 105 opanowali skoccy powstańcy przejmując władzę w mieście.

Już po apelu zgromadzeni a było ich ponad 90 odśpiewali gromkie sto lat, bowiem tego dnia swoje urodziny obchodził Komendant Hufca ZHP dh pwd Jacek Śrama.

Całość uroczystości zakończył harcerski krąg.

hm. Andrzej Surdyk HR
zdjęcia: pwd Paweł Sierakowski