Burmistrz Miasta i Gminy Skoki zaprasza na BEZPŁATNE BADANIA OSTEOPOROZY

Zakres programu:

• ocena ryzyka zachorowania na osteoporozę metodą FRAX
  • pomiar gęstości szyjki kości udowej DXA
  • konsultacja lekarska oraz edukacja zdrowotna

Z programu mogą skorzystać kobiety powyżej 40 roku życia, zamieszkałe w Gminie Skoki. Informacje: 666 355 990

Co to jest OSTEOPOROZA?

• Osteoporoza to choroba, która charakteryzuje się utratą masy kostnej oraz osłabieniem struktury kości, co w konsekwencji prowadzi do częstych złamań kości- mogą one wystąpić nawet po niewielkim urazie (są to tak zwane złamania osteoporotyczne).
  • Ryzyko osteoporozy rośnie wraz z wiekiem, szczególnie w okresie okołomenopauzalnym.
  • Diagnostyka osteoporozy, czyli badanie densytometryczne-opiera się na pomiarze gęstości mineralnej kości. Badanie wykorzystuje bezpieczną dawkę promieniowania rentgenowskiego oraz jest całkowicie bezbolesne.

Jak zapobiegać OSTEOPOROZIE?

• Spożywaj produkty bogate w wapń i witaminę D-są to witaminy odgrywające kluczową rolę w budowie kości. Włącz do swojej diety produkty mleczne takie jak: mleko, jogurty, sery, a także zielone warzywa liściaste np. jarmuż czy brokuły.
  • Regularnie ćwicz: Aktywność fizyczna pomaga w budowaniu i utrzymaniu zdrowej masy kostnej. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie i kości, pamiętaj aby wykonywać je regularnie-przynajmniej trzy razy w tygodniu.
  • Unikaj używek. Palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu powodują wypłukiwanie minerałów z kości, co wiąże się z ich znacznym osłabieniem.
  • Pamiętaj o zapewnieniu sobie odpowiedniej ilości snu-jego niedobór może mieć negatywny wpływ na kości.
  • Redukuj stres oraz regularnie przeprowadzaj badanie densytometrycznewczesne wykrycie osteoporozy zmniejsza ryzyko groźnych powikłań.
  • Zapobieganie urazom i prewencja upadków, mają na celu zmniejszenie częstości występowania urazów, które są bezpośrednią przyczyną złamań kości. Ocena ryzyka upadków i odpowiednie im przeciwdziałanie jest szczególnie istotne u osób w podeszłym wieku.

Program polityki zdrowotnej i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród mieszkańców Gminy Skoki na lata 2023-2025.