Tak naprawdę kwestia nazwy tego miejsca jeszcze do końca nie jest rozstrzygnięta. Pewne natomiast jest to, że obiekt ten pod patronatem skockiej Biblioteki stanie się wyjątkowym miejscem, o który nie raz usłyszymy.

Mowa tu o nowo wyremontowanym budynku znajdującym się za skocką książnicą. To ten budynek w którym stał niegdyś magiel, z którego korzystało wielu naszych mieszkańców.

Gmina Skoki wiele lat temu opracowała dokumentację na remont tego budynku, który według kosztorysu opiewał na ok. pół miliona złotych. Czekaliśmy na pojawienie się zewnętrznych funduszy dość długo.

Szansa pojawiła się 31 marca 2023, kiedy to złożyliśmy wniosku o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na zadanie pod nazwą ,,Przebudowa ze zmianą sposobu użytkowania budynku gospodarczego na zaplecze Biblioteki Publicznej w Skokach”.

Udało się! I to jeszcze jak. Gmina Skoki otrzymała 22 listopada ubiegłego roku promesę na kwotę 547.854,30 zł co stanowi aż 98,00 % ostatecznej wartości tego zadania!

Oznacza to nie mniej nie więcej, że ten piękny obiekt który Państwo widzicie kosztował nas wszystkich zaledwie ok 11 tyś złotych, gdyż cała zadanie wyniosło 559.035,00 zł

We wtorek, 23 kwietnia odbył się końcowy odbiór inwestycji, którą realizowała firma MAT-POL Mateusz Podraza.

Pozytywnego odbioru dokonali: Burmistrz Tadeusz Kłos, Sekretarz Gminy Blanka Gaździak, inspektor Grzegorz Szajer, Dyrektor Biblioteki Elżbieta Skrzypczak, wykonawca Mateusz Podraza, kierownik budowy Cezary Chojnowski oraz inspektor nadzoru budowlanego Karol Wolter.


Ledwo drzwi się na nimi zamknęły, a już Biblioteka wypuściła w świat informację:

Drodzy Mieszkańcy! Jeśli mają Państwo ochotę stworzyć odrobinę magii w Powozowni Kultury, mogą Państwo to uczynić.

👉W jaki sposób? Przekazując niepotrzebne już, ale sprawne: lampki stołowe i podłogowe, stoliki, krzesła, ryczki, obrusy. Ważne, aby były w stylu retro, rustykalne, vintage.

👉W jakim celu? Damy im drugie życie. Będą pełniły swoje funkcje w trakcie spotkań warsztatowych lub koncertowych, poetyckich i autorskich.

👉Czy mogę zaznaczyć, że to pamiątka rodzinna? Oczywiście. Warto umieścić opis np.: „Pochodzę z rodziny Nowaków. Mam 85 lat. Stworzył mnie stolarz Kowalski ze Skoków”.

Urządźmy razem niepowtarzalną przestrzeń do rozwijania etnopasji w Skokach🫶

Szczegóły: 📞798824520, 618242281

‼️Powozownia Kultury już po odbiorze technicznym! Przekazana w użytkowanie Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Eugeniusza Paukszty w Skokach. Drzwi otwarte, 9 czerwca 2024/niedziela, szczegóły niebawem na plakacie‼️