4 maja 2011 rodbyło się spotkanie Jerzego Omelczuka, artysty malującego ustami i nogami z uczniami Szkoły Podstawowej w Jabłkowie – Punkt Filialny w Łosińcu. Artysta opowiadał dzieciom o sobie, swojej twórczości, o Związku Światowego Stowarzyszenia Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein. (O związku można dowiedzieć się więcej odwiedzając stronę internetową www.amun.com.pl Jerzy Omelczuk bardzo chętnie przyjeżdża i spotyka się z dziećmi. W ten sposób chce uświadomić młodym ludziom, iż obok nich żyją także osoby niepełnosprawne, dla których nie jest przeszkodą brak rąk, które pomimo swojego kalectwa żyją normalnie i czynnie uczestniczą w życiu społecznym, chociażby malując obrazy.

Artysta często bierze udział w akcjach charytatywnych, przekazując swoje obrazy na różne cele. Szkole w Łosińcu również przekazał swoje prace. Są to obrazy olejne namalowane przez artystę na płótnie i na sklejce. Zdobią one korytarzszkolny. Jerzy Omelczuk urodził się 24.08.1957 r. w Siemiatyczach.  Przyszedł na świat z porażeniem mózgowym. Od czwartego roku życia przebywał w zakładach dla niepełnosprawnych. Już od dziecka interesował się malarstwem, dlatego pewnego dnia wziął ołówek do ust i zaczął rysować. Kilka lat później dostał w prezencie farby i pędzel, co pogłębiło jego miłość do malarstwa. Jest samoukiem, a swoje obrazy maluje ustami. Od 1980 roku Jerzy Omelczuk tworzy na sztalugach. Już w 1982 r. otrzymał stypendium Związku Światowego Stowarzyszenia Artystów Malujących Ustami i Nogami, co umożliwiło mu intensywne zajęcie się swoją pasją. Na początku pracy twórczej Jerzy Omelczuk posługiwał się głównie farbami akwarelowymi, lecz obecnie preferuje technikę olejną. Przez wszystkie te lata namalował ponad tysiąc obrazów olejnych. Ulubione motywy artysty to pejzaże, martwe natury, portrety oraz obrazy o treści sakralnej.
Pan Omelczuk już wielokrotnie prezentował swe prace szerokiej publiczności, biorąc udział w licznych wystawach indywidualnych oraz w ponad stu wystawach zbiorowych. W roku 1997 malarz został zrzeszonym członkiem VDMFK. Oprócz malarstwa Jerzy Omelczuk interesuje się historią. Jego nauczycielami są plastycy poznańscy: Danuta Kaniewska i Andrzej Grzelachowski.


Najważniejsze wydarzenia w dotychczasowej twórczości artysty:

 • 1973 r. – bierze udział w Międzynarodowej Wystawie Twórczości Dziecięcej w Belgii,
 • 1982 r. – zostaje stypendystą VDMFK (Światowe Stowarzyszenie Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein),
 • 1993 r. – zostaje członkiem AMUN (Artyści Malujący Ustami i Nogami w Polsce),
 • 1995 r. – otrzymuje honorowe obywatelstwo miasta Skoki (woj. Pilskie),
 • maluje Poczet Prezydentów Polski (za namową ówczesnego   nauczyciela A. Grzelachowskiego),
 • 1.03.1997 r. – otrzymuje status Członka Stowarzyszonego VDMFK,
 • 2001 r. – otrzymuje od ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenie „Zasłużonego Działacza Kultury”;
 • maluje cykle obrazów olejnych: „Wilki” inspirowany poezją Jacka Kaczmarskiego (przy współpracy artysty plastyka), „Poczet Naszych Opiekunów” – obrazy prezentujące osobistości VDMFK oraz cykl ośmiu obrazów „Tragedia w Nowym Jorku”,
 • 2002 r. – bierze udział w Zjeździe Generalnym związku VDMFK w Lizbonie,
 • 2003 r. –maluje cykl obrazów olejnych utrwalających pejzaż i zabytkową architekturę Wielkopolski pt. „Moja Wielkopolska” oraz kończy cykl obrazów „Trylogia Henryka Sienkiewicza” inspirowany zdjęciami z filmu Jerzego Hoffmana,
 • 2006 r. – przekazuje na ręce mera Druskiennik „Poczet Prezydentów Litwy” – cykl monochromatycznych obrazów, które powstały w 2004 roku z inspiracji tłumaczki litewskiej, Jadwigi Siedleckiej.

Jego obrazy brały udział w 115 wystawach indywidualnych i w 300 wystawach zbiorowych. Artysta prezentował je również za granicą (400 wystaw zbiorowych organizowanych przez VDMFK).

W Polsce prace pana Omelczuka wystawiano w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Bornym Sulinowie, Busku Zdroju, Bytowie, Chełmnie, Czarnej Dąbrówce, Darłowie, Drohiczynie, Ełku, Gdańsku, Gdyni, Gogolewie, Jabłonnie, Jadowie, Jasieniu, Kaliszu, Katowicach, Kole, Koninie, Kołobrzegu, Kozach, Krakowie, Lęborku, Lądku Zdroju, Lisewie, Łaskarzewie, Łodzi, Łupawie, Mikorowie, Nożynie, Opolu, Pobiedziskach, Pomysku Wielkim, Poznaniu, Swarzędzu, Śremie, Szczecinie, Słupsku, Siemiatyczach, Toruniu, Ustce, w Warszawie w Sejmie RP, Wągrowcu, Wrocławiu i w Zielonej Górze. Za granicą obrazy brały udział w wystawach na Białorusi, w Belgii, Emiratach Arabskich, Francji, Kanadzie, Litwie, Lichtensteinie, Niemczech, USA, Szwecji, Watykanie i w Wielkiej Brytanii.

losiniec_1

P5040012