Radosny, pomarańczowy i wyjątkowy – taki właśnie był drugi Marsz Godności Osób z Niepełnosprawnościami, zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Bona Fides i Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy OREW w Wągrowcu, w piątek 10 maja.

Marsz odbył się z okazji przypadającego 5 maja Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce to również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

W marszu udział wzięli także burmistrz Miasta i Gminy Skoki Wojciech Cibail, Przewodniczący Rady Hubert Czarnecki oraz radny Dariusz Patelskie. Nie zabrakło oczywiście podopiecznych Świetlicy Socjoterapeutycznej w Skokach wraz z opiekunami.

Pomarańczowy orszak wyruszył o godz. 11:00 sprzed wągrowieckiego ratusza. Następnie, podążając ulicą Kościuszki, dotarł na kamping OSiR. Tam został zorganizowany piknik, a na uczestników czekał poczęstunek i wiele atrakcjami, w tym występy artystyczne. Znakiem szczególnym marszu były pomarańczowe elementy garderoby.

O tyk, jak ważny jest problem niepełnosprawności najlepiej wiedzą rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, zmagając się z tym problemem na co dzień. W Polsce żyje ponad 4 mln osób niepełnosprawnych. Około 100 tys. spośród nich to osoby z niepełnosprawnością intelektualną.