Ponad czterdziestu rowerzystów wyruszyło ze skockiego rynku w niedzielny poranek 8 września w liczącą w całości blisko 70 km rowerową wyprawę, tj. rajd pod nazwą „Etno Klimaty”. Pogoda był przepiękna i słoneczna, nastroje dopisały.

Tym razem organizatorzy wpadli na pomysł zabrać rowerzystów na zorganizowaną imprezę, wybór padł na Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach nad jeziorem Lednickim. W tym dniu odbywała się tam impreza pt. „Pożegnanie Lata”.

„Pożegnanie Lata to cykliczna impreza organizowana od wielu lat przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, adresowana do wszystkich, którzy interesują się życiem i zajęciami gospodarskimi na dawnej wsi. W scenerii wiejskich zagród i wnętrz, w atmosferze nadchodzącej jesieni, w muzealnych obejściach prezentowały się zajęcia związane z obróbką plonów, pozyskiwaniem surowców, przygotowaniem zapasów na zimę i najbliższy rok. Dorośli mogli przypomnieć sobie, a młodsi – poznać, smak niektórych domowych wyrobów.

Impreza zgromadziła kilkudziesięciu wystawców rzemiosła artystycznego i tradycyjnych lokalnych produktów żywnościowych. W tym roku szczególnie godnym uwagi było laboratorium smaku – porównywanie serów zagrodowych, nalewek i rodzimego cydru (napoje ze sfermentowanych jabłek). Dla najmłodszych przygotowano liczne zabawy o charakterze warsztatów, w trakcie których dzieci tworzyły zabawki, figurki z masy solnej i biżuterię.

A wszystko to w przepięknej scenerii starych chałup, kościoła, wiatraków i innych zabudowań dawnej wsi.