Loga_do_NW


 

Przedszkolaki

Szkola_Podstawowa

Zaczęło się w mroźnym styczniu od spotkania w gorącej Afryce, a skończyło w maju w równie gorącej Kolumbii. Przez ten czas dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym miały okazję odwiedzić pięć najciekawszych zakątków świata.

Ostatnim z cyklu miejscem był kraj Ameryki Południowej przedstawiony 23 maja pt.: „Kolumbia – czyli jak złapać byka za ogon” oraz 24 maja pt.: ”Kolumbia – tam gdzie kawa rośnie w ogrodzie”. Podczas spotkania, które poprowadził Dominik Bac dzieci dowiedziały się ile metrów ma najwyższa palma, że ananasy wcale nie rosną na drzewach, a największym wrogiem człowieka w dżungli są komary. Mali podróżnicy poznali prawdziwe oblicze piranii oraz z podziwem słuchali o łapaniu byka za ogon. Odwiedzili też szczyty malowniczych Andów, brzegi lazurowych oceanów i miasto piratów z Karaibów. Zajrzeli do indiańskiej wioski, gdzie poznali codzienne zajęcia swoich rówieśników z kolumbijskiej dżungli, a także dowiedzieli się jak zmieniać pory roku i słuchać bananowców. Najbardziej jednak dzieci urzekła różnorodność zwierząt i roślin.

Ostatnie spotkanie z podróżnikiem nie oznacza jednak zakończenia projektu. Już 11 czerwca dzieci wezmą udział w zajęciach plastycznych, 14 czerwca spotkają się z regionalistą w Potrzanowie, a 21 czerwca Wielkim Balem Podróżnika zakończą cykl spotkań.

05_1_Kolumbia_Jakzlapac_1 05_1_Kolumbia_Jakzlapac_2 05_1_Kolumbia_Kawa_1 05_1_Kolumbia_Kawa_2

05_Autor_Bac_CardenasClaudia Cardenas – Urodzona w sercu kolumbijskich Los Llanos. Pasjonatka podróży, w których najważniejsze są spotkania z ludźmi i odkrywanie różnic między kulturami. Zaraża optymizmem i miłością do rodzinnej Kolumbii. Jeździ konno i nurkuje. Uczestniczyła w wyprawach żeglarskich QNT Northwest Passage i Cape Horn Antarctica wyróżnionych Kolosem 2007 i National Geographic Traveller. Od 3 lat wspólnie z mężem realizuje wyprawy w nieznane zakątki Kolumbii i innych miejsc Ameryki Południowej gdzie odwiedza żyjące pierwotnie plemiona indiańskie. Z zawodu architekt – pracuje jako niezależny projektant.          
www.grupaoutdoor.com

Dominik Bac – Podróżnik, żeglarz i fotograf. Kapitan Jachtowy. Od 8 lat regularnie podróżuje lądem i pod żaglami czego efektem są fotografie z 6 kontynentów. Organizował i uczestniczył w wyprawach żeglarskich dookoła Ameryki Północnej i Ameryki Południowej – QNT Northwest Passage i Cape Horn Antarctica wyróżnionych nagrodami: I nagroda Rejs Roku 2006, Kolos w kategorii żeglarstwo 2007 i National Geographic Traveller 2006. Jego zdjęcia i teksty ukazują sie w czasopismach żeglarskich i podróżniczych m.in. Żagle i National Geographic. Na co dzień koordynuje prace Stowarzyszenia Grupa Outdoor – organizatora rejsów żeglarskich i wypraw do Ameryki Południowej. www.grupaoutdoor.com
www.amundsen.pl/biegun-dzungli