50. Koła TROĆ

292

W słoneczną sobotę 19 sierpnia Burmistrz Tadeusz Kłos brał udział w obchodach 50.lecia istnienia Wojskowego Koła Wędkarskiego TROĆ nad jeziorem Karolewo w Skokach.

Na ręce Burmistrza przekazano od Zarządu Głównego PZW Akt Nadania odznaki „Zasłużony dla Polskiego Związku Wędkarskiego” w podziękowaniu za zasługi wniesione w rozwój i upowszechnianie węglarstwa dla Urzędu Miasta i Gminy w Skokach.

Oto relacja Prezes WKW TROĆ Renaty Pietruńko z przebiegu uroczystości oraz historia Koła.

W sobotę 19 sierpnia na polanie nad jeziorem Karolewskim świętowaliśmy złoty jubileusz Koła PZW nr 51 Wojskowego Koła Wędkarskiego „Troć”

Uroczystości 50-lecia rozpoczęły zawody o puchar 50-lecia, którego zwycięzcą został kolega Waldemar Nowak.

Popołudniowe obchody rozpoczęliśmy polową Mszą Św., którą odprawił Ks. Kan. Waldemar Kasprzak – kapelan wielkopolskich wędkarzy. We Mszy Św. uczestniczyły, oprócz pocztu sztandarowego WKW „Troć”, dwa poczty sztandarowe: Koła nr 120 Skoki oraz Koła nr 141 Wojnówko.

Oficjalną część obchodów zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Tadeusz Kłos. Obecni byli wszyscy żyjący dotychczasowi Prezesi, kolega Leszek Czarnyszewicz (prezes w latach 2005-2021) otrzymał tytuł „Honorowego Prezesa WKW Troć”.

W trakcie obchodów można było powspominać minione czasy podczas oglądania wystawy fotografii obejmujących okres od 2005 roku.

Całość obchodów zakończyła biesiada wędkarska z fajerwerkami i zabawą do białego rana.

RYS HISTORYCZNY I DZIAŁALNOŚĆ WOJSKOWEGO KOŁA WĘDKARSKIEGO „TROĆ”

W latach 60-tych i na początku 70-tych na terenie Poznania działało Koło Garnizonowe zrzeszające żołnierzy, w tym dwie sekcje żołnierzy w stalowych mundurach: jedna przy Dowództwie Wojsk Lotniczych, a druga na Ławicy.

21 grudnia 1972 roku odbyło się wspólne posiedzenie przedstawicieli obydwu sekcji, na którym postanowiono wystąpić do Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego z wnioskiem o utworzenie odrębnego koła.

8 stycznia 1973 roku odbyło się zebranie organizacyjne, na którym ustalono, że nowe koło przyjmie nazwę Wojskowe Koło Wędkarskie „Troć”.

19 stycznia 1973 roku na podstawie Uchwały Zarządu Okręgu PZW w Poznaniu Koło zostało powołane.

Jedynym z żyjących założycieli naszego Koła jest kol. Jerzy Kryża, który przez wiele lat działał we władzach Koła pełniąc funkcję skarbnika.

Pierwszym prezesem Koła był kol. Edward Dobrosiak, który pełnił funkcję w latach 1973 – 1974. Kolejnymi prezesami byli:

 • Tadeusz Grelus w latach 1975-1980
 • Jerzy Łabęski w latach 1981-1984
 • Tadeusz Pielacha w latach 1985-1988
 • Bogdan Stachowiak w latach 1989 – 1996
 • Andrzej Hajder w latach 1997 – 2004
 • Leszek Czarnyszewicz w latach 2005-2021.
 • od roku 2022 pracą Koła kieruje Renata Pietruńko.

Niestety pierwszych 4 prezesów odeszło od nas na wieczne łowy.

W roku 1982 Wojskowe Koło Łowieckie „Szarak” przekazało naszemu Kołu opiekę nad jeziorem Karolewo – Czarne. W 1986 roku została podpisana umowa z Nadleśnictwem Łopuchówko na dzierżawę jeziora i polany.

Na dzierżawionej polanie urządziliśmy stanicę wędkarsko-rekreacyjną, gdzie nasi członkowie wykonali wiele prac, aby zapewnić wędkarzom i ich rodzinom warunki do wypoczynku na łonie przyrody i bezpiecznego wędkowania. Dziś mamy obiekt, gdzie można w razie konieczności schronić się przed deszczem czy skorzystać z zaplecza sanitarnego, a także bezpiecznie rozpalić ogień.

Już prawie 50 lat wędkujemy na jeziorze, które zmieniło nazwę na jezioro Karolewskie. Wędkuje tu już czwarte pokolenie naszych wędkarzy.

Koło nasze ściśle współpracuje z Zarządem Okręgu PZW w Poznaniu. W tym roku po raz 18-ty wspólnie z Okręgiem zorganizowaliśmy zawody dla niepełnosprawnych uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu.

Wielokrotnie na naszej wodzie Zarząd Okręgu przeprowadzała zawody dla Członków Honorowych PZW, prezesów Kół naszego Okręgu i sędziów wędkarskich.

Współpracujemy z Nadleśnictwem Durowo i Urzędem Miasta i Gminy Skoki. Kilkakrotnie na naszym jeziorze odbywały się zawody o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Skoki organizowane przez Koło PZW nr 120 Skoki.

W 2005 roku przy naszym Kole został powołany do działalności Klub Wędkarstwa Morskiego „Stornia”, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii naszego Koła.

Największy sukces nasi członkowie zanotowali w 2015 roku. Tytuł Indywidualnego Mistrza Polski zdobył Janusz Ciesielski, a drużyna w składzie: Janusz Ciesielski, Janusz Kosiński i Piotr Wach została Drużynowym Mistrzem Polski. 8 razy nasi wędkarze zostali Drużynowymi Mistrzami Okręgu, a ponadto 6 krotnie zostawali Indywidualnymi Mistrzami Okręgu (Mirosław Nowak 2 krotnie, Waldemar Nowak, Sobiesław Siwek, Janusz Ciesielski i Janusz Kosiński).

Niestety zmiana Statutu PZW w 2017 roku, w którym zlikwidowano kluby w strukturach Polskiego Związku Wędkarskiego doprowadziła do zakończenia działalności Klubu „Stornia”. Tak zakończyło się pasmo sukcesów naszych członków.

Wielu naszych członków bierze czynny udział w pracach na rzecz Koła. To dzięki nim powstała infrastruktura polany i pomosty wędkarskie. To oni dbają o ich właściwe utrzymanie i dokonują niezbędnych remontów. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas wędkowania.

Przez cały czas swojej działalności Koło „Troć” przywiązuje wiele uwagi do pracy z młodzieżą. Mamy już 50 lat i młodzież trochę nam wyrosła. Czekamy z niecierpliwością aż dorośnie czwarte pokolenie, by naszym następcom przekazać  „wędkarskiego ducha”: umiejętności, zapał i doświadczenie.

Każdego roku zarybiamy jezioro różnymi gatunkami ryb. W 2009 roku na naszym jeziorze utworzone zostało łowisko specjalne.

Działalność gospodarcza na łowisku prowadzona jest niezmiennie na wysokim poziomie. Każdy rok kończymy wynikiem dodatnim.

Dbamy o nasze jezioro i przywiązujemy dużą wagę do ochrony środowiska.

Członkowie naszego Koła zaznaczyli swoją obecność w najwyższych władzach Polskiego Związku Wędkarskiego:

 • Tadeusz Pielacha przez 4 kadencje pełnił funkcję członka Prezydium Zarządu Okręgu – sekretarza oraz przewodniczącego Okręgowej Komisji Odznaczeń. W latach 1993 – 1997 był członkiem Głównej Komisji Odznaczeń.
 • Bogdan Stachowiak w latach 1993 – 1997 pełnił funkcje członka Głównej Komisji Rewizyjnej, a przez dwie kadencje był rzecznikiem dyscyplinarnym Okręgu.
 • Eugeniusz Sitkowski przez trzy kadencje pełnił obowiązki rzecznika dyscyplinarnego Okręgu.
 • Andrzej Kowalczyk przez dwie kadencje pełnił obowiązki rzecznika dyscyplinarnego Okręgu.
 • Ireneusz Fedorczuk przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Okręgowego Kolegium Sędziowskiego.
 • Renata Pietruńko jest członkiem Głównego Kolegium Sędziowskiego, a druga kadencję pełni funkcję przewodniczącej Okręgowego Kolegium Sędziowskiego.
 • Leszek Czarnyszewicz drugą kadencję jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego i jednocześnie członkiem Głównej Komisji Odznaczeń. Piątą kadencję pełni funkcję członka Prezydium Zarządu Okręgu – sekretarza.

Dwaj nasi członkowie otrzymali najwyższe odznaczenie Polskiego Związku Wędkarskiego. Tadeusz Pielacha i Leszek Czarnyszewicz zostali wyróżnieni tytułem „Członek Honorowy PZW”