Przedstawiony Raport o stanie Gminy Skoki za 2022 rok skłonił mnie do podzielenia się kilkoma przemyśleniami o naszej gminie.

Nie odniosę się szczegółowo do przedstawionych w raporcie danych liczbowych, chociaż one w szczegółowy sposób obrazują podejmowane działania. Chcę, w oparciu o przedstawiony obraz Gminy Skoki, wskazać jej mocne i słabe strony. O tych mocnych stronach nie mówi się, ani nie pisze się wiele, za to słabsze strony naszej gminy są dość szeroko dyskutowane w mediach społecznościowych.

Gdyby tylko opierać się na tych słabych stronach można by pomyśleć, że nie jest to ciekawe miejsce do zamieszkania lub przebywania – chociaż na krótki wypoczynek. Tymczasem, jakby na przekór, przytoczone dane wskazują, że liczba mieszkańców gminy Skoki zwiększa się i taka tendencja nie zmienia się od kilku lat. Do Skoków co roku, w okresie letnim, przybywają liczni goście, by wypoczywać na swoich działkach rekreacyjnych położonych wokół naszego miasta. 

Można zatem wnioskować, że nie może być w Skokach tak źle …

Jakie są zatem mocne strony naszej gminy i co jest jej  niewątpliwym sukcesem? Kolejność wymienianych przeze mnie przedsięwzięć jest przypadkowa i raczej spontaniczna  i nie należy jej traktować jako swoistego rankingu. 

Możliwość spędzania czasu wolnego w różnorodny aktywny sposób: rajdy piesze i rowerowe, spacery z kijkami nordic walking, biegi, przełaje, spływy kajakowe, turnieje piłki nożnej i piłki siatkowej, i pewnie jeszcze inne aktywności, których nie sposób wymienić.

Infrastruktura  sportowa i rekreacyjna w gminie Skoki, umożliwiająca  uprawianie wybranych dyscyplin sportowych lub ruch i zabawę na świeżym powietrzu: boiska sportowe, orlik, hala sportowa, kort tenisowy w Lechlinie, tor motocrossowy w Roszkowie, boiska do piłki nożnej w wielu wsiach, place zabaw, siłownie zewnętrzne. Naszą dumą jest Klub Sportowy „Wełna” w Skokach, który za dwa lata obchodzić będzie stulecie istnienia.

Działalność Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy, która dzięki swej działalności pełni rolę ośrodka kultury mając w swej ofercie propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Coroczne koncerty – Noworoczny i z okazji Dnia Kobiet, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w wykonaniu skockiego sztabu, półkolonie, kolonie, wycieczki, rajdy, spotkania z pisarzami i podróżnikami, Narodowe Czytanie, poetycka jesień – to tylko przykłady działań podejmowanych przez skocką Bibliotekę. Szczególną rolę w działalności Biblioteki odgrywa „Kino za rogiem”- niezwykłe miejsce przyciągające coraz większą grupę swoich zwolenników.

Cykliczne imprezy organizowane dla całej społeczności gminy Skoki: Gala Rzeczy Ciekawych, Jarmark Bożonarodzeniowy, Szopka Bożonarodzeniowa i Jasełka, które co roku gromadzą sporą grupę mieszkańców i gości. Są również okazją do zaprezentowania dorobku wielu działających na terenie gminy zespołów artystycznych.

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach – coraz prężniej działająca i zyskująca coraz większą popularność.

Liczne organizacje pozarządowe działające w naszej gminie, oferujące mieszkańcom i gościom możliwość aktywnego działania i rozwoju. Od zuchów i harcerzy zaczynając, poprzez kluby i zespoły sportowe, organizacje katolickie i charytatywne  na działalności związku emerytów kończąc. Tym ostatnim zazdroszczą aktywności liczni mieszkańcy, którzy czytając w prasie o wycieczkach, wieczorkach tanecznych czy spotkaniach emerytów podejmują decyzje o wstąpienia w szeregi tej organizacji.  Organizacja tych wszystkich przedsięwzięć nie byłaby możliwa, gdyby nie ogromne zaangażowanie wielu kreatywnych ludzi, pasjonatów tych działań, które podejmują.

Wielkim wsparciem dla nich jest życzliwość i pomoc ze strony lokalnych przedsiębiorców, za co im wszystkim serdecznie dziękuję.

Szlaki turystyczne obejmujące swym zasięgiem niezwykle urokliwe obszary przyrodnicze , perełki architektoniczne np. kościoły ze szlaku kościołów drewnianych, miejsca ciekawe i niezwykłe.

Wreszcie słynne skockie jeziora, które zaliczane do atrakcji turystycznych regionu nie spełniają jednak oczekiwań mieszkańców ze względu na brak miejsc przeznaczonych do bezpiecznej kąpieli. Są jednak rajem dla wędkarzy i miłośników tzw. „dzikiej przyrody”.

Skoro o jeziorach mowa, to czas przejść do tych obszarów działań w gminie Skoki, które wymagają wsparcia i rozwoju, czyli słabsze strony naszej gminy. To potrzeby i problemy zgłaszane często na forach dyskusyjnych portali społecznościowych. Jakie to braki? Wymienię je również nie nadając im ani rangi, ani miejsca w kolejności oczekiwań.

Wspomniana już plaża i kąpieliska – adekwatne do liczby jezior w Skokach i okolicy, ścieżki rowerowe, drogi, kanalizacja  gazyfikacja  wodociągi, dworce kolejowe w Skokach, Roszkowie i Sławie – na których remont brakuje pieniędzy. By zaspokoić potrzeby mieszkańców, zbudować drogi  i ścieżki rowerowe, skanalizować wsie i nowe osiedla, doprowadzić wodę do wszystkich domów i działek budowlanych, wyremontować budynki dworcowe, potrzebne są pieniądze, których w budżecie nie mamy. Przygotowane dokumentacje na wiele z tych przedsięwzięć czekają na możliwość zgłoszenia wniosków do Krajowego Planu Odbudowy.

Nigdy nie będziemy mieli ani takiego budżetu jak wielkie miasta, ani  możliwości zaoferowania mieszkańcom takich rozrywek jak: Poznań, Kraków, Wrocław i inne miasta. Dlatego nie będziemy w najbliższym czasie budować aquaparku, teatru, metra czy linii tramwajowej, ale podejmować będziemy działania, których celem będzie ochrona środowiska, dalsza aktywizacja mieszkańców i dbałość o rozwój miasta i gminy Skoki.

Raport o stanie gminy dotyczył 2022 roku, który ze względu na wybuch wojny w Ukrainie był wyzwaniem dla całego świata. W pierwszych miesiącach wojny schronienie na terenie naszej gminy znalazło ponad 450 osób z terenów objętych wojną. Otworzyliście Państwo drzwi swoich domów i serc. Pomagaliście i pomagacie nadal. Społeczny Komitet Pomocy Skoki – Ukrainie, który współtworzyłam spotkał się z pozytywnym odzewem naszych mieszkańców. Zgłaszaliście Państwo bezinteresowną chęć pomocy na miarę swoich możliwości. Dzisiaj, z perspektywy  minionego roku, odważę się  stwierdzić, że potrafiliśmy odłożyć na bok dzielące nas różnice i poglądy. Podjęliśmy wspólną działalność, by nieść pomoc potrzebującym i zdaliśmy trudny egzamin z człowieczeństwa. 

Wszystkim mieszkańcom  naszej gminy za podejmowanie działań charytatywnych w związku z wybuchem wojny w Ukrainie, wspieranie potrzebujących, postawę niezwykłej otwartości na potrzeby uchodźców z Ukrainy składam wyrazy wielkiego szacunku i podziękowania. 

Wiesława Surdyk-Fertsch
Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Gminy Skoki