jezRoscinskieParametry jez. Rościńskiego:
– szerokość maksymalna 760m
– długość lini brzegowej 4 400m
– powierzchnia zlewni bezposredniej 740m

roscinskie (2)Kształt zbiornika jest nieregularny o słabo rozwiniętej linii brzegowej zwężający się na północ, z wyraźnym przewężeniem w centralnej części. Dno za wyjątkiem dwóch głęboczków, jest równe.

roscinskie (1)Jezioro posiada duże wartości przyrodnicze i krajobrazowe.

Natomiast przydatność rekreacyjna jest niewielka z uwagi na płaskie, zabagnione obrzeża jeziora w części północnej i południowej.

Wschodnie i zachodnie przybrzeżne tereny z drzewostanem lasów ochronnych, stwarzają korzystne warunki dla różnych form wypoczynku, zwłaszcza dla wedkarstwa.

jez_Roscinskie_4Przy wschodnim brzegu usytuowany jest ośrodek wypoczynkowy, w rejonie tym znajdują się także „dzikie” kąpieliska.

Jest zbiornikiem przepływowym, w części południowej zbiornik jest zasilany przez Małą Wełnę oraz kilka drobnych cieków o charakterze rowów melioracyjnych. Rzeka Mała Wełna odpływa w kierunku zachodnim ku jez. Budziszewskiego.

jez_Roscinskie_5Jezioro Maciejak jest bardzo silne podatnym na degradację, wpływa na to szczególnie bardzo mała głębokość. Rzeka Mała Wełna niesie ze sobą bardzo duże ilości zawiesin, nieuregulowana gospodarka ściekowa, bliskie położenie miasta Skoki (antropopresja) wpływają na zarastanie i degradację akwenu.

W okresach wiosennych poziom wody często bardzo się podnosi.

Parametry jez. Rościńskiego:
– powierzchnia 77ha