Staraniem Towarzystwa Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej ukazała się kolejna publikacja dotycząca naszego miasta. Jest to „Diariusz skocki czyli Skoki i okolica w prasie lat 1919-1939” autorstwa Jerzego Palucha, mającego na swoim koncie kilkanaście prac o tematyce regionalnej i historycznej. 

„Diariusz…” sfinansowany został z budżetu gminy w ramach tegorocznego zadania publicznego o nazwie „Codzienne życie mieszkańców Skoków i okolic na podstawie doniesień lokalnej prasy okresu międzywojennego”.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z tymi bardzo ciekawymi zapiskami. Z pewnością wielu skoczan odnajdzie w nich nazwiska swoich krewnych i znajomych.

Do Państwa dyspozycji jest na stronie www.gmina-skoki.pl w zakładce „Do pobrania” wersja elektroniczna. Zainteresowanych tradycyjną formą książkową proszę o kontakt z p. Karoliną Stefaniak 61 8925 800 lub z naszym Towarzystwem (e-mail: towarzystwo-skoki@wp.pl, tel. 603 136 160).

9 czerwca br. odbyło się spotkanie autorskie i promocja tego wydawnictwa. Pisał o tym na facebookowym profilu naszego Towarzystwa Franciszek Szklennik.

To, co w ludziach

Towarzystwo Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej przygotowało i zrealizowało projekt pn. „Życie codzienne mieszkańców Skoków i okolic na podstawie doniesień lokalnej prasy okresu międzywojennego”. Efektem jest publikacja książkowa autorstwa Jerzego Palucha pt: „Diariusz skocki czyli Skoki i okolice w prasie w latach 1919-1939”. Ukazanie się publikacji możliwe było dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Urzędu Miasta i Gminy Skoki.

Jerzy Paluch jest autorem kilku znaczących publikacji, w których odkrywa i pokazuje zapomniane lub pominięte fakty z życia lokalnych społeczności. I choć sam nie jest historykiem, to posiadł wszelkie umiejętności pozwalające na opisanie i udokumentowanie zdarzeń i faktów, że te nie podlegają kwestionowaniu. Autor „Diariusza…” spotkał się 9 czerwca z członkami TMMSiZS oraz zainteresowanymi mieszkańcami, aby opowiedzieć o pracy nad książką. Iwona Migasiewicz, prezeska TMMSiZS wyraziła wielkie słowa uznania dla autora i poinformowała zebranych, że dzięki realizacji projektu, wszyscy zainteresowani otrzymają tę książkę w prezencie.

– Jeśli przeglądać tylko oficjalne dokumenty z różnych spotkań, zebrań, zjazdów i konferencji, to często napotykamy lakoniczne, suche fakty, w których trudno dostrzec decydującego o wielu sprawach czynnika ludzkiego. Nie widać tam emocji, uczuć – mówił ze swadą Jerzy Paluch. – Jednak kiedy zerknąć do notatek prasowych, pojawiają się tam konkretni ludzie ze swoimi imionami i nazwiskami. Autor zaznaczył też, że badanie wycinków prasowych pozwoliło mu na sporządzenie dokładnych statystyk organizacji społecznych działających na terenie Skoków i okolic ze wskazaniem osób, które stały za ich powołaniem i kierowaniem.

O swojej nowej publikacji Jerzy Paluch mówi, że jest to spełnienie po 50 latach obietnicy złożonej jednej z mieszkanek gminy. Zaznacza też, że Skoki są jedynym miastem na terenie powiatu wągrowieckiego, które nie ma jednolitej i całkowitej monografii. Można powiedzieć, według słów J. Palucha, że Skoki są najmniej zbadanym przez historyków miastem w powiecie. Do wypełnienia tej luki TMMSiZS przygotowuje się już od początku swojej działalności. Sam autor, oprócz odpowiedzi na pytania, które kierowała do niego prowadząca spotkanie Maria Piotr-Malinowska, przygotował również zestaw pytań dla uczestników spotkania. I trzeba przyznać, że znalazł na nie odpowiadających.

Książka da się czytać „jednym tchem”, a fakty zaczerpnięte z doniesień i informacji prasowych z tamtego okresu pobudzają wyobraźnię. Jest też ważnym dokumentem obrazującym niedaleką jeszcze przeszłość, która jednak może zatrzeć się w pamięci. Towarzystwo przy okazji wzbogaciło swoje zbiory o całość materiałów, które posłużyły do przygotowania publikacji.

Na koniec spotkania Jerzy Paluch podarował osobom, które udzieliły mu szczególnej pomocy, przygotowaną przez niego publikację pt: „Gminy wyznaniowe żydowskie powiatu wągrowieckiego”.

Iwona Migasiewicz
TMMSiZS

galeria zdjęć przedstawia osoby biorące udział w spotkaniu, autorstwa Zdjęcia: Franciszka Szklennik, Doroty i Adam Mrozińscy