Po wielomiesięcznym lockdownie nareszcie przyszedł czas na wakacyjny oddech. Pandemia koronawirusa zelżała, poprawił się nastrój i wzrosła chęć do twórczego, kreatywnego działania. Chociaż w miesiącach szkolnych, mimo pandemicznych utrudnień, staraliśmy się z zachowaniem reżimu sanitarnego prowadzić zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w świetlicach, to jednak nie ma to jak ciepłe lato, czas wolny od szkolnych obowiązków, dobry humor, poszukiwanie nowych wrażeń oraz możliwość nieograniczonego rozwijania swoich zainteresowań i pasji.

Takie warunki stworzyła dzieciom i młodzieży ze świetlic w Pawłowie Skockim, Potrzanowie, Rościnnie, Skokach i Stawianych akcja „Lato z Pasją”. Trwała od 5 do 23 lipca i uczestniczyło w niej ponad 70 dzieci, większość z nich we wszystkich organizowanych zajęciach i wycieczkach.

4 dzieci układa robota z klocków
wnętrze Muzeum Młynarstwa w Jaraczu, 10 dzieci z modelami wiatraków
dzieci i ich opiekunowie we wnętrzu Parku Trampolin Jump Now

Galeria zdjęć z wakacji znajduje się pod artykułem. Autorami zdjęć są opiekunowie, uczestnicy oraz prowadzący zajęcia.

Podczas wakacyjnych zajęć realizowana była kampania profilaktyczna „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, prowadzona w 2021 roku pod hasłem „W poszukiwaniu szczęścia”. Głównym założeniem programowym akcji letniej była kontynuacja działań profilaktycznych podejmowanych w ciągu roku szkolnego, ze szczególnym ukierunkowaniem na rozwijanie czynników chroniących dzieci i młodzież przed podejmowaniem zachowań ryzykownych, rozwijanie umiejętności wyzwalających pozytywne emocje i pomocnych w prowadzeniu zdrowego stylu życia.

Każda ze świetlic miała zorganizowane zajęcia w cyklu dwutygodniowym, z którego w pierwszym tygodniu różnorodne formy aktywności odbywały się na miejscu, a drugi tydzień miał charakter wyjazdowy.

Uczestnicy wzięli udział w zajęciach plastycznych, podczas których przygotowywali prace na konkurs plastyczno – literacki „Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie” oraz na konkurs „Rozwiąż krzyżówkę”, organizowane w ramach kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Przygotowane prace zostały wysłane do oceny przez jury powołane przez Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych oraz Fundację Trzeźwy Umysł w Poznaniu. Kolejnym dniem było spotkanie z panem Szymonem Górnym, który poprowadził zajęcia z robotyki pn. „Myślę, kombinuję, buduję”, które dostarczyło młodym osobom interesującym się  inżynierią mechaniczną, elektrotechniką, automatyką czy informatyką wielu emocji. W formie zabawowej mogły one poznawać tajniki tych skomplikowanych dziedzin nauki. „Spotkanie z pozytywną postacią z bajki i książki”, to kolejne z zajęć, tym razem o charakterze artystycznym, podczas których młodzi adepci sztuki teatralnej mogli wcielić się w role Czerwonego Kapturka, Królewny Śnieżki czy Roszpunki. W odgrywaniu ról pomagały pięknie przygotowane stroje i rekwizyty.

Inny charakter miały zajęcia „Mój muzyczny idol”, które poszczególne świetlice zorganizowały w różnoraki sposób. Były zajęcia dykcyjne i emisyjne z wokalistką, śpiewanie piosenek młodzieżowych, karaoke, a w Rościnnie odbyło się spotkanie  z panią Małgorzatą Morsztyn, która zaprezentowała grę na misach kryształowych, kiju deszczowym – rytualnym instrumencie wywodzącym się z kultur azteckiej i afrykańskiej oraz bębnie szamańskim. To spotkanie było tym bardziej interesujące, że pani Małgorzata jest miłośniczką jazdy konnej, utytułowaną, polską zawodniczką ujeżdżenia na poziomie Grand Prix. Przez wiele lat była członkiem reprezentacji Polski w ujeżdżeniu, zdobywając wiele medali (w tym złoty) w Mistrzostwach Polski, była też finalistką Pucharu Świata.   

„Na sportowo w poszukiwaniu szczęścia”, to kolejne z zajęć, tym razem rekreacyjno – sportowe, w których uczestniczyła młodzież. One również przybrały różne formy, zależne od zainteresowań i pomysłowości uczestników oraz ich opiekunów – od gier zespołowych począwszy, kończąc na  rajdzie rowerowym zorganizowanym przez świetlicę w Pawłowie Skockim.

Drugi tydzień „Lata z Pasją” obfitował w wycieczki krajoznawczo – edukacyjne. Pierwsza z nich odbyła się do Rogoźna, gdzie w Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz młodzież mogła obejrzeć trzy wystawy: historyczną, etnograficzną i przyrodniczą oraz uczestniczyć w lekcji muzealnej „Ptaki okolic Rogoźna”, podczas której swoją ogromną wiedzą na ich temat podzielił się edukator pan Jerzy Dąbrowski. Wycieczka zakończyła się ogniskiem integracyjnym w świetlicy w Rościnnie, zorganizowanym przy pomocy sołtysa wsi pana Huberta Czarneckiego oraz wspólnymi zabawami pod gołym, słonecznym niebem.

Niewątpliwą atrakcję stanowił wyjazddo Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – muzeum prezentującego m.in. relikty kamiennej architektury pałacowej i sakralnej (w tym pozostałości grodu pierwszych Piastów) oraz drewnianej zabudowy wsi, datowane na okres wczesnego średniowiecza, ponadto uczestnictwo w lekcji muzealnej stanowiącej niesamowitą podróż w przeszłość. Po atrakcjach historycznych młodzież mogła miło i aktywnie spędzić czas w Parku Trampolin Jump Now w Gnieźnie. Nie obyło się też bez odwiedzenia McDonald’s.

Niewątpliwą ciekawostkę stanowiła wycieczka krajoznawcza do Muzeum Młynarstwa i Urządzeń Wodnych w Jaraczu, gdzie oprócz zwiedzania wiatraka, młyna wodnego z około 1871 roku z maszynami z lat 20-tych XX wieku i przyległych zabudowań, stajni przymłyńskiej, domu młynarza, młodzież mogła aktywnie uczestniczyć w warsztatach „Od ziarenka do bochenka” i tradycyjnymi metodami wyprodukować sobie mąkę na ciasteczka czy chleb.  

Spotkanie z X Muzą czekało na dzieci w Kinie za Rogiem działającym przy Bibliotece Publicznej w Skokach, gdzie jedna grupa obejrzała wzruszający film „Chłopiec z burzy”, a druga równie emocjonujący „Był sobie pies 2”.

Wiele atrakcji, w tym: warsztaty z psychologiem, zajęcia i zabawy ruchowe zakończone pysznym podwieczorkiem zapewniła Radosna Planeta.

Dwie grupy świetlicowe (ze Skoków i Stawian) wzięły udział w programie profilaktycznym „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”. Zajęcia poprowadziła przeszkolona tym zakresie instruktor pani Alicja Kramer.

O tym czy akcja „Lato z Pasją” spełniła oczekiwania młodych ludzi niech świadczą ich zaangażowanie w poszczególne zajęcia i radosne miny.

Małgorzata Szpendowska – Wylegalska
gminny koordynator ds. uzależnień

galeria zdjęć: