Pierwsze spotkanie brydżowe, które później przerodziło się w cotygodniowe wymiany poglądów odbyło się w listopadzie 1991. Przy wspólnym stoliku zasiedli Przemysław Bogunia, Janusz Pisarek, Wiesław Sierzchuła i Grzegorz Samol. Pierwszy rok grania to jednak tylko radość z wspólnych wieczorów przy brydżu sportowym a nie jak wcześniej przy robrowym. Różnice w zapisach są znaczne w licytacji praktycznie bez zmian. Pierwsze 2 lata grania to jeden stolik, nadal bez pudełek licytacyjnych tzw. bidding boxów z licytacją ustną.

Około 1994 postanowiłem dać ogłoszenie w Bibliotece Gminnej o zgłaszanie się chętnych do gry w brydża. Na odzew nie trzeba było długo czekać. Do wspólnych spotkań zgłosili się Tomasz Mielcarek i Jarosław Modlibowski. Później dołączyli do nas Ryszard Fryska, Jan Wójcik, Michał Futro, Marek Hallas, Mieczysław Lewandowski. Pierwsze wspólne treningi odbywały się w Bibliotece Publicznej w Skokach. Po roku gry postanowiliśmy zgłosić się do rozgrywek drużynowych. Większość legitymacji brydżowych datowana jest na 1995 lub 1996. Pierwsza wzmianka o drużynie ukazała się w poznańskim biuletynie brydżowym za sezon 1995/1996. Pierwszy mecz rozegraliśmy 16.10.1995. W B klasie grało wówczas 18 drużyn podzielonych na grupy A i B. Zagraliśmy z Błękitnym Expresem Poznań. Wynik 25-5 a wiec nie do zera, drugi pojedynek stoczyliśmy z Hanexem Fikot Poznań 13-17 a w trzecim pierwszy remis z Kolejarzem Poznań 15-15. Potem przyszła seria porażek. Na początek sprowadzili nas na ziemię Gośliniak II Murowana Goślina a później Dyskobolia Grodzisk Wlkp. Żadna z drużyn nie dała nam nawet punktu, dwa razy po 0-25. Pierwsze sensacyjne zwycięstwo osiągnęliśmy 17 listopada wygraliśmy z Gośliniakiem I 23-7. Było to jedyne zwycięstwo w tym sezonie. Tabela końcowa z 2 kwietnia 1996 wskazuje jednoznacznie, że byliśmy najsłabszym klubem w rozgrywkach.

Każdy miał swoje odczucia ale drużyna nie miała zamiaru przestać grać. W 1996 odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Gminy. Przyjechało kilka par z Wągrowca. Sędzią zawodów był Pana Andrzej Wachowski. Do dziś wielki autorytet brydżowy, autor wielu książek. Był to nasz pierwszy turniej na zapis maksymalny. Mistrzami zostali M. Futro i G. Samol. W rozgrywkach ligowych do 2001 drużyna walczyła albo w A albo w B klasie rozgrywkowej. W sezonie 2002/03 pierwszy raz zagraliśmy w lidze okręgowej. Dzięki temu w Skokach powstała druga drużyna. Najpierw Axel Met Skoki później Impas Skoki. Do drużyny dołączył Michał Wołkow. Do 2014 Wełna walczy ze zmiennym szczęściem w lidze okręgowej i tzw. popularnej (wcześniej A klasa). W składzie jest sporo zmian. W drużynie grają zawodnicy z Murowanej Gośliny, Rogoźna i Wągrowca. M. Juszczak i J. Jędrzejewski Z. Cholewiński i T. Grewling.

Sezon 2014/15 to wielkie zmiany. Skoki mają szanse zagrać w III lidze. Drużyna na rok nazywa się Wełna – Fundacja Taurus Skoki. Do składu wchodzi kilku nowych graczy. Grają A. Maduzia i M. Dobrowolski obecnie grający w I lidze w AZS Warszawa, A. Górka obecnie bez klubu  oraz M. Schuhmann i S. Maes. Mimo całkiem dobrego składu drużynie nie udaje utrzymać się w III lidze. Klub zajmuje 15 miejsce wyprzedzając tylko Ziemowita Złotów.

Sezon 2015/16 właśnie się zakończył. Wełna walczyła w barażach o powrót do III ligi. Niestety zabrakło niewiele. Do skockiej drużyny dołączyło kolejnych dwóch zawodników z Niemiec. Są to U. Tormin i A. Bellekom oraz M. Bukowski występujący  poprzednio w II – lidze. Od września rusza nowy sezon. Miejmy nadzieję, że tym razem uda sie drużynie awansować do III ligi.

 STATYSTYKA ZAWODNIKÓW GRAJACYCH W DRUŻYNIE SKOCKIEJ (1996 – 2016)

Nazwisko imie/sezon 96 97 98 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16
Barański B.                             X            
Bellekom A.        (GER)                                         X
Bogunia P. X X X X X X                              
Bukowski M.                                         X
Cholewiński Z.                                     X    
Dobrowolski M.                                       X  
Futro M. X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X
Fryska R. X X X X X X X X X X X X X X              
Grewling T.                                     X    
Górka A.                                          
Hallas M. X X                                      
Jędrzejewski J.                                   X   X  
Juszczak M.                                   X      
Kot A.                       X X X              
Lewandowski M.         X X X X X X X X   X X X X        
Lis K.                             X            
Maduzia A.                                       X  
Maes S.          (GER)                                       X X
Mielcarek T. X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X
Modlibowski J. X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X
Pisarek J. X X X X X X X X X X X X X                
Samol G. X X X X X X X X X X X X X X X            
Samol P.                             X X X X      
Schuhmann M.   (GER)                                       X X
Sierzchuła W. X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X
Tormin U.            (GER)                                         X
Wołkow M.                   X X X X X              
Wójcik J.     X         X       X X X              
NAZWA KLUBU/ROK                                          
WEŁNA SKOKI X X X X X X X X       X X X X X X X X   X
IMPAS SKOKI                 X X                      
IMPAS AXEL  – MET                     X X                  
AXEL MET                         X X              
WEŁNA FUNDACJA TAURUS                                       X  
ŁĄCZNIE  – 28 zawod. 9 9 9 8 9 9 8 9 8 9 9 11 10 10 9 6 6 7 7 9 9

 

Z zestawienia widać, że przez skockiego brydża przewinęło się aż 28 graczy. Tylko czterech z nich związanych jest z klubem przez całą swoją karierę. Część z nich gra w innych klubach.  Są to: Spółdzielnia Mieszkaniowa Wągrowiec – (Z. Cholewiński i T. Grewling)

Budowlani Chodzież – (J.Jędrzewski)
Jardob Murowana Goślina – (M. Juszczak, B. Barański, A. Kot)
AZS Warszawa –  (A. Maduzia, M. Dobrowolski)
RCK Flux – Medical Rogoźno – (K. Lis, G. Samol)

W tym roku rozegrano piętnasty turniej w ramach Grand Prix Wielkopolski.

Organizatorem był KS Wełna Skoki. Cykl obejmuje 12 turniejów rozgrywanych w różnych miastach Wielkopolski. Gospodarzami poprzednich turniejów były: Poznań, Piła, Kalisz, Konin, Leszno, Nowy Tomyśl, Ostrzeszów, Chrzypsko Wielkie. 28 sierpnia przyjechały do Skoków 44 pary z pięciu województw (wielkopolskiego, kujawsko – pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego). Piękna pogoda, bardzo dobre warunki do gry (hala sportowa) liczne nagrody oraz poczęstunek dla wszystkich uczestników zachęcały do przyjazdu do naszej miejscowości. Bardzo liczną grupę stanowili zawodnicy ościennych powiatów. Turniej był rozgrywany w formie 4 sesji po 10 rozdań. W połowie turnieju na wszystkich uczestników czekał ciepły posiłek. Tak olbrzymie przedsięwzięcie jest możliwe do zorganizowania dzięki licznej grupie osób zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie zawodów. Posiłek oraz nagrody rzeczowe to zasługa wielu osób prywatnych oraz kilku firm z terenu naszej gminy. Serdecznie dziękujemy: Burmistrzowi Miasta i Gminy Skoki, firmom : Odnowa Skoki, Longbud Skoki, Flux Medical Rogoźno, Lemar Potrzanowo, Roca – Kcynia za ufundowanie nagród rzeczowych oraz pracownikom i uczniom Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków  za przygotowanie imprezy. Dzięki bardzo dobrej organizacji turniej skocki jako jeden z dwóch zaliczany jest do kategorii OTP** w ramach rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Brydża Sportowego. Tegoroczny turniej poprzedziła miła uroczystość wręczenia brązowych odznak dla zasłużonych dla rozwoju polskiego brydża. Otrzymali je Jarosław Modlibowski, Wiesław Sierzchuła i Jan Wójcik. Zdjęcia z turnieju można obejrzeć na stronie Gminy Skoki.

Oto ostateczne wyniki tegorocznej  GPW Wielkopolski.

  1. Ewa Rodziewicz-Bielewicz – Jerzy Nowak – Chaos Gniezno/KTB Konin – 59,77%
  2. Maciej Sobieralski – Stanisław Zakrzewski – ELEKTROWNIA Żelichowo – 59,42%
  3. Ilya Shpuntou – Paweł Małecki – DĄBRÓWKA SENIOR Poznań – 59,03%
  4. Jolanta Ziętara – Rafał Junik – Budowlani Chodzież – 58,48%
  5. Dariusz Lisiecki- Ryszard Pałasz – Turbo Flyback Wrocław/ PAB – 58,21%
  6. Cezary Kmiecik – Robert Włodkowski – RCK & FLUX MEDICAL Rogoźno – 58,00%

Materiały zebrał Grzegorz Samol