Burmistrz Tadeusz Kłos i Sekretarz Gminy Blanka Gaździak spotkali się w środę z skockimi brydżystami, którzy w barwach aż czterech drużyn reprezentują nas w amatorskich i ligowych zmaganiach.

Historia brydża sportowego w Skokach sięga bodajże 1994 roku. Już wtedy zwolennicy tej „gry kartami”, nie zaś „gry w karty” zaczęli rywalizować z najlepszymi w Wielkopolsce i w kraju. Brydż sportowy jest marką Polski, ponieważ i seniorzy, i juniorzy zdobywali i zdobywają najwyższe laury w Europie i na świecie. Skoki zaś były kilkakrotnie miejscem rozgrywania Grand Prix Wielkopolski, w którym startowało kilkanaście najwyżej sklasyfikowanych par brydżowych wyłonionych w całorocznych zmaganiach oraz kilkadziesiąt par z całego kraju. Turniejowi Grand Prix towarzyszyły też zawsze zmagania adeptów brydża sportowego, których w Skokach i w okolicy nie brakuje.

Od ponad sześciu lat, za sprawą Grzegorza Samola – mistrza krajowego zmierzającego po tytuł arcymistrza brydżowego, działa klub Trefle 60+ zrzeszający seniorów i nieco młodszych amatorów tej gry. Swoją drużynę mają też najmłodsi, czyli uczniowie szkoły podstawowej w Skokach. Od dwóch miesięcy szkoli się kilkunastoosobowa kolejna grupa dorosłych brydżystów.

Grzegorz Samol jest kapitanem drugoligowej drużyny Flux Medical Boguniewo, Wiesław Sierzchuła jest kapitanem Wełny Skoki grającej w Pilskiej Lidze Okręgowej. Z grona brydżystów Wełny Skoki, Kuźni Boduszewo i Szlemika RCK Rogoźno utworzona została nowa drużyna Kuźnia Skoki, która rywalizuje w Poznańskiej Lidze Brydżowej. Kapitanem tej drużyny jest Łukasz Lis z Rogoźna.

Przy wigilijnym stole zasiedli: mistrzowie krajowi, wojewódzcy, okręgowi i adepci. Takie nazwy noszą „stopnie wtajemniczenia” wynikające z wywalczonych podczas turniejów PKL-i, czyli punktów klasyfikacyjnych.

W środowym spotkaniu, 22 grudnia wzięli udział ludzie, którzy byli od początku z tą dyscypliną w Skokach: Wiesław Sierzchuła, Jarosław Modlibowski, Tomasz Mielcarek, Grzegorz Samol, Ryszard Fryska. Wspominano też Jana Wójcika, który obecnie już nie gra, ale przez wiele lat wspierał finansowo i organizacyjnie graczy i drużyny. Wsparcia udziela też burmistrz Tadeusz Kłos, a o jego puchar corocznie rozgrywane są mistrzostwa miasta i gminy. W Skokach odbywają się też co najmniej raz w miesiącu turnieje zaliczane do Indywidualnych Mistrzostw Polski.

Zarówno Wełna Skoki, jak i Kuźnia Boduszewo zrzesza także zawodników z innych miejscowości: Boduszewa, Murowanej Gośliny, Rogoźna, Obornik.

Burmistrz Kłos wprawdzie nie złożył deklaracji, że zasiądzie przy brydżowym zielonym stoliku, ale podsłuchaliśmy, że brydż nie jest tajemnicą dla Blanki Gaździak – Sekretarza Gminy. Od burmistrza usłyszeliśmy natomiast serdeczne życzenia świąteczne i podziękowania za promowanie Gminy Skoki w ten właśnie sposób. Uczestnicy wigilijnego spotkania zostali obdarowani upominkami promocyjnymi Miasta i Gminy Skoki. Grzegorz Samol chwycił w ręce akordeon, a że w gronie graczy – amatorów są członkowie Chóru „Harfa”, to fałszywych nut nie było podczas śpiewania kolęd.

teks i zdjęcia Franciszek Szklennik