Społeczność ukraińska żyjąca na terenie miasta i gminy Skoki przekazała prośbę o opublikowanie serdecznych podziękowań i życzeń w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Warto dodać, że od tego roku w Ukrainie święta obchodzone są w tym samym terminie, co w Kościele katolickim.

Жителів Skoki та Roschinno вітаємо з наступаючим Різдвом Христовим! Сердечно бажаємо зустріти це свято у теплій сімейній обстановці під мирним небом. Нехай ваші будинки наповнюються сміхом та веселощами, гарним настроєм та ароматними різдвяних страв. Від щирого серця хочемо побажати світлих та щасливих моментів у житті, великої радості та Божої благодаті, щедрості душі та милосердя, міцного здоров’я, успіхів, нових досягнень та дружньої люблячої родини.

***

Życzymy mieszkańcom Skoków i Rościnna Wesołych Świąt! Serdecznie życzymy Państwu świętowania tego czasu w ciepłej, rodzinnej atmosferze, pod spokojnym niebem. Niech Wasze domy wypełnią się śmiechem i zabawą, dobrym nastrojem i pachnącymi świątecznymi smakołykami. Z całego serca życzymy Państwu jasnych i szczęśliwych chwil w życiu, wielkiej radości i łask Bożych, wielkoduszności duszy i miłosierdzia, zdrowia, sukcesów, nowych osiągnięć oraz przyjaznej, kochającej rodziny.

Z wdzięcznością i szacunkiem ze strony wszystkich mieszkających tu Ukraińców.

***

Sposób ozdabiania choinki stylizowaną pajęczyną i ozdobami w kształcie pająków w Ukrainie wiąże się z pewną Legendą Pajęczej Choinki: „Była sobie pewna wdowa, która mieszkała w małym domku razem ze swoimi synami. Pewnego dnia szyszka spadła do ich ogródka i wypuściła korzenie. Ucieszyli się, że będą mogli ubrać choinkę na Boże Narodzenie, jednak szybko zorientowali się, że nie stać ich na dekoracje.

Grupa pająków słysząc o ich sytuacji postanowiła udekorować ich drzewko. Zebrały się i splotły swoje sieci, czyniąc choinkę piękną.

Kiedy dzieci się obudziły, ujrzały piękną choinkę udekorowaną pajęczą siecią. Kiedy słońce wzeszło, sieć magicznie zmieniła się w złoto. Rodzina wzbogaciła się i już nigdy nie martwiła się brakiem dekoracji na świąteczne drzewko. W hołdzie tej legendzie Ukraińcy zdobią swoje choinki pajęczynami i złotymi lampkami. Pająki również są mile widziane. (za Joe Monster – przyp. red.)