Na przełomie lutego i marca 2023 odbyła się zbiórka wosku do produkcji świec survivalowych dla Ukrainy. Ogółem zebrano 165,85 kg wosku. Wykorzystano już 85% tej ilości do wykonania 534 świec. Zostały one dostarczone do Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Gnieźnie. Stamtąd wolontariusze około 20 marca zawiozą je do Ukrainy.

Mieszkańcy dostarczali wosk do wyznaczonych miejsc w Bibliotece Publicznej im. Eugeniusza Paukszty, kościele św. Mikołaja Biskupa, Niepublicznym Przedszkolu Językowym „Akademia Rozwoju”, Przedszkolu Samorządowym im. Kubusia Puchatka, Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza oraz na Cmentarzu Parafialnym.

Wszystko zaczęło się w listopadzie 2022 w skockiej szkole podstawowej. Klasa IB wraz z wychowawczynią Elżbietą Chojnacką zorganizowała zbiórkę. Zebrane wówczas puszki i wosk przekazywano wolontariuszom w Gnieźnie i wsi Potasze. Prosty pomysł wykonania świecy survivalowej –  puszkę wypełnioną paskami kartonu zalać woskiem – od lutego wcielany jest w życie również na terenie Skoków. Przedsięwzięcie wspierają od wielu tygodni firmy gastronomiczne: Catering Wołkow, Food Connects oraz Pizzeria Verona. 

Produkcja świec trwa nadal. Zbiórka wosku (głównie okruchów z wkładów do zniczy) jest kontynuowana na terenie cmentarza, obok kontenerów na odpady plastikowe.

Serdeczne dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli, którzy choć w najmniejszym stopniu przyczynili się do powodzenia akcji. Żywię nadzieję, że wytworzone przez nas przedmioty jak najszybciej przestaną być potrzebnym źródłem ciepła i światła w Ukrainie.   

Magdalena Fertsch