ukrainaSztuką jest harmonijne życie w naszym, tak skomplikowanym i sprzecznym świecie. I tą sztukę już od dawna stara się opanować nie tylko Ludzkość w całości, ale również odrębne narody, rodziny i każdy człowiek. Czasami wypada zdawać ludziom egzamin ze sztuki życia.

Na początku XXI wieku tak trudny egzamin wypadło zdawać Ukrainie: ukraińskiemu społeczeństwu – ukraińskiemu narodowi. Egzamin rozpoczął się jeszcze jesienią ubiegłego 2013 roku i nadal trwa. I trudno obecnie powiedzieć, jaki będzie jego ostateczny wynik. I chociaż jest zrozumiałe, że Ukraina sama powinna rozwiązać wszystkie swoje problemy i zadania, jakie postawił przed nią los, to wspaniałe, że otrzymuje w tych trudnych czasach wsparcie od państw, organizacji, społeczności i zwykłych ludzi, którzy w nią wierzą i życzą jej dobrze.

JS7003923ak pokazały ostatnie miesiące, właśnie Polska okazała się najbliższym Przyjacielem Ukrainy. Przyjaźń ta przejawiła się i nie tylko na dobrych słowach, lecz także w konkretnych działaniach. Właśnie Polska, po trudnych historycznych doświadczeniach, nie szuka winnych, a po prostu stara się pomóc i wspierać ludzi, mieszkających po sąsiedzku.

I jest to nie tylko pomoc polityczna sfer rządowych, ale zwykła ciepła i szczera pomoc ludzi, którzy są zdolni współczuć i działać, nie oczekując nic w zamian. Oni pomagają po prostu z potrzeby serca.

Właśnie z takich Ludzi z wielkiej litery mogą być dumne Skoki, nasze malownicze miasteczko, słynące już w XVII z wielkiej tolerancji i dobrego serca mieszkających w nim ludzi. Tak jest i współcześnie, czego doświadczam żyjąc tutaj na co dzień.

Dowód wielkiej empatii dali mieszkańcy Skoków pod koniec marca tego roku, odpowiadając na akcję Poczty Polskiej „Paczka dla Ukrainy”. (o czym pisaliśmy w artykule „Paczka dla Ukrainy” red.) To skockie rodziny przygotowały paczki ze słodyczami i ubraniami do rodzin z miejscowości Biała Cerkiew (80 km od Kijowa). Ze szkołami Białej Cerkwi – Gimnazjum № 2 i Centrum twórczości dzieci i młodzieży ”Słonecznik” juz 5 łat współpracuje nasze Gimnazjum № 1 im. Polskich Olimpijczyków. Paczki zostały wysłane do rodzin z dziećmi. I to są rodziny, w które nie jeżdżą drogimi samochodami, nie odpoczywają w luksusowych kurortach, a rodzice po prostu pracują, wierząc, że kiedyś na Ukrainie coś zmieni się na lepsze.

S7003908-001Chciałabym w imieniu moich rodaków podziękować zarówno władzom miasta i gminy na czele z burmistrzem panem Tadeuszem Kłosem, które finansowo wsparły wysyłkę paczek. Dziękuję także społeczności Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Skokach na czele z panem dyrektorem Wiesławem Sierzchułą za wsparcie tej akcji, jej popularyzację wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Szczególne podziękowania kieruję do wolontariuszy, którzy szykowali i układali. Paczki. Byli to nie tylko dorośli – nauczyciele i rodzice, ale też dzieci – uczniowie naszego gimnazjum i członkowie Świetlicy Wiejskiej w Potrzanowie

Nie żal było w słoneczny sobotni dzień przyjechać do gimnazjum, żeby przez kilka godzin pomagać dorosłym pakować paczki, nie pokazując ani zmęczenia, ani zniecierpliwienia. Wręcz przeciwnie to one zasypywały mnie pytaniami, chcąc dowiedzieć się więcej o tych, dla których szykowali paczki- niespodzianki. Stąd czas pakowania paczek zamienił się w lekcję o tradycji, historii i życiu codziennym na Ukrainie.

Bez wzgłędu na to, że podróż (wędrówka) pewnej liczby paczek trwała prawie dwa miesiące, na szczęście żadna z nich nie zaginęła. Dotarły wszystkie sprawiając ogromną radość obdarowanym. Wiem od adresatów paczek, że dzieci, zobaczywszy w otrzymanej paczce słodycze, mówiły: „Mamy dzisiaj prawdziwy szczęśliwy dzień”, albo: „Mamy dzisiaj drugą Gwiazdkę”

Nie było żadnej rodziny, która by nie poprosiła przekazać słowa wdzięczności, nie tylko za przyjemną i nieoczekiwaną niespodziankę, ale także za to, że Polska wspiera Ukrainę podczas pisania tak trudnej nowej strony w księdze historii Ukrainy.”W imieniu moich Rodaków na Ukrainie raz jeszcze serdecznie dziękuję Skoczanom za zaangażowanie się w akcję .

Wiem, że nie tylko materialnie pomogliśmy ludziom w trudnych chwilach, ale także okazaliśmy solidarność w tak ciężki dla Ukraińców czas, darując ciepło serc i dusz Skoczan.

Bardzo DZIĘKUJEMY każdemu, kto uczęstniczył w tej wiosennej akcji!!!