W niedzielę 27 lutego Burmistrz Tadeusz Kłos brał udział w wideokonferencji z Wojewodą Wielkopolskim Michałem Zielińskim oraz samorządowcami z terenu wielkopolski. Tematem spotkania było omówienie sposobu i zakresu pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Podkreślamy, że Gmina Skoki jest w stałym kontakcie z Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu, który zajmuje się koordynacją udzielanej pomocy Ukraińcom na terenie naszego województwa. Do wielkopolski mają trafić uchodźcy przekraczający granicę polsko-ukraińską w województwie lubelskim. Wojewodowie monitorują sytuację- jeżeli będzie taka potrzeba Gmina Skoki jest gotowa przyjąć uchodźców z Ukrainy. Na tą chwilę większość uchodźców udaje się do swoich rodzin i znajomych, pozostali, którzy zgłaszają się do punktów recepcyjnych – są kierowani do wyznaczonych hoteli, schronisk, pensjonatów oraz miejsc wyznaczonych na terenie całego kraju.

Dziękujemy Państwu za liczne deklaracje o chęci przyjęcia uchodźców pod swój dach oraz całkowitego pokrycia kosztów ich utrzymania. Na tą chwilę zgłosiło się kilkanaście rodzin z terenu Gminy Skoki oferujących pomoc. Stworzona baza miejsc pozwoli nam przygotować się na przybycie większej ilości uchodźców. Przypominamy adres e-mail na który można wysyłać zgłoszenia: skoki.ukrainie@gmail.com

Rząd pracuje nad stosownymi ustawami dającymi możliwość udzielania pomocy przez samorządy. O ich podjęciu oraz o możliwościach jakie nam dadzą  będziemy Państwa informować na bieżąco.