Bieg Małego Patrioty

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Aby uczcić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Samorząd Uczniowski naszej szkoły pod czujnym okiem swoich opiekunów, zorganizował Szkolny Turniej Sportowy „Bieg Małego Patrioty”. 

W turnieju wzięli udział uczniowie klas drugich. Nasi mali sportowcy ubrani byli w barwy narodowe. Biel i czerwień ich koszulek sprawiła, iż sala gimnastyczna przypominała polską flagę.

Pani Alicja Kramer przeprowadziła szereg konkurencji sportowych, które były oceniane i punktowane przez przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego. Gorąco i z wielkim zaangażowaniem kibicowały swoim uczniom wychowawczynie klas drugich, które również przybrały barwy narodowe.

Turniej przebiegał w miłej, radosnej i przyjaznej atmosferze. Dzieci w duchu sportowej i zdrowej rywalizacji dawały z siebie wszystko. W nagrodę za sportowe zmagania, zaangażowanie i piękną patriotyczną postawę, wszyscy drugoklasiści otrzymali dyplomy oraz medale, ufundowane przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i dofinansowane przez Radę Rodziców.

Wioletta Molińska

Galeria zdjęć poniżej przedstawia uczniów w sali gimnastycznej podczas patriotycznych zawodów biegowych, wszyscy w barwach biało czerwonych:

Dobro powraca

W dniach od 25 października do 10 listopada w naszej szkole trwała akcja Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio „Opatrunek na ratunek”. Celem jej było wsparcie afrykańskich szpitali prowadzonych m.in. przez polskich misjonarzy.

Organizacją zbiórki podstawowych środków medycznych zajęła się klasa 3b oraz członkowie szkolnego koła wolontariatu. Udało się zebrać i przekazać na rzecz Fundacji 6 worków materiałów opatrunkowych, głównie bandaży, kompresów, gaz, rękawic, plastrów i maści.

Serdecznie dziękujemy rodzicom, nauczycielom, uczniom, aptece U Złotego Źródła oraz Stowarzyszeniu Edukacyjnemu TĘCZA za aktywne wsparcie akcji charytatywnej. Fundacja otrzymane artykuły przekaże do misyjnych przychodni, w których brakuje dosłownie wszystkiego. Każdy plaster jest na wagę złota!

Elżbieta Chojnacka

Galeria zdjęć poniżej przedstawia uczniów ze zgromadzonymi darami:

Gry na lekcji matematyki

Matematyka nie musi kojarzyć się tylko z liczbami. To także karty, zakupy, gry planszowe i układanki. Przekonały się o tym dzieci z klasy 4b.

W ramach dodatkowych zajęć, wykorzystując pomoce dydaktyczne, w jakie wyposażona jest pracownia matematyczna, uczniowie utrwalali różne pojęcia, ćwiczyli logiczne myślenie oraz czytanie ze zrozumieniem. Przy okazji rozwijali również umiejętność współpracy w grupie, co jest ważnym atutem we współczesnym świecie.

Podczas zajęć można było zauważyć większą aktywność dzieci. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w rozgrywkach. Przegrywając, nie wycofywali się z gry, ale bardzo chętnie rozpoczynali nową rundę. Lekcja ta doskonale integrowała zespół klasowy.

Natalia Klimas

Galeria zdjęć poniżej przedstawia uczniów siedzących szkolnych ławkach i rozwiązujących planszowe łamigłówki:

Mistrzowie i wicemistrzowie powiatu

22 października 2021 nasze szkolne drużyny szachowe uczestniczyły w Mistrzostwach Powiatu Wągrowieckiego w Szachach Drużynowych. Młodszą drużynę reprezentowali: Stanisław Przybysz, Jan Kida, Klaudiusz Balcer i Zuzanna Witt. W skład drugiej – starszej drużyny weszli uczniowie klas siódmych i ósmych: Wojciech Baszczyński, Miłosz Strojny, Dawid Laube oraz Anastazja Balcer.

Zawody rozegrano w Zespole Szkół nr 2 w Wągrowcu. Do rywalizacji przystąpiło 8 drużyn ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zawodnicy rozegrali 7 wyczerpujących rund w systemem kołowym – każdy z każdym.

Uczniowie podstawówek musieli się zmierzyć z licealistami. Nie było łatwo. Jednak nasi szachiści dali z siebie wszystko. Młodsza drużyna wywalczyła pierwsze miejsce w kategorii rocznik 2004 i młodsi – zostali tym samym mistrzami powiatu. Natomiast starsza drużyna zdobyła drugie miejsce w kategorii rocznik 2007/2008.

Nasi mistrzowie i wicemistrzowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, wspaniałe puchary oraz nominację do mistrzostw szachowych na szczeblu wojewódzkim. Serdecznie gratulujemy sukcesu.

Wioletta Molińska

Galeria zdjęć poniżej przedstawia uczniów grających w szachy oraz wręczenia nagród skockim szachistom:

Niepodległościowy projekt

W tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza, Święto Niepodległości obchodzili realizując zadania projektowe.

Z powodu obostrzeń epidemiologicznych część klas wykonywała je w salach lekcyjnych, część w hali sportowej. Podjęcie zadań poprzedziła prezentacja multimedialna i inscenizacja z udziałem uczniów.

Zaaranżowano dom przedstawiający Polskę, w którym znaleźli się uczniowie wcielający się w zaborców i Polaków odzyskujących ojczyznę. Opowieść nauczyciela, uzupełniona kalendarzem  z ważnymi datami, przeprowadziła uczniów przez burzliwe dzieje Polski pod zaborami, aż do odzyskania niepodległości.

Tę trudną drogę walki Polaków swoim śpiewem zilustrowała Gabrysia Kmieć. Następnie uczniowie wykonywali zadania projektowe: rozwiązywali krzyżówki, układali godło, przygotowywali rozetki i chorągiewki, malowali litery i godła oraz układali z puzzli mapę II Rzeczypospolitej. Po ich wykonaniu uczniowie poznali wydarzenia, które wpłynęły na kształt polskich granic.

Były też inne zadania, które stały się materiałami do dalszej pracy projektowej. Z przygotowanych liter stworzono napis: „11 XI Święto Niepodległości”, który został umieszczony na zielonych tujach przed szkołą i przypominał o tym ważnym święcie, nie tylko uczniom, ale i przechodniom.

Szkołę z kolei udekorowano rozetkami i chorągiewkami. Zwieńczeniem i dopełnieniem projektu było odśpiewanie hymnu państwowego, który o godz. 11.11. wybrzmiał w różnych miejscach szkoły.

Projekt przygotowali Barbara i Andrzej Surdykowie

Galeria zdjęć poniżej przedstawia uczniów podczas pracy oraz z wykonanymi pracami plastycznymi:

Rozstrzygnięcie konkursu historycznego „Godność, wolność, niepodległość”

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości wychowawcy edukacji wczesnoszkolnej, z inicjatywy organizatorek konkursu, przeprowadzili lekcje o tematyce historycznej z cyklu „Godność, wolność, niepodległość”.

Wykorzystano do tego gry multimedialne rekomendowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki: „Z wizytą u Dziadka” oraz „Cichociemni”. Celem zajęć było przekazanie dzieciom wiedzy historycznej w formie zabawowej, wskazanie dostępnych źródeł wiedzy oraz pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu historycznego. Konkurs dedykowany był najmłodszym uczniom naszej szkoły – klasom 1-3. Dzieci do konkursu przygotowywały się pod kierunkiem wychowawców i rodziców oraz poprzez samokształcenie.

Konkurs pozwolił na kształtowanie i rozwijanie postaw patriotycznych, zainteresowanie historią, rozwijanie umiejętności czerpania wiedzy z różnych źródeł, korzystania z komputera i zasobów Internetu oraz wdrażanie do zgodnej i świadomej rywalizacji konkursowej.

Konkurs odbył się 17 listopada br. w formie multimedialnej, opracowanej przez organizatorki konkursu, na podstawie treści zawartych w proponowanych grach historycznych. Przeprowadzony został w dwóch kategoriach: dla uczniów klas 1 oraz dla uczniów klas 2 i 3.

Laureatami konkursu zostali:

  • w kategorii klas 1: Katarzyna Miczyńska z klasy 1a
  • w kategorii klas 2 i 3: Jakub Królczyk z klasy 3d.

Wszystkim uczestnikom konkursu, nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej oraz rodzicom dziękujemy za współpracę i zaangażowanie.

Organizatorki: Estera Kruszka i Paulina Marszewska

Galeria zdjęć przedstawia dzieci w pacowi multimedialnej przy komputerach nagrodzonych dyplomami laureatów konkursu:

Święto pierwszoklasistów

14 października odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. Ten szczególny dzień zapada w pamięci każdego ucznia na długie lata, ponieważ właśnie tego dnia dzieci zostają przyjęte do grona uczniów naszej szkoły.

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, uroczystość odbyła się w wąskim gronie dyrekcji i wychowawców. Odświętnie ubrani uczniowie klas pierwszych uroczyście ślubowali na sztandar szkoły, że będą godnie wypełniać powierzone im obowiązki.

Po ślubowaniu dyrektor przywitał każdego pierwszaka w gronie szkolnym oraz pasował go na ucznia. Pacholęta otrzymały drobne upominki od rodziców oraz Burmistrza Miasta i Gminy Skoki, za co w imieniu dzieci dziękujemy.

Julita Dziekan

Galeria zdjęć przedstawia uczniów pasowanych klas z wychowawcami oraz dyrekcją szkoły: