Film z Dożynek:

Galeria zdjęć z Dożynek:

[Not a valid template]

GOŚCINNIE W ROŚCINNIE
Po osiemnastu latach przerwy Sołectwo Rościnno było ponownie gospodarzem Święta Plonów. Na przyjęcie dożynkowych gości przygotowało się wyśmienicie. Przepiękne dekoracje, wręcz artystyczne dzieła ze słomy, kwiatów, warzyw, owoców zdobiły wieś przed i w trakcie dożynek. Kuchnia rościńska pachniała i smakowała pysznie. Wśród potraw królował bigos, kaszanka, chleb ze smalcem i ogórkiem oraz ciasta. Nad wszystkim czuwał Sołtys Hubert Czarnecki wraz z radą sołecką i Starostami Dożynkowymi: Sandrą Szymaś i Patrykiem Loręckim. Młodzi, a dosłownie najmłodsi w historii tego rolniczego święta w naszej gminie przejęli dożynkowe stery z powodzeniem. Oboje przyszłość swoją wiążą z rolnictwem. Są reprezentantami czwartego pokolenia w rodzinach Loręckich i Szymasiów, którzy zdecydowali się mieszkać i pracować w Rościnnie.

KOROWÓD CZAS ZACZĄĆ…
Tradycji stało się zadość. Sprzed Archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnego wyruszył korowód prowadzony przez Marka Gramzę Komendanta Gminnego OSP w Skokach. Tuż za nim kroczyli przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń, organizacji dumnie niosąc sztandary. Wśród pocztów sztandarowych zaproszenia na dożynki przyjęli: Sztandar Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Łosińcu, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Skokach, Ochotnicza Straż Pożarna w Skokach, Ochotnicza Straż Pożarna w Kakulinie, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Skokach, proporzec 7. Skockiej Drużyny Harcerskiej im. Gen. Stanisława Sosabowskiego, Koło Łowieckie BORSUK nr 57 w Skokach, Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skokach, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Antoniewie, Klub Sportowy Wełna Skoki, Koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 120 w Skokach.

Kapela Zespołu Folklorystycznego WIELKOPOLANIE przygrywała podczas przemarszu z bryczki pięknie ustrojonej, użyczonej przez Mariana Deminiaka ze Skoków. Dalej w korowodzie kroczyli zaproszeni goście z Burmistrzem Miasta i Gminy Skoki Tadeuszem Kłosem na czele. Wśród gości: Wicestarosta Wągrowiecki Michał Piechocki, Wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Bogdan Fleming, Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Dorota Ewertowska, Aleksandra Kamińska Skarbnik Gminy Skoki, radni powiatowi: Krzysztof Migasiewicz, Grzegorz Owczarzak, Iwona Tyll, Zbigniew Kujawa przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Skoki, radni RM Gminy Skoki, Wiesław Sierzchuła Dyrektor Gimnazjum w Skokach, Robert Rogaliński Kierownik OPS w Skokach, Antoni Kasica Prezes Towarzystwa Wspierania Rodziny i Dziecka ALIA w Antoniewie. Po raz drugi uczestnikami przemarszu i zaangażowanymi podczas uroczystości dożynkowych były ORLIKI KS WEŁNA SKOKI pod opieką Magdaleny Bartkowiak i mam chłopców. W ludowych strojach zaprezentowały się dziewczynki – mieszkanki Rościnna, które podobnie jak ORLIKI uczestniczyły czynnie w obchodach Święta Plonów. Korowód zamykały delegacje wieńcowe i jadący bryczką starostowie: Sandra Szymaś i Patryk Loręcki.

NA POWITANIE
Uczestników korowodu ze sceny przywitał słownie Jacek Dukszta oraz śpiewająco Bogdan Gajewski, pochodzący z Rościnna obecnie mieszkaniec Skoków. Pan Bogdan specjalnie na tę okoliczność napisał piosenkę o Rościnnie.

Estrada od tej chwili należała już do artystów. I tych zawodowych, mowa o Zespole Folklorystycznym WIELKOPOLANIE działającym w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i CAK w Poznaniu, i do tych nie wpisanych jeszcze na listę zawodowych. A przecież artystyczne dzieła, jakimi okazały się być tegoroczne wieńce stworzone zostały przez nieprzeciętnie zdolnych. I to właśnie pisząc o artystach mam na myśli twórców wieńców.

Wśród delegacji wieńcowych na scenie zaprezentowali się przedstawiciele następujących sołectw: ROŚCINNA- gospodarzy, Łosińca, Pawłowa Skockiego, Rejowca, Budziszewic, Niedźwiedzin, Brzeźna, Roszkówka, Rakojad, RSP w Lechlinie, Pomarzanek, Sławicy, Jabłkowa, Potrzanowa, Bliżyc, Kakulina, Kuszewa.

Każda delegacja w podziękowaniu za przygotowanie wieńca otrzymała słoiczek miodu na osłodę.

Zaproszonych gości, ze szczególnym ukłonem dla rolników powitał ze sceny Tadeusz Kłos Burmistrz Miasta i Gminy Skoki.

MSZA ŚWIĘTA POLOWA
Liturgię mszy świętej sprawowało trzech księży: Ksiądz Dyrektor ADR w Rościnnie Franciszek Jabłoński, Ksiądz Proboszcz Parafii w Lechlinie Sławomir Komorski i Ksiądz Rezydent Krzysztof Burwiel. O oprawę muzyczną i czytania mszalne oraz psalmy zadbali: Katarzyna Dziel/wokal, Waldemar Błażyński/ gitara, Maciej Kujawa/gitara oraz SIDE EFFECT.

Dziewczęta i chłopcy wespół z panią Kasią prezentowali się na ludowo, co stanowiło dodatkowy atut wizerunku artystycznego. Podczas mszy świętej dary złożyły następujące delegacje: ORLIKI KS WEŁNA SKOKI, DZIEWCZĘTA Z ROŚCINNA i STAROSTOWIE DOŻYNKOWI.

OBRZĘDOWO, ZWYCZAJOWO, TRADYCYJNIE
Jednym z najważniejszych momentów podczas uroczystości święta plonów jest obrzęd przekazania chleba Gospodarzowi przez Starostów dożynkowych. Przy wtórze kapeli, śpiewów i tańców ludowych Sandra Szymaś i Patryk Loręcki najpierw pięknie zatańczyli, a następnie wręczyli chleb wypieczony z tegorocznych zbóż na ręce Tadeusza Kłosa Burmistrza Miasta i Gminy Skoki. Gospodarz życzył zebranym, aby nikomu chleba nie brakowało. Wspólnie ze Starostami podzielił bochen pomiędzy uczestników dożynek.

ZŁOTY KŁOS
Statuetkę „Złoty Kłos 2015” otrzymał z rąk Burmistrza Hubert Czarnecki, Sołtys Sołectwa Rościnno. Gospodarz Gminy Skoki docenił zaangażowanie Sołtysa nie tylko w pracę na rzecz wsi, ale także za popularyzację wiedzy ornitologicznej wśród mieszkańców Gminy.

TURNIEJOWO
Dj Dawid Rakowicz
podkręcił muzę, Piotr Wiśniewski przejął mikrofon, Krzysztof Mańka sędzia główny zawodów wspólnie z Witoldem Bzdęgą głównym informatykiem turnieju (punktacja, stopery) dali hasło gotowości bojowej i się zaczęło. Proszę Państwa dziewiętnaście ekip zwartych i przyjaźnie nastawionych do walki o pięć tysięcy złotych, i o tytuł mistrza VIII TURNIEJU SOŁECTW GMINY SKOKI stanęło w blokach startowych. Najpierw drużyny prezentowały się okrzykiem sportowym na boisku turniejowym, dalej sołtysi doili sztuczną krowę, duety w taczkach woziły się wzajemnie, do tychże taczek wszyscy zawodnicy kalosze próbowali celnie wrzucić, wreszcie związani, zintegrowani w parach po zwycięstwo biegli, ile sił w nogach. Sędziowie pomocniczy: Anna Maciąg, Kinga Świder, Katarzyna Przybysz, Zuzanna Szamocka i Karol Kłos czuwali nad prawidłowym przebiegiem konkurencji. Ale decydujący głos należał do Niego: Krzysztof!!! Sprawiedliwy, konkretny, konsekwentny, dokładny do bólu. Teraz przyszła kolej na Witolda!!! Liczył w skupieniu, spokojnie i jakże profesjonalnie. Są wyniki, możemy ogłaszać!!! Emocje sięgały zenitu. PIERWSZE MIEJSCE zajęła DRUŻYNA Z POMARZANEK!!! Sołtys i radny w jednym Roman Witek nie krył łez wzruszenia. Ta drużyna to niemalże cała wieś! Najmniejsze w Gminie Skoki, a dzisiaj wielkie POMARZAAAANKI. Brawa !!!

Na drugim miejscu uplasowała się ekipa z ŁOSIŃCA z SOŁTYSEM DANUTĄ BERENT, na trzecim drużyna reprezentująca sołectwo POTRZANOWO z SOŁTYSEM JANEM BRODĄ.

W VIII TURNIEJU SOŁECTW GMINY SKOKI udział wzięły i miejsca o czwartego zajęły: SŁAWA WIELKOPOLSKA, JABŁKOWO, LECHLINEK, BLIŻYCE, RAKOJADY, ROŚCINNO, SŁAWICA, REJOWIEC, KAKULIN, SZCZODROCHOWO, GLINNO, PAWŁOWO SKOCKIE, NIEDŹWIEDZINY, CHOCISZEWO, LECHLIN, ROSZKOWO.

STOISKOWO, REKREACYJNIE, KONCERTOWO
Stoisk rękodzielniczych podczas dożynek nie brakowało. Twórcy ludowi zachęcali do kupna oryginalnych rzeźb, własnoręcznie przygotowanych lalek, aniołów, biżuterii. Był miód i wyroby z wosku, były zabawki, jednym słowem „czym chata bogata…”

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Skokach zorganizowało zawody strzeleckie. Cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Były puchary dla zwycięzców i gratulacje od Prezesa KBS Krzysztofa Jachny.

A skoro Gość w dom to i lodówka otwarta J Bartosz Wołkow Catering częstował przysmakami wiejskimi. Wydano ich ponad 700 porcji. Panie z Rościnna serwowały bigos, kaszankę i inne pyszne jadło.

Dmuchane zamki, baseny, trampolina, bezpłatnie dostępne były dla najmłodszych uczestników Święta Plonów.

MARIUSZ KALAGA znany i lubiany muzyk, niegdyś w „GANGU MARCELA” zaserwował w Rościnnie muzyczny koktajl przebojów. Wraz z PartnersVoice zjednał publiczność, zachęcił do wspólnego zaśpiewania i zatańczenia nie tylko śląskich szlagierów. Atrakcja koncertu były wesołe komentarze i niecodzienne interpretacje melodyjnych utworów. Niektórzy długo nie zapomną tamtej nocy ;).

MAREK WROMBEL i GRZEGORZ MRÓZ jako DUET bawili chętną do tańca publiczność podczas zabawy.

BEZPIECZNIE
Nad bezpieczeństwem biesiadników czuwała Agencja Ochrony Bond Guard Security z Wągrowca. Napoje z dodatkiem alkoholu można było spożywać tylko i wyłącznie w ogródku piwnym. I o to, panowie od „Bondiego” zadbali należycie. O bezpieczeństwo troszczyli się także Strażacy z OSP w Rościnnie i Funkcjonariusze KP w Skokach. Z pierwszą pomocą podążali zaprzyjaźnieni już ze skockimi imprezami Ratownicy z Rescue Med Team w Wągrowcu. O porządek na terenie imprezy dbali mieszkańcy Rościnna. Było zatem i bezpiecznie, i czysto.

MEDIA
KAROLINA STEFANIAK zajmująca się z Urzędu promocją Gminy Skoki wykonała kilkaset pięknych zdjęć. Do dożynkowych wspomnień zapraszamy na www i Fb Biblioteki w Skokach oraz Gminy Skoki. W pełnej dziennikarskiej gotowości jak zawsze stawił się PIOTR BOROWICZ Redaktor „Podskoków” oraz FRANCISZEK SZKLENNIK, przedstawiciel „Głosu Wągrowieckiego”.

WSPARCIE
Namiot dla Organizatora użyczył Kierownik Baz Paliw nr 4 w Rejowcu TOMASZ DOMAŃSKI.

Z namiotu dla artystów korzystać mogli artyści dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Edukacyjnego TĘCZA w Jabłkowie.

Parkingi dla uczestników korowodu udostępnił Ksiądz FRANCISZEK JABŁOŃSKI Dyrektor ADR w Rościnnie.

Taczki dla potrzeb Turnieju Sołectwa użyczył pan JAROSŁAW MODLIBOWSKI ze Skoków.

Trybunę dla publiczności oraz bryczki udostępnił pan MARIAN DEMINIAK ze Skoków.

PODZIĘKOWANIA kierujemy do wszystkich osób, o których wspomniałam w artykule.

Szanowni Państwo, największe podziękowanie należy się Mieszkańcom Rościnna. Za Państwa trud w tworzeniu dekoracji dożynkowych, scenicznej, przygotowanie ołtarza, za wszelką pomoc DZIĘKUJEMY!!!

w imieniu organizatora Święta Plonów w Rościnnie
Elżbieta Skrzypczak