8 space NW z historią w tle Owińska – Radojewo

26

Wspaniała wiosenna pogoda, ciekawy program i miłe towarzystwo sprawiły, że siedemdziesięcioro uczestników 8. edycji „Spaceru NW i historią w tle” spędziło interesującą, sobotę, 13 kwietnia.

Tradycyjnie organizatorami tego wydarzenia byli: Towarzystwo Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej oraz Urząd Miasta i Gminy Skoki.

Tym razem trasa rozpoczęła się w Owińskach, gdzie w barokowych wnętrzach kościoła pw. św. Jana Chrzciciela historię tej świątyni oraz założonego tu w połowie XIII wieku klasztoru sióstr cysterek przedstawił znawca tematu, członek TMMSiZS, dr Tomasz Sobalak.

Następnie Anna Golińska, zaprzyjaźniona z naszą gminą członkini PTTK Wągrowiec, zaprosiła na spacer wiodący niedawno powstałą kładką nad rzeką Wartą do pomnika przyrody – dębu „Bartek” – i dalej do Radojewa. Tutaj podzieliła się imponującą wiedzą na temat rodu von Treskowów.

Kolejnymi punktami na trasie zwiedzania był cmentarzyk członków wspomnianej rodziny. Uwagę zwrócił też znajdujący się tu głaz z tabliczkami, na których wygrawerowano w języku polskim i niemieckim poruszającą inskrypcję: ”Przystań i uczcij w tym miejscu pamięć zmarłych ofiar bezsensownych i niszczycielskich wojen.”

Następnie uczestnicy otoczeni piękną, wiosenną florą – pokonując spore naturalne zróżnicowanie terenu radojewskiego parku – dotarli na Krzyżową Górę a stamtąd do romantycznych sztucznych ruin, mających przypominać gotyckie budowle.

Program wycieczki zakończył się ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami na parkingu leśnym w Boduszewie.