ZOBACZ_FILMPlon niesiemy plon …. to słowa pieśni dożynkowej, która rozbrzmiewała w Lechlinie w sobotnie popołudnie 28 sierpnia br.

Bo własnie tu, w Lechlinie rolnicy Gminy Skoki obchodzili doroczne Święto Plonów – Dożynki 2010, które od szeregu lat, obok Dni Skoków stało się głównym wydarzeniem społeczno-kulturalnym w Gminie Skoki.

Uroczystości rozpoczęła zbiórka korowodu dożynkowego przed biurowcem Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej i jego przemarsz na mszę świętą, tym razem odprawianą w kościele parafialnym pw. Św Stanisława Biskupa w Lechlinie. W korowodzie prowadzonym przez Zespół Pieśni i Tańca „Łany” oraz w uroczystościach dożynkowych udział wzięli: Starostowie Dożynek, delegacje wieńcowe 17 sołectw, poczty sztandarowe, rolnicy i liczni goście, a wśród nich: „Gospodarze Gminy” – Burmistrz Tadeusz Kłos, radni Rady Miejskiej z przewodniczącym Zbigniewem Kujawą na czele, Starosta Powiatu Wągrowieckiego Michał Piechocki i Kierownik Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Wągrowcu Dorota Ewertowska.

Po powitaniu przed kościołem i poświęceniu przez księży Tadeusza Patelkę i Henryka Badurę wieńcy dożynkowych, delegacje wieńcowe złożyły wieńce u stóp ołtarza, a następnie uczestnicy korowodu wzięli udział we mszy świętej w intencji rolników, którą koncelebrowali księża: Tadeusz Patelka – proboszcz Lechlina, Karol Kaczor – proboszcz Skoków i Henryk Badura – proboszcz Rejowca. W trakcie mszy św., w której modlitwom towarzyszyła muzyka i pieśni w wykonaniu zespołu „Łany” nastąpiło poświęcenie chleba prezentowanego przez Starostów Dożynkowych: Krystynę Troninę i Tadeusza Myszkę.

Po mszy św. zgromadzeni udali się na boisko sportowe, gdzie delegacje zaprezentowały wieńce dożynkowe, które następnie złożono przed sceną na której odbywały się występy artystyczne. Teraz też, zgodnie z przyjętą tradycją Starostowie Dożynek, symboliczny bochen chleba z tegorocznych zbóż wraz z przesłaniem aby dzielił go mądrze i sprawiedliwie z mieszkańcami przekazali na ręce Burmistrza. Z kolei Burmistrz poprosił obecnych na uroczystości radnych aby go w tej ceremonii wspomogli, a wszystkiemu towarzyszyły przyśpiewki i inscenizacji tradycji dożynkowych w wykonaniu pieśniarzy i tancerzy z Zespołu „Łany”. Burmistrz w dalszej części podziękował wszystkim delegacjom wieńcowym składając na ręce ich przedstawicieli specjalnie na tę okazję upieczone okolicznościowe bochny chleba. Za najpiękniejszy wieniec uznano wieniec dożynkowy gospodarzy tegorocznych uroczystości.

Dożynki, to też podziękowania dla ludzi rolniczego trudu. I właśnie, słowa takich podziękowań znalazły się w wystąpieniach Burmistrza, Starosty i Kierownika Biura ARiMR. Ale nie zabrakło też miejsca na podziękowania i wyróżnienia dla przodujących rolników i z rolnictwem związanych mieszkańców Gminy. Za ich pracę na rzecz swych środowisk nagrody „Złotego Kłosa” otrzymali: Czesława Świder z Lechlina – za 50-lecie pracy i oddanie na rzecz Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Lechlinie oraz małżeństwo rolników – Anna i Andrzej Brykczyńscy z Lechlinka za wieloletnia pracę w gospodarstwie zajmującym się produkcją ogrodniczo-kwiaciarską.

Z kolei nadszedł czas na zabawę. Przed publicznością swój występ dokończył Zespół „Łany” prezentujący tańce w ludowych strojach z różnych części naszego kraju.
Po tej prezentacji nadszedł czas na IV Turniej Sołectw, w którym w pięciu konkurencjach: dojeniu krowy, ujeżdżaniu byka, przenoszeniu: 40, 50 i 60kg worków na przyczepę, rżnięciu pali i rzucie gąbką przez ścianę ze słomianych balotów zmierzyło się trzynaście reprezentacji wsi. A wyniki przedstawiają się następująco: I miejsce – Potrzanowo, II miejsce – Grzybowo, III miejsca egzekwo: Kuszewo, Łosiniec i Glinno, dalej uplasowały się Budziszewice, Rejowiec, Bliżyce, Kakulin, Szczodrochowo, Roszkowo, Jabłkowo i Lechlin. Emocje uczestników i widzów podgrzewali prowadzący Turniej: Elżbieta Skrzypczak i Piotr Wiśniewski. Pomino kaprysów pogody która studziła zapał zawodników deszczem wszystkie konkurencje szczęśliwie rozegrano do końca. Pamiątkowe czeki do zrealizowania w kasie Urzędu reprezentantom drużyn wręczył Burmistrz Tadeusz Kłos oraz sędziowie Turnieju: Wiesława Surdyk-Fertsch, Mirosław Hamera, Michał Rosk i Krzysztof Mańka.

Zmarzniętych, acz zadowolonych zawodników i widzów rozgrzały gorące melodie w rytm „biesiady polskiej” w wykonaniu Krzysztofa Koniarka i Piotra Wiśniewskiego w towarzystwie pięknych tancerek. Po „polskiej biesiadzie” nadszedł czas na cygańskie rytmy w wykonaniu Karola & Roma, któremu towarzyszyły cygańskie tancerki w zawrotnie kolorowych strojach. Kto miał jeszcze mało zabawy mógł zostać do rana na zabawie tanecznej pod chmurka, na której do tańca przygrywał zespół „Kfiaty”.

Głównym punktom programu towarzyszyły też inne atrakcje, do których niewątpliwie należał konkurs na „najdłuższy warkocz”, w którym udział wzięło kilkanaście małych zawodniczek oraz jeden pan! Na dzieci czekały także min: dmuchany zamek oraz oprowadzanie na koniach i kucykach. Dla wszystkich, panie gospodynie z Lechlina przygotowały poczęstunek, nie zabrakło więc min.: bigosu, kiełbasy oraz placków.

ZOBACZ FILM >>>

no images were found

[iframe width=”640″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/0C5cNRj1wlM?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]