Skockie Święto Plonów jest nietuzinkowe w swoim rodzaju; przybliża kulturę i edukację ludową,  upowszechnia aktywność fizyczną oraz  dostarcza muzycznych wrażeń. I choć tradycje dożynkowe powoli przechodzą do lamusa, to minione dożynki, zdaniem skockich biesiadników, przeżyły swoisty renesans.

Stało się tak, między innymi, za sprawą wyjątkowego zaangażowania drużyn sołeckich w 11. Dożynkowy Turniej Sołectw Gminy Skoki. Wśród trzynastu zwartych i gotowych do rywalizacji ekip królował nastój zdrowego współzawodnictwa i dobrej zabawy. Wiekowo dominowała młodzież i topowe konkurencje. Obok tradycyjnego dojenia sztucznej krowy, nowością okazały się: strzały paintballowe, ruroskoczki i mecz piłkarski typu bumper ball.

Na najwyższym stopniu podium stanęli zawodnicy ze Sławy Wlkp! Tuż za nimi uplasowała się drużyna z Lechlinka. Trzecie miejsce zajął Łosiniec. Niewiele brakowało do podium Bliżycom i tutaj szczególny ukłon w stronę sołtysa –  pana Wacława.

Przemarsz w korowodzie był nieco krótszy niż zwykle, bowiem z kościoła bezpośrednio sąsiadującego ze stadionem, na którym odbywało się 25 sierpnia 2018 gminne świętowanie.

Starostami dożynkowymi wybrani zostali małżonkowie Małgorzata i Dawid Błażejewscy. To oni przekazali chleb gospodarzowi święta – Burmistrzowi Miasta i Gminy Skoki – Tadeuszowi Kłosowi. Zaproszonych gości włodarz powitał ze sceny osobiście, szczególne uznanie wyrażając pod adresem rolników i osób działających na rzecz rolnictwa.

Konferansjerka tradycyjnie przypadła w udziale Jackowi Dukszcie, wprawnie zorientowanemu już w obrzędach dożynkowych. O te z kolei zadbał Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, działający w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i CAK w Poznaniu https://www.facebook.com/zf.wielkopolanie/

Podczas części oficjalnej wręczona została Nagroda Herbu Powiatu Wągrowieckiego. Z rąk Starosty Tomasza Kranca w imieniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach odebrał ją Piotr Kaczmarek.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Skokach zorganizowało z okazji dożynek zawody. Były puchary  i nagrody dla zwycięzców (szczegóły w odrębnym artykule).

Najmłodsi mogli do woli bawić się na urządzeniach dmuchanych oraz brać udział w warsztatach garncarskich, hafciarskich, malowania na drewnie i tworzyć biżuterię. Atrakcją dla dzieci były animacje z „Sianochopami”  z podkrakowskiej Kopalni Marzeń.

Wielu fanów okazali się mieć w Skokach akordeoniści: Łukasz i Aleksander z Bayan Brothers http://www.bayanbrothers.pl/ Niejednokrotnie przekonali publiczność o wszechstronności akordeonów, które w rękach młodych artystów wyczyniają muzyczne cuda.

Swoim głosem zaimponowała także Zuzanna Szczepaniak, na co dzień śpiewająca w Side Effect.

Ile razy Poparzeni parzą się kawą? Ponoć trzykrotnie każdego dnia! Tylekroć również w sobotę bisowali na skockim stadionie. Poparzonych Kawą Trzy https://www.facebook.com/parzesiekawaofcpk3/ powitali najpierw: Jacek Dukszta i  Krystyna Czubówna, a dalej oklaskiwali licznie przybyli wielbiciele utalentowanych dziennikarzy.

Nad bezpieczeństwem biesiadników dożynek czuwali funkcjonariusze Komisariatu Policji w Skokach,  Agencja Ochrony Bond Guard Security z Wągrowca oraz ratownicy z Rescue Med Team w Wągrowcu.

Zabawa dożynkowa z zespołem Duet trwała na skockiej murawie aż do niedzieli 26 sierpnia.

Zaangażowaniem w uatrakcyjnienie Dożynek Gminy Skoki służyli: poczty sztandarowe – Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Łosińcu, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Skokach, Ochotnicza Straż Pożarna w Skokach, Ochotnicza Straż Pożarna w Kakulinie, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Skokach, 7. Skocka Drużyna Harcerska im. Gen. Stanisława Sosabowskiego, Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skokach, Klub Sportowy Wełna Skoki i Koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 120 w Skokach; delegacje wieńcowe –  Bliżyce, Brzeźno, Jabłkowo, Kakulin, Kuszewo, Łosiniec, Niedźwiedziny, Pomarzanki, Potrzanowo, Rejowiec Roszkowo, Roszkówko, Sławica; Stowarzyszenie Edukacyjne TĘCZA w Jabłkowie, Baza Paliw nr 4 w Rejowcu, Orkiestra Dęta OSP w Skokach pod batutą Artura Pokorzyńskiego, Marek Gramza – Komendant Gminny OSP w Skokach, Kurkowe Bractwo Strzeleckie,  KS Wełna Skoki, Karol Kłos, Julia Gumna, Grażyna Stefańska, Barbara Czarczyńska, Grażyna Kowalewska, Agnieszka Kowalewska, Dorota Borowska, Justyna Dankowska, Daria Mielcarek, Danuta i Stanisław Janecko, państwo Koczorowscy i Grussowie z Kuszewa, Mirosława Tylczyńska, Witold Bzdęga, Krzysztof Mańka, Katarzyna Przybysz, Kinga Pilna, Zuzanna Szamocka, Karolina Stefaniak, Kamila Fredrych, Agata Ruta,  Marcin Pawlicki,  Danuta Berendt, Orliki, trzy Julki, OPS w Skokach, Jacek Świostek.

Głównym organizatorem Święta Plonów, 25 sierpnia 2018,  była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach. 

Galeria zdjęć: