W sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu w środę 21 listopada 2018 r. odbyła się Gala podsumowująca program obchodów 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego zorganizowana przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Na uroczystość zaproszono przedstawicieli szkół, które były (i są) szczególnie zaangażowane w działania rocznicowe, które otrzymały stosowne certyfikaty. Takowe okolicznościowe podziękowanie odebrał pan Wiesław Sierzchuła obecnie wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Skokach.

Gośćmi uroczystości byli m.in.: Pani Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, prof. dr hab. Andrzej Stelmach – Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, Pani Maria Jedlińska-Pyssa – Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Pan Czesław Kruczek – W-ce Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego, Pan Wawrzyniec Wierzejewski – Prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego TPPW, Pan Tomasz Łęcki – Dyrektor Muzeum Niepodległości, prof. dr hab. Zbigniew Pilarczyk z Instytutu Historii UAM w Poznaniu

Wśród gości byli także skoccy harcerze z 7 Skockiej Drużyny Harcerskiej „HYCE” To właśnie oni wprowadzili na salę kombatancki sztandar, przypinali przychodzącym powstańcze rozetki czy zajmowali się szatnią. Kolorytu uroczystościom dodawała Grupa Rekonstrukcyjna z Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania ubrani w stroje powstańców, tworzący na scenie historyczną scenografię.

Cała uroczystość, przeplatana była pieśniami patriotycznymi śpiewanymi przez Anitę Brzezińską – uczennicę Szkoły Podstawowej w Skokach lub wspólnie przez wszystkich zebranych.

Nie zabrakło także odznaczeń dla osób, które w sposób szczególny kultywują pamięć o zwycięskim zrywie Wielkopolan. Wśród nagrodzonych Medalem „Wierni Tradycji” przyznawanym przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1981/1919 znalazły się Wiesława Surdyk-Fertsch i Barbara Surdyk.