Łukasz Nowak w piątek wypełnił w litewskim Alytusie minimum PZLA na mistrzostwa świata w Daegu (Korea) w chodzie na 20 km (1:21.30). Wynik ten daje również prawo startu na Uniwersjadzie w chińskim mieście Shenzen.

Na Litwie Łukasz w silnie obsadzonych zawodach (startowali zawodnicy z 11 państw) zajął bardzo dobre 3 miejsce, a wynik który uzyskał jest o ponad 2 minuty lepszy od dotychczasowego najlepszego wyniku.

Łukasz jest jednym z czterech polskich zawodników, który wypełnił normę PZLA na 20 km. Minima PZLA obok skocznia wypełnili: wicemistrz Europy na 50 km Grzegorz Sudoł, Rafał Augustyn i Rafał Sikora. Na uwagę zasługuje fakt, iż ta czwórka ma również minimum na 50km.

Czołowy Polski chodziarz konsekwentnie realizuje wcześniej nakreślony plan treningów i startów. Docelowo przygotowuje się do dystansu 50 km i startu na igrzyskach. W tym sezonie skupia się na 20 km, aby zdecydowanie poprawić szybkość i technikę chodu. Oczywiście nie zaniedbuje treningu wytrzymałościowego, ale to w 2012 roku chce osiągnąć najlepsze wyniki. Sukcesem i marzeniem byłoby miejsce w ósemce na Igrzyskach. Oczywiście wcześniej trzeba będzie skutecznie powalczyć o miejsce i czas zapewniający ten start.

Mimo, że terminy Uniwersjady i MŚ nie pokrywają się to chodziarze i maratończycy nie mogą startować w tych dwóch imprezach. Jest to raczej uzasadniona decyzja. W Azji latem panują bardzo trudne warunki atmosferyczne – duża wilgotność i upały. To byłoby wyczerpujące dla organizmu, tym bardziej, iż jeszcze w połowie września jest ważny start w Mistrzostwach Polski na 20 km.

Polscy chodziarze tworzą coraz mocniejszą ekipę. Z roku na rok ich wyniki się poprawiają i zbliżają do światowej czołówki. Jest to niewątpliwie zasługa jednego z najlepszych trenerów na świecie Krzysztofa Kisiela i współpracujących z nim trenerów klubowych.

27 maja 2011r. w Katowicach odbył się II mityng AWF, przy okazji którego zorganizowano Akademickie Mistrzostwa Polski w chodzie sportowym na dystansie 5 km. Łukasz Nowak na tych zawodach wychodził tytuł Wicemistrza Polski z nowym rekordem życiowym i rekordem wielkopolski, które wynosi obecnie 19 minut i 24 sekundy.

Nowak kolejny start ma zaplanowany za tydzień 26.06. w Dublinie (Irlandia) na Grand Prix IAAF.