Mikołaj Druciarek, Krzesimir Kaczmarek, Filip Kujawa, Mateusz Nowak, Patryk Szymkowiak, Kewin Ziombkowski i nauczyciel Wiesław Nowak uczestniczyli w dniach od 20 do 28 maja br. w odbywających się we Włoskich Dolomitach (Fiera di Primiero) Mistrzostwach Świata ISF (Międzynarodowa Federacja Sportu Szkolnego) w Biegu na Orientację.

Ekipa wróciła do Skoków z trzema 11 miejscami (2 razy w drużynie i raz Mikołaj Druciarek indywidualne w biegu średniodystansowym).

Angelika Maciejewska (ze Złocieńca – Zachodniopomorskie) zdobyła tytuł mistrzowski a Bartek Szeliga reprezentujący Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwinach zdobył srebrny medal.

W ramach zawodów odbyły się dwa biegi: klasyczny – ok. 5 km. i średniodystansowy (ok. 3 km) oraz sztafety przyjaźni.

Mistrzostwa rozpoczęły się tradycyjną defiladą uczestników i  oficjalnymi uroczystościami na miejscowym rynku przed Ratuszem. Uczeń naszego Gimnazjum Mateusz Nowak dostąpił zaszczytu bycia chorążym Reprezentacji Polski niosąc dumnie polską flagę. Było zapalenie znicza, wciągnięcie flag na maszt i okolicznościowe przemówienia. Wcześniej w godzinach przedpołudniowych wszyscy uczestnicy zawodów mieli okazję zapoznać się ze specyfiką terenu włoskiego, map, sposobu ustawienia punktów kontrolnych w terenie itp..

Następnego dnia odbył się bieg klasyczny w którym cała Polska reprezentacja wypadła raczej słabo.

Po dniu przerwy podczas którego organizatorzy zafundowali nam wycieczkę wysokogórską, z wejściem na prawie trzytysięcznik ze śniegiem – Cima de Rosetta (góra podobna do naszego Tatrzańskiego Giewontu z krzyżem – tyle, że kilometr wyżej), w środę odbył się bieg średniodystansowy i właśnie tego dnia zaświeciło dla nas słońce. Większość naszych zawodników pobiegła znacznie lepiej i zdobyliśmy dla Polski dwa wyżej wspomniane medale.

Przedostatniego dnia zawodów pobiegliśmy „sztafetę przyjaźni”. Były to sztafety w której każdy zawodnik pochodził z innego kraju oraz prezentował różny poziom sportowy (składy sztafet przygotowane przez organizatora wg wyników biegu klasycznego). Nie wchodząc w zawiłości regulaminowe zawodnicy musieli się porozumieć i współpracować ze sobą tak, aby bieg ukończyć. Taka forma zabawy i integracji (również dla trenerów). Tu Mateusz Nowak wespół z koleżankami z Anglii i Szwecji zajął 12 miejsce na ponad 160 sklasyfikowanych sztafet.

Wśród ponad 30 sklasyfikowanych sztafet trenerskich, sztafeta: Polsko (Wiesław Nowak), Austriacko, Hiszpańska zajęła bardzo dobre 7 miejsce.

Wieczorem ceremonia zakończenia mistrzostw oraz pożegnalna międzynarodowa dyskoteka dla młodzieży, a rano następnego dnia… jakże żal było odjeżdżać. Cała impreza została świetnie zorganizowana przez gospodarzy, oprócz bardzo ciekawego terenu, świetnych map, przygotowali świetny program towarzyszący mistrzostwom, młodzież z całego świata (23 ekipy narodowe – ponad 650 zawodniczek i zawodników) oprócz rywalizacji sportowej mogła zaprezentować swój kraj podczas tzw. Wieczoru Narodów, zintegrować się podczas wspaniałej wycieczki, czy też pobawić się na dyskotece. Mistrzostwa Świata zorganizowane przez Włochów były świętem młodości, radości, przyjaźni i sportu przez duże S.

Polskę oprócz naszego Gimnazjum reprezentowały Gimnazja ze Złocieńca – zachodniopomorskie, Moch, Nowego Bolęcina i Leszna – wielkopolskie oraz Iwin – dolnośląskie.

IMG_2085

IMG_2078

IMG_2407

IMG_2479

IMG_2496

IMG_2546

IMG_2748

IMG_2767

IMG_2827

IMG_2861

IMG_2874

IMG_2923

IMG_2934

IMG_3012

IMG_3227