Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństwa informatycznego Urząd Miasta i Gminy w Skokach zrealizował projekt bezprzewodowej sieci WIFI. Jest to darmowy publiczny dostęp do Internetu drogą radiową.

Celem projektu jest rozpowszechnienie dostępu do stron www, e-administracja, e-bankowość.
Każdy z mieszkańców może podłączyć się do sieci bez dodatkowych opłat.
Teoretyczny zasięg anteny, w zależności od odbiornika i występujących przeszkód typu: drzewa, budynki, wynosi 4 km od Urzędu.

Na budynku Urzędu Miasta i Gminy przy ulicy Ciastowicza 11 został zamontowany maszt o wysokości 12 m na którym umocowane są cztery anteny sektorowe.
Nadajniki propagują sygnał bezprzewodowej sieci WIFI o nazwie: UMIGS_DARMOWA_WIFI1, UMIGS_DARMOWA_WIFI2, UMIGS_DARMOWA_WIFI3, UMIGS_DARMOWA_WIFI4.
Dzielone łącze to 2 Mbit/s.
Stacja bazowa jest w stanie obsłużyć około 200 użytkowników (maksymalnie 80) w danej chwili.

Jak podłączyć się do bezprzewodowego darmowego internetu w Skokach?

Aby podłączyć się:
1. przy odległości do 100 metrów (maksymalnie 300 m) wystarczy zakupić kartę do sieci bezprzewodowej obsługującą standard IEE 802.11 g (najważniejsza jest ostatnia litera G). Koszt takiej karty to ok. 70 zł i jest dostępna w każdym sklepie komputerowym. Można zakupić kartę na złączu PCI (montowaną w płytę główną w środku komputera) lub na USB (zalecana przy takiej odległości). Atutem karty na USB jest możliwość łatwego przedłużenia jej kablem i wystawienia np. na parapecie okna. Nie ma wówczas przeszkód typu ściana, meble. Przy małej odległości do 100 metrów może wystąpić pojedyncza przeszkoda – powinno działać. Wszystko zależy od mocy anteny zakupionego urządzenia.

2. przy odległości większej niż 100-300 metrów trzeba zakupić:
– kartę do sieci bezprzewodowej obsługującą standard IEE 802.11 g (najważniejsza jest ostatnia litera G) na złączu PCI z możliwości odkręcenia anteny. Koszt ok. 70zł. Pojawiły się także karty sieciowe na USB i PCMCIA (przy laptopach) z zewnętrzną odkręcaną antenką (Cena około 100 zł).
– kierunkową antenę typu yagi lub kierunkową antenę panelową nadającą w częstotliwości 2.4 GHz. Moc anteny należy dostosować do odległości dzielącą nadajnik urzędu od anteny odbiorcy. Nie należy przesadzać z jej mocą aby nie zakłócać innym odbiór. Koszt anteny to ok. 70-150 zł.

Antenę należy zamontować na zewnątrz budynku (ściana, maszt na dachu) i skierować na antenę zamontowaną na dachu budynku urzędu (powinny się widzieć!). Kabel pomiędzy anteną a kartą sieciową powinien być jak najkrótszy – maksymalnie 10 metrów. Antenę kupuje się razem z kablem i koncówką. Końcówka powinna być taka sama jak przy karcie sieciowej: najczęściej są to R-SMA lub RP-SMA. (koszt dobrego niskotłumiennego kabla to ok. 5-10zł/mb). Zalecamy ustawić antenę w polaryzacji poziomej.

Jakiej mocy należy zakupić antenę? Moc zależy od odległości do urzędu oraz długości kabla pomiędzy anteną a kartą sieciową. Istnieje sprawdzony ale nadal orientacyjny wzór pokazany na przykładzie:

Przykład:

moc anteny odbiorcy:
zakupiono kierunkową antenę 8 dbi z kablem 6 metrowym. Poprzez kabel tracimy 3 dbi (1 metr = utrata 0,5dbi) plus utrata 1 dbi na końcówki czyli otrzymujemy moc 4 dbi

Zasięg takiej anteny to:
moc nadajnika (16dbi) + moc anteny odbiorcy (4 dbi) = 20 dbi / dzielimy przez 2 = 10 dbi x mnożymy przez 120 metrów = otrzymujemy odległość 1200 metrów czyli odległość na którą powinna działać

Po zainstalowaniu oprogramowania karty sieciowej, system powinien automatycznie wyszukać dostępne sieci i znaleźć sieć o nazwie UMIGS_DARMOWA_WIFI…

Zabrania się wykorzystywania Internetu do celów zabronionych prawem a w szczególności korzystania z programów P2P do ściągania nielegalnych filmów i muzyki. W przypadku wykrycia osoby korzystającej z programów typu „EMULE” „KAZA” itp. użytkownik zostanie usunięty z sieci bezterminowo.