W poniedziałek 22 maja br. tuż przed południem do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wągrowcu wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Grzybowo.

Z informacji uzyskanych od osoby zgłaszającej wynikało, że na zewnątrz zabudowań widoczne są już płomienie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej budynek w całości objęty był pożarem, a wewnątrz słychać było eksplozję, najprawdopodobniej, butli z gazem. Ratownicy natychmiast przystąpili do działań w natarciu, w trakcie których z budynku wybiegł poszkodowany lokator, który miał widoczne oznaki oparzeń na całym ciele. Poszkodowany bezzwłocznie został zaopatrzony przedmedycznie przez strażaków do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego. Ze względu na ciężki stan rannego mężczyzny na miejsce przyleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przetransportował pacjenta do szpitala.

Po zlokalizowaniu pożaru strażacy rozpoczęli przeszukiwanie pomieszczeń budynku pod kątem obecności pozostałych domowników, na szczęście w budynku nie było więcej osób. Podczas przeszukiwania w jednym z pomieszczeń, bezpośrednio przyległym do części mieszkalnej, strażacy natrafili na zwęglone ciało konia. Na miejsce działań przybył Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu bryg. Zbigniew Dziwulski, który przejął dowodzenie akcją. Dogaszanie oraz rozbiórka na miejscu pogorzeliska trwały do późnych godzin popołudniowych.

 W działaniach udział brały SIS:

  • JRG Wągrowiec;
  • OSP Skoki;
  • OSP Wągrowiec;
  • OSP Pruśce (powiat obornicki);
  • Policja;
  • Państwowe Ratownictwo Medyczne;
  • Pogotowie energetyczne;
  • Pogotowie wodociągowe.

zdjęcia: D. Leśniewicz, OSP Skoki
opracowanie: st. sekc. Piotr Kaczmarek
oficer prasowy KP PSP w Wągrowcu