W związku z ożywioną w ostatnim czasie dyskusją na forach internetowych na temat wizji rozwoju naszej gminy, w tym budowy ścieżek rowerowych informujemy, iż ciąg komunikacyjny pomiędzy ulicą Parkową, a Turystyczną w Skokach nie jest tylko „ścieżką do marketu”, a jednym z czterech planowanych przez Gminę odcinków Skockiej Ścieżki Rowerowej wzdłuż dróg wojewódzkich na terenie Gminy Skoki.

Planowana ścieżka od Roszkowa poprzez Skoki do Sławy Wlkp. i dalej do Rejowca obejmuje następujące cztery zadania:

1. Ścieżka pieszo-rowerowa Roszkowo-Skoki o długości ok. 3100m (od skrzyżowania dróg przed torami na wysokości łuku drogi wojewódzkiej do ulicy Wągrowieckiej w Skokach).
  2. Ścieżka pomiędzy ulicą Turystyczną, a ul. Parkową o długości 870.0m połączona z jednej strony poprzez istniejący, równoległy do drogi wojewódzkiej ciąg pieszo-jezdny z ulicą Wągrowiecką i z drugiej strony poprzez istniejącą sieć chodników wzdłuż ulicy Rościńskiej i Poznańskiej z ROD w Karolewie.
  3. o długości ok. 2100m (od ROD Karolewo do chodnika przy drodze wojewódzkiej w Sławie Wlkp.,).
  4. Ścieżka pieszo-rowerowa Sława Wlkp.-Rejowiec o długości ok. 1800m (od ronda w Sławie Wlkp. do chodnika przed sklepem spożywczym w Rejowcu).

Każde z wyżej opisanych zadań, z uwagi na różne usytuowanie względem dróg wojewódzkich i torów kolejowych linii Poznań-Bydgoszcz, różni się stopniem trudności w załatwianiu spraw formalno-prawnych jak i rozwiązań technicznych i w związku z tym jest na różnym stopniu zaawansowania prac przygotowawczych i  projektowych.
O szczegółach poniżej.

1. Ścieżka pieszo-rowerowa Roszkowo-Skoki:
    Wykonano mapy do celów projektowych i w związku z wysokimi kosztami wynikającymi ze stopnia trudności rozwiązań technicznych (estakada nad rowem kolejowym na łuku drogi wojewódzkiej przed zjazdem do ujęcia wody w Roszkówku oraz przejście nad rowem naprzeciwko stacji Orlenu w Skokach) w uzgodnieniu z Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Poznaniu zadanie to jest na etapie planowania do zrealizowania jako ostatni odcinek Skockiej Ścieżki Rowerowej.
  2. Ścieżka pomiędzy ulicą Turystyczną a ul. Parkową w Skokach.
    Dysponujemy pozwoleniami wodno-prawnymi na przejście przez rzekę Małą Wełną i pozwoleniami na budowę ścieżki wraz z kładką i oświetleniem ścieżki.
    Ze względu na to, że fragment ścieżki nie może przebiegać bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej, pozyskanie środków zewnętrznych na tę inwestycję jest utrudnione.
    W związku z powyższym rozważamy możliwość sfinansowania inwestycji środkami własnymi.
  3. Ścieżka pieszo-rowerowa Skoki- Sława Wlkp.
    Dokumentacja jest na ukończeniu. Budowę tej ścieżki zgłosiliśmy do Metropolii Poznań, jako członek Stowarzyszenia mamy wstępnie „zarezerwowane„ środki unijne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (planowany termin ogłoszenia naboru ZIT – koniec 2023 roku).
  4. Ścieżka pieszo-rowerowa Sława Wlkp.-Rejowiec.
    Posiadamy już decyzję środowiskową, po wykonaniu dokumentacji budowa ścieżki, tak jak powyżej zostanie finansowana z ZIT.

Należy w tym momencie podkreślić, że przedstawiony wyżej stan zaawansowania realizacji Skockiej Ścieżki Rowerowej jest efektem ponad sześcioletnich prac przygotowawczych, negocjacji z PKP PLK S.A. oraz WZDW w Poznaniu oraz prac planistycznych.

Z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego zmierzającego, wspólnie z PKP PLK SA, do modernizacji linii kolejowej nr 356, gmina Skoki przejęła od PKP S.A. budynki dworcowe w Skokach, Roszkowie i Sławie Wlkp. Jednym z warunków przejęcia zdegradowanej substancji byłych dworców, który przedstawiono w trakcie negocjacji z przedstawicielami PKP PLK było przekazanie pod ścieżki pieszo-rowerowe dodatkowych gruntów pomiędzy torami kolejowymi, a drogą wojewódzką nr 196.

Realizując wynegocjowane ustalenia PKP PLK S.A. dokonało podziału gruntów pod torami kolejowymi, wydzielając między innymi działki na trasie Roszkowo -Skoki -Sława Wlkp.. W 2017 roku przeniesiono aktem notarialnym na Gminę Skoki prawo użytkowania wieczystego dla wydzielonych działek w celu realizacji zadań własnych Gminy w dziedzinie transportu.

W ramach prac przygotowawczych do budowy ścieżki rowerowej, Rada Miejska Gminy Skoki podjęła 25 lutego 2016r. uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru wokół stacji kolejowej w Sławie Wlkp. i wzdłuż fragmentu linii kolejowej nr 356 Sława Wlkp. – Skoki – Roszkowo.

W wyniku w/w prac planistycznych 29.08.2019 Rada Miejska Gminy Skoki zatwierdziła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru wokół stacji kolejowej w Sławie Wielkopolskiej i wzdłuż fragmentu linii kolejowej nr 356 w Skokach.

Jeśli do końca przebrniemy przez skomplikowaną drogę legislacyjną pozostaje jeszcze zdobycie środków zewnętrznych na zrealizowanie Skockiej Ścieżki Rowerowej. Przy obecnych cenach szacujemy całość na bliski 20 milionów złotych, co stanowi ok 2 roczne budżety na wszystkie inwestycje gminne.