Co w temacie ścieżek rowerowych

197

Ścieżki rowerowe w Gminie Skoki – to temat od wielu lat poruszany przez wielu mieszkańców, szczególnie tych z zamiłowaniem do podróży na dwóch kołach. Przedstawiamy więc obecną sytuację Skockiej Ścieżki Rowerowej.

Gdzie ścieżki:

Skocka Ścieżka Rowerowa po zakończeniu inwestycji będzie rozpoczynać się w Roszkowie, przebiegnie wzdłuż drogi 196 aż do Sławy Wielkopolskiej, tam skręci i przy drodze 197 dotrze do Rejowca.

Podzielona jest na 4 odcinki:

a. Roszkowo – Skoki; od skrzyżowania dróg przed torami do ul. Wągrowieckiej;
b. Turystyczna – Parkowa;
c. Skoki – Sława Wielkopolska; od ROD Karolewo do chodnika przy drodze w Sławie Wielkopolskiej;
d. Sława Wielkopolska – Rejowiec; od ronda w Sławie Wielkopolskiej do chodnika przed sklepem spożywczym w Rejowcu

Łączna długość wybudowanych ścieżek wyniesie prawie 8 kilometrów.

Łączna długość Ścieżki z już istniejącą infrastrukturą pieszo-rowerową to ponad 10 kilometrów.

Co już zrobiono:

Prace nad planowaniem oraz przeprowadzeniem niezbędnych działań administracyjnych w temacie Ścieżki trwają już od ponad 6 lat.

Największymi trudnościami były negocjacje z PLP PLK S.A. oraz WZDW w Poznaniu dotyczące przejęcia terenu pod planowaną inwestycję.

Przez ten czas tworzone były mapy, projekty oraz wnioski o zezwolenie na realizację działań. Przeprowadzono też przetarg na budowę pierwszej części Ścieżki.

Przebieg trasy rodzi dodatkowe wyzwania ponieważ konieczne będzie wykonanie m.in. estakady nad rowem kolejowym przy Roszkówku, kładki nad Małą Wełną czy wykonanie przejścia przez tory z rogatkami na Sławie Wielkopolskiej.

Ile to kosztuje:

Inwestycja w Skocką ścieżkę rowerową oraz jej realizacja z uwagi na wysokie koszty jest rozłożona na etapy.

Całość szacowana jest na około 19 938 000 (roczny budżet Gminy Skoki na inwestycje wynosi w 2024 roku 18 000 000).

Część tej kwoty zostanie pokryta przez uzyskane dofinansowań oraz przez współpracę z Zarządem Dróg Wojewódzkich.

Co dalej:

Obecnie najbliższy realizacji jest odcinek łączący ul. Turystyczną z ul. Parkową w Skokach. 5 grudnia 2023 został wybrany w przetargu wykonawca – firma BIMEX Sp. Z o.o. Sp. K. z Rogoźna.

Na ten etap uzyskano również dofinansowanie w kwocie 2 000 000 zł z Programu Inwestycji Strategicznych.

Kolejne fragmenty czekają na dokończenie projektów oraz uzyskanie pozostałych niezbędnych zgód.

W styczniu zostanie też złożony wniosek o dofinansowanie odcinka Sława-Skoki.

Karol Kłos
grafika Karolina Stefaniak