W ostatnim tygodniu roku szkolnego w Skokach gościliśmy grupę młodzieży ukraińskiej, która wraz ze swoimi opiekunami przyjechała z zaprzyjaźnionej ze Skokami Białej Cerkwi. Długo odkładany przyjazd do Skoków był możliwy dzięki ogromnej życzliwości polskiego konsulatu w Kijowie. Tydzień spędzony w polskich rodzinach pozwolił choć na chwilę oderwać się od trudnych problemów codziennej ukraińskiej rzeczywistości.

W programie pobytu znalazły się wspólne wycieczki młodzieży polskiej i ukraińskiej do Torunia, Poznania, Gniezna i Skansenu Miniatur w Pobiedziskach. Goście nie tylko poznawali piękno wielkopolskich zabytków, ale również uczestniczyli w ważnych wydarzeniach związanych z życiem szkoły m. in. na zaproszenie Rady Rodziców Gimnazjum nr1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach uczestniczyli w balu absolwentów. Aktywnie włączyli się również w tradycyjne już rozgrywki piłkarskie Eurogim 2014, występując w turnieju w swoich narodowych barwach. Uczestniczyli również w uroczystości zakończenia roku szkolnego w gimnazjum, prezentując własny program artystyczny. Wielkimi oklaskami nagrodzono występy gości ,doceniając wspaniały występ wokalny. Na zakończenie swojego występu ukraińscy goście przekazali absolwentom gimnazjum tradycyjny , wspaniale zdobiony okrągły chleb – karawaj – symbol jedności, przyjaźni i dobrych życze . Wychowawcy klas trzecich podzielili go wśród wszystkich uczniów klas kończących gimnazjalną edukację .

Okazją do wspólnych rozmów i wymiany poglądów, na tematy nie tylko polityczne, było spotkanie ukraińskich gości i goszczących ich polskich rodzin z władzami gminy.Burmistrz Tadeusz Kłos i Sekretarz Gminy Blanka Gaździak obdarowali gości słodkimi prezentami i zaprosili do udziału w Dniach Skoków.Przy ognisku dyskutowano nie tylko na tematy polityczne, typowano także zwycięzców piłkarskich mistrzostw świata, rozmawiano o muzyce i malarstwie. Tym ostatnim tematem zainteresowane były instruktorki rysunku Domu Twórczości Dziecięcej Słonecznik. Właśnie one, Panie Luba Boblo i Ludmiła Krasnicka-Łucyk, czasie wakacji w ramach Letniej Akademii Sztuki, będą prowadzić Skokach dla młodzieży i seniorów zajęcia malarskie.

Dni spędzone w Skokach minęły bardzo szybko i w niedzielny wieczór, w strugach deszczu , żegnaliśmy naszych ukraińskich gości. Płakało nie tylko niebo, ale żegnaliśmy się z nadzieją na szybkie spotkanie, tym razem na Ukrainie, wierząc , że wkrótce zapanuje tam pokój.

Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację pobytu gości z Ukrainy w imieniu organizatorów serdecznie dziękuję.