Już po raz szósty hala skockiego gimnazjum stała się miejscem Jarmarku Bożonarodzeniowego. W niedzielne popołudnie 11 grudnia 2011 r. Gimnazjum nr1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach zaprosiło swoich uczniów wraz z rodzinami a także wszystkich chętnych mieszkańców gminy Skoki do udziału w imprezie integrującej pokolenia.

Wykorzystując czas przedświątecznych przygotowań stworzono atmosferę , która pozwoliła na wspólne przeżywanie radości z oczekiwania na te najpiękniejsze z wszystkich świąt – Święta Bożego Narodzenia. Pomysłodawcą i głównym organizatorem tej imprezy była, jak i w poprzednich latach, pani Wiesława Surdyk – Fertsch. Jak dowiedzieliśmy się z rozmowy przeprowadzonej z nią tak wielkie działania nie byłyby możliwe gdyby nie pomoc i ogromne zaangażowanie dyrekcji, wielu nauczycieli , rodziców, instytucji i sponsorów i przede wszystkim uczniów, którzy bardzo chcieli zrobić coś dla innych. Dzięki zapewnieniu bezpłatnych dowozów w imprezie mogli wziąć udział uczniowie i ich rodzice z terenu całej gminy. Impreza ta miała charakter charytatywny, ponieważ pieniądze uzyskane ze sprzedaży ozdób i losów loterii świątecznej zostały przeznaczone na zakup paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących uczniów gimnazjum .Dochód z Jarmarku, w kwocie 3390,97 zł. pozwoli na ufundowanie paczek świątecznych dla uczniów gimnazjum znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej.

Wspólne spotkanie rozpoczął spektakl teatralny „Gwiazdka po poznańsku” przygotowany przez członków szkolnego kółka teatralnego „Iluzja” pod opieką pań Elżbiety Słomy i Marii Malinowskiej. Występ młodych aktorów nagrodzono wielkimi brawami doceniając nie tylko ich wkład pracy, ale także zaangażowanie , grę aktorską i znajomość gwary poznańskiej .

Kolejnym punktem programu artystycznego były występy zaproszonych gości i gimnazjalistów. Po występie gimnazjalnego zespołu tanecznego Rosess, pracującego pod opieką pani Wiesławy Hauke, jako pierwszy z gości wystąpił z krótkim koncertem kolęd Emerycki Zespół Śpiewaczy „Harfa” pod dyrekcją Antoniego Wiśniewskiego. Następnie zebrani wysłuchali krótkiego koncertu Macieja Kujawy – ucznia skockiego gimnazjum i znanego już Skoczanom młodego artysty, którego występ nagrodzono gromkimi brawami.

Wielkie ożywienie na widowni wywołało pojawienie się Dziecięcego Zespołu Śpiewaczego „Skoczki”, który rozbawił i rozczulił publiczność czarując nie tyko talentem wokalnym i tanecznym młodych wykonawców, ale także pięknymi mikołajkowymi strojami. Do śpiewu włączyli się także gimnazjaliści wykonując przepiękne kolędy. Zarówno występy solistów, duetów jak i zespołów nagradzane były brawami publiczności.

W to niedzielne popołudnie hala skockiego gimnazjum zamieniła się w jarmark, na którym pośród świątecznej , teatralnej dekoracji stanęły liczne stoiska. Wystawiono na nich przygotowane przez uczniów, nauczycieli i rodziców: ozdoby, kartki świąteczne, stroiki, pierniki i ciastka.

Powszechną uwagę, zwłaszcza maluchów, zwracała wielka sylwetka Mikołaja górująca nad wszystkimi stoiskami- udostępniona organizatorom dzięki życzliwości pana Pawła Kubickiego.

Jarmark Bożonarodzeniowy był okazją do zapoznania się z plakatami wykonanymi przez uczniów w ramach prac projektowych: „Między Wschodem a Zachodem. Tradycje bożonarodzeniowe w kulturze europejskiej”. Znalazły się na nich informacje o zwyczajach świątecznych w różnych krajach Europy , oraz życzenia przygotowane w językach: angielskim, niemieckim, polskim i rosyjskim. Uczestnicy jarmarku mieli możliwość wziąć udział w świątecznym quizie, skosztowania wspaniałych świątecznych wypieków przygotowanych przez uczniów i rodziców .

Mimo tych wszystkich atrakcji jak co roku największym powodzeniem cieszyło się stoisko świątecznego konkursu loteryjnego, będące najbardziej obleganym miejscem w hali.

W długiej kolejce potencjalni szczęściarze stali by kupić upragniony los. A było warto czekać, bowiem każdy zakupiony los wygrywał a wśród najwartościowszych nagród kusiły piękne zabawki ,kosmetyki, ozdoby choinkowe , słodycze , książki i albumy ofiarowane przez wydawnictwa i księgarzy, świąteczne ciasto ufundowane przez piekarnię „Emka”. Do fundatorów nagród loterii należeli: m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Tadeusz Kłos, pan Krzysztof Migasiewicz, Wydawnictwo Szkolne PWN i „Nowa Era”, pani Agnieszka Wasylewicz, państwo Arleta i Andrzej Pilaczyńscy, państwo Marzena i Michał Bartoszewscy, pan Arkadiusz .Sommerfeld, pan Wojciech Szmyra, Rada Rodziców, Dyrekcja i nauczyciele Gimnazjum Nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach oraz sponsorzy, którzy prosili o zachowanie anonimowości.

Po odstaniu w kolejce i zakupie szczęśliwych losów można było wzmocnić się posiłkiem w przygotowanej świątecznej kawiarence próbując domowych wspaniałych wypieków, a kto miał ochotę na tzw. konkrety ten częstował się kiełbaską z grilla przygotowaną i serwowaną przez przedstawicieli Rady Rodziców. Czas spędzony na jarmarku umilały najmłodszym konkursy rysunkowe i rozmowy prowadzone z Gwiazdorem, w postać którego po raz kolejny wcielił się pan Andrzej Surdyk. Odważne maluchy mogły sobie zrobić z nim pamiątkową fotografię. Chętnych nie brakowało i do zdjęć ustawiały się także rodziny i odważni dorośli uczestnicy Jarmarku.

Czas spędzony na jarmarku minął bardzo szybko. Liczne atrakcje, dobre jedzenie, muzyka, wspaniała atmosfera pozwoliły Skoczanom spędzić radosne popołudnie w klimacie oczekiwania na zbliżających się święta.

W imieniu organizatorów Jarmarku dziękuję serdecznie wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do jego zrealizowania.
Za wsparcie finansowe i duchowe, słowa uznania i krytyki, pomysłowość i pracę.
Mieszkańcom miasta i gminy oraz gościom za niezawodny udział.

Dziękuję !
Wiesława Surdyk-Fertsch