4 kwietnia klasa VII b Szkoły Podstawowej w Skokach wraz z wychowawcą Andrzejem Surdykiem udała się do Poznania na lekcję historii o Powstaniu Wielkopolskim. Lekcja w terenie została poprzedzona zajęciami teoretycznymi w szkole a później, podczas wycieczki zrealizowana w Poznaniu.

Po przybyciu na dworzec kolejowy powędrowaliśmy się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, następnie przez ulice Ratajczaka i Taczaka, pl. Wolności na Stary Rynek. Po drodze zatrzymywaliśmy się przy tablicach pamiątkowych i miejscach związanych z powstaniem. Na rynku w gmachu Odwachu zwiedziliśmy Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Szczególnym naszym zainteresowaniem cieszyła się ta część ekspozycji gdzie można było przymierzyć powstańczy mundur lub chwycić karabin z tamtych lat. W rolę przewodnika zarówno po mieście jaki po muzeum wcielił się nasz wychowawca Andrzej Surdyk, który szczególnie dużo uwagi musiał poświęcić młodzieży z Ukrainy. Pomoc mu okazali też uczniowie klasy, którzy uprzedzeni o możliwości wykazania się wiedzą skrzętnie
z tego skorzystali, za co zostali nagrodzeni ocenami z historii.

Mimo chłodu wycieczka się udała, a my wypełniliśmy minimum na zdobycie odznaki krajoznawczej „Szlakami Powstania Wielkopolskiego” w stopniu popularnym. Już myślimy o następnej wycieczce.

Uczestnicy wycieczki z kl. VII b

Galeria zdjęć z wycieczki autorstwa jej uczestników: