18 grudnia w naszej szkole w ramach projektu „Szkoła Małego Inżyniera” odbył się całodniowy Festiwal Nauki, który rozpoczął się od spektakularnego show, w którym nie zabrakło wybuchów, gigantycznej piany, płomieni ognia, a w końcu oczekiwanego w tym dniu ochłodzenia ciekłym azotem. Uczniowie mogli przekonać się na własnej skórze co się stanie, gdy rękę polejemy ciekłym azotem, a także jak zachowuje się banan w ciekłym azocie o temperaturze -196 stopni. Doświadczyli również, co się stanie z różą zanurzoną w ciekłym azocie i jakie zaklęcie zmieni wodę w coca-colę.

Następnie uczniowie udali się do klas na pokazy  ciekawych stanowisk edukacyjnych i warsztaty z zakresu chemii, fizyki, elektryczności, robotyki oraz programowania. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się między innymi:  jak zbudowany jest prawdziwy robot, do czego służą poszczególne czujniki, na czym polegają walki robotów sumo. Mieli również okazję korzystać z Sphero (kulka, którą można sterować smartfonem lub tabletem), ponadto brali udział w rywalizacji wózków widłowych i w zawodach zdalnie sterowanych  robotów LEGO, mogli przenieść się do wirtualnej rzeczywistości za pomocą VR-OculusRift.  Atrakcją wystawy była gra elektryczna Nerwusometr, która polegała na przejściu całego slalomu bez zerwania żadnego obwodu, każde zerwanie zwiększało liczbę błędów.

Uczniowie aktywnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach. Cały dzień upłynął w świecie technologii. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego i atrakcyjnego.

Projekt ten realizowany jest przez Szkołę Małego Inżyniera Volkswagen Poznań oraz Fundację Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera. Mamy nadzieję, że przez udział w projekcie udało nam się  przynajmniej w niektórych uczniach zaszczepić  pasję i chęć bycia Wielkim Inżynierem.

Wiesław Berendt