Narodziny Strażackiej Orkiestry Dętej

W sobotę 3 października, w świetle reflektorów i przy kilkusetosobowej widowni narodziła się i pierwszy raz „zakwiliła” Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach. Tym samym ziściły się nieśmiałe i ciche marzenia wielu Skoczan, a wśród nich twórcy Grupy Artystycznej „Skoczki” Mieczysława Jarzembowskiego. Jednak powstanie „naszej” Orkiestry, jak to stwierdziła prowadząca uroczystość Małgorzata Wiśniewska, nie byłoby możliwe bez zrozumienia i zgodnego współdziałania dwóch osób: Wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce Stefana Mikołajczaka i Burmistrza Miasta i Gminy Tadeusza Kłosa. Obaj panowie współdziałali w zakupie instrumentów dla przyszłych muzyków. Burmistrz też w budżecie Gminy wygospodarował środki na opłacenie instruktorów gry na instrumentach i dla dyrygenta, a Wiceprezes Zarządu Głównego przyrzekł zakup stroju – umundurowania dla członków orkiestry.

Wydarzeniu temu, odbywającemu się w hali Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków, towarzyszyła niezwykła oprawa muzyczna, którą tworzył koncert działającej od 1895 Orkiestry Dętej „SUONI” z miasta Szien w południowej Norwegii. Orkiestra „SUONI”, to prezentujący wysoki poziom muzyczny zespół amatorski od 45 lat prowadzony przez dyrygenta Ejwina Strand, który znany i podziwiany jest nie tylko w swej Ojczyźnie. Koncertował on również na Międzynarodowych Festiwalach, między innymi w Berlinie, Pradze, Pekinie i w Minot w Stanach Zjednoczonych. Od 8- miu lat członkiem tej orkiestry jest też grający na klarnecie Polak Ryszard Janusz, mieszkaniec Parkowa koło Obornik, dzięki któremu zespól przyjechał koncertować w Polsce i który sprawił że przyjechał on do Skoków.

Szeroka gama melodii filmowych, w tym autorstwa Charliego Chaplina, taniec węgierski Brahmsa oraz melodie norweskie, węgierskie, włoskie i hiszpańskie wraz z utworami marszowymi w wykonaniu Zespołu „SUONI” – wszystkie gorąco witane przez publiczność – przeplatała program uroczystości poświęconej reaktywowaniu po 50 latach nieobecności skockiej Strażackiej Orkiestry Dętej.

W tym temacie, Prezes Zarządu Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach druh Dariusz Lipczyński przypomniał historię skockiej OSP od jej powstania w roku 1911 po czasy nam współczesne, w połączeniu z historią działającej w latach 1949 – 1965 przy tej jednostce Orkiestry Dętej i działaniami prowadzonymi w ostatnim roku dla reaktywowania takiej orkiestry obecnie.

Po tym wystąpieniu, inicjatorzy i fundatorzy przedsięwzięcia: Prezes Stefan Mikołajczak i Burmistrz Tadeusz Kłos każdemu członkowi orkiestry- 9 paniom i 21 panom- wręczyli uzgodniony wcześniej instrument , a jej kapelmistrzowi buławę. Teraz też, na sygnał kapelmistrza reaktywowana Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach wydala swój pierwszy zbiorowy dźwięk, tj sygnalizowane przez nas na wstępie (choć wyjątkowo głośne) „kwilenie”. Bo przecież nasi muzycy, to dopiero niemowlaki, z których większość zaczyna swój kontakt z muzyką. I tak jak niemowlę uczy się mówić, tak oni muszą poznać swe instrumenty oraz tajniki muzyki i nauczyć się grać. A że wszystko idzie w dobrym kierunku okazało się już wkrótce, gdy na prośbę publiczności orkiestra, która przed oficjalną inauguracją spotkała się jedynie trzy razy zagrała krótką fanfarę.

Naszemu „niemowlakowi” w imieniu współmieszkańców życzymy by szybko wydoroślał i by swą muzyką uświetniał nie tylko różnego rodzaju lokalne uroczystości. Bo przecież, jak mówiła na zakończenie uroczystości inauguracyjnej Małgosia Wiśniewska „Wysoki poziom Orkiestry „SUONi” niech będzie drogowskazem dla naszej dziś powstałej orkiestry, kierunek został wytyczony, wzór do naśladowania zaprezentowany”.

W Składzie Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach A.D. 2015 zobaczymy i usłyszymy:

Flety: Maria Sawińska, Martyna Frąckowiak, Karolina Nowak i Martyna Grzegorek
Klarnety: Paulina Kawczyńska, Katarzyna Hepner, Kinga Kaczmarek, Karolina Skwierzyńska i Danuta Kobus Bogunia
Saksofon Tenorowe: Nina Greser Janowska i Bartłomiej Michał Wiśniewski
Saksofon Altowe: Jakub Świętek, Adam Świętek, Sebastian Kuba Michalski, Janusz Błażyński i Mieczysław Jarzembowski
Trąbki i Kornety: Antoni Kasica, Eugeniusz Jata, Piotr Sawiński, Kacper Grzegorzewski i Szymon Bochyński
Sakshorny Altowe: Albert Grzegorzewski i Włodzimierz Sapieja
Sakshorny Tenorowe: Mateusz Pawlicki i Szymon Kaczmarek
Eufonium: Dominik Zawadzki
Puzony: Dariusz Lipczyński i Paweł Szymaś
Instrumenty Perkusyjne: Małgorzata Korżak – talerze, Adam Frąckowiak- werbel i Piotr Wiśniewski- bęben marszowy
Kapelmistrza: Artur Pokorzyński

Edmund Lubawy,
fot. Franciszek Szklennik