Przypadające 11 listopada Święto Niepodległości było okazją do spotkania mieszkańców miasta i gminy z Orkiestrą Dętą OSP Skoki na koncercie pieśni patriotycznych. Organizacyjnie uroczysty koncert wsparła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Skoki oraz Urząd Miasta i Gminy.

Gospodarzem spotkania był Piotr Kaczmarek, prezes OSP Skoki i jednocześnie prezes ZMG ZOSP RP w Skokach. W swoim wystąpieniu zacytował fragment wiersza Tadeusza Różewicza w utworze pt: „Oblicze Ojczyzny”:
ojczyzna to kraj dzieciństwa
miejsce urodzenia
to jest ta mała najbliższa
ojczyzna
miasto miasteczko wieś
ulica dom podwórko
pierwsza miłość
las na horyzoncie
groby
w dzieciństwie poznaje się
kwiaty, zioła, zboża
zwierzęta
pola łąki
słowa owoce
ojczyzna się śmieje
na początku ojczyzna
jest blisko
na wyciągniecie ręki
dopiero później rośnie
krwawi
boli

Powiedział również: „Fakt, że dzisiejszego wieczoru tak licznie jesteśmy tutaj i manifestujemy naszą polskość świadczy o tym jak odpowiedzialnym i przywiązanym do ojczyzny jesteśmy społeczeństwem. Ta wielka odpowiedzialność ciąży na nas przed najmłodszym pokoleniem, któremu musimy przekazywać największe patriotyczne wartości. (…) „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”. – takie słowa wypowiedział św. Jan Paweł II.

Życzę państwu chwili wyciszenia i zadumy przy patriotycznych utworach wykonywanych przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach pod batutą kapelmistrza Daniela Ebertowskiego oraz towarzyszących muzyków – tymi słowami prezes OSP zachęcił wszystkich do żywego udziału w wieczorze.

Kapelmistrz orkiestry okazał się prawdziwym „zwierzęciem scenicznym”. Tryskał inteligentnym humorem i wciągnął publiczność do wspólnego muzycznego świętowania. Było kilka niespodzianek: wspólne z delegacją Kurkowego Bractwa Strzeleckiego odśpiewanie „Hymnu Brackiego”, występ Filipa Lewandowskiego, śpiewaka Teatru Wielkiego, którzy współpracuje z Biblioteką w Skokach, występ Grupy Artystycznej Skoczki pod kierunkiem Małgorzaty Wiśniewskiej, czy też solowe występy Gabrysi Kmieć. A orkiestra dała z siebie wszystko. Wielkie brawa za muzyczny kunszt, za pomysł i reżyserię koncertu!

Bardzo dobry nastrój uczestników koncertu udzielił się też burmistrzowi Tadeuszowi Kłosowi, który w towarzystwie Blanki Gaździak – Sekretarza Gminy oraz Iwony Tyll, radnej Powiatu Wągrowieckiego byli gośćmi wydarzenia. Burmistrz w ciepłych słowach odniósł się do sposobu świętowania Niepodległości, zachęcił także mieszkańców do wspólnego podczas organizowanych spotkań z przedstawicielami samorządu dyskutowania o ważnych dla Gminy Skoki sprawach. Na wszystkich uczestników koncertu oczekiwały rogale i ciepłe napoje. Miłym akcentem przed koncertem było przypięcie każdemu uczestnikowi kokardki w barwach narodowych. Zadbały o to: Kinga pilna, Katarzyna Przybysz i Anna Maciąg, która czuwała również nad przygotowaniem Sali do koncertu.

Galeria zdjęć, Franciszek Szklennik: