8 marca od niepamiętnych czasów kojarzy nam się z Dniem Kobiet. W latach 70 i 80 – tych XX wieku dzień ten nieodłącznie łączył się z obdarowywaniem Pań jednym z symboli tych czasów- goździkiem, któremu mogły towarzyszyć nie zawsze dostępne: rajstopy, czekolada, bombonierka lub kawa.

Inaczej było 8 marca 1978. Bo właśnie ten dzień Zarząd Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Skokach postanowił uczcić i uatrakcyjnić otwarciem Pawilonu Artykułów Przemysłowych „AS. Naszym czytelnikom, którzy tej placówki handlowej nie pamiętają przypominamy, że istniała ona i działała przy ul. Wągrowieckiej, w miejscu obecnego MARKETU „MILA. Dobrze przygotowana i znakomicie, jak na ówczesne czasy zaopatrzona placówka od dawna absorbowała uwagę potencjalnych klientów. Bo to w niej pod jednym dachem zgromadzono i na dzień otwarcia bogato wyposażono stoiska, min.: RTV I AGD, pasmanteryjne, tkanin wszelkiego rodzaju, konfekcji damskiej i męskiej oraz obuwia. Całość dopełniały poszukiwane nie tylko przez użytkowników licznie oddawanych do użytku domów jednorodzinnych. chodniki i dywany. W tej sytuacji nic dziwnego, że już od wczesnych godzin rannych przed pawilonem gromadziły się rzesze chętnych do zakupów z dwóch województw – poznańskiego i pilskiego (Wągrowiec w tych czasach przynależał do województwa pilskiego), a GS-owcy pracownicy z obawą zastanawiali się jak sobie poradzą z nacierającym tłumem. Na szczęście dla klientów – spośród których pierwsi na powitanie otrzymali wspomniane na wstępie goździki oraz dla personelu wszystko poszło dobrze, a najbliższa inwentura na żadnym ze stoisk pawilonu nie wykazała manka.

Na wykonanych na kilka minut przed otwarciem Pawilonu, a dzisiaj w naszej rubryce publikowanych fotografiach widzimy ówczesnych pracowników Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Skokach:

IMG_0002

Na pierwszej fotografii: W pierwszym rzędzie od dołu – patrząc od lewej, personel pawilonu handlowego w strojach służbowych: Irena Szymaś, Stefania Węglewska, Dorota Gasińska, Maria Dudek, Barbara Surdyk, Anna Ziętek Włodarczyk),Teresa Twardowska – oddelegowana do obsługi na dzień otwarcia pawilonu, Teresa Kłosowska (Majntas), Anna Borkowska (Brykczyńska), Cecylia Kujawa, Teresa Skowrońska, Krystyna Bałażyk, Iwona Gronowska, Iwona Sakowska, Waleria Pachela i uczennica – Aleksandra Sadłowska (Berendt)

W drugim rzędzie od dołu – od lewej: pracownicy administracji oddelegowani do obsługi na stoiskach na dzień otwarcia pawilonu: Teresa Loręcka, Maria Szymaś (Patelska), Małgorzata Mueller (Chudzik),Barbara Mocna, Janina Pilaczyńska, Urszula Orchowicz, Zofia Borkowska, Teresa Grajek, Halina Bejma, Janina Bosacka, Łucja Bosacka (Maćkowiak), Danuta Ucińska (Kęsik),Kazimierz Patelski – Kierownik pawilonu, Bożena Lubawa, Zofia Przybylska, Maria Ciesielska i Małgorzata Rajewska – Wiceprezes d/ s handlu.

IMG_0001

Na drugiej fotografii: Stoją od lewej strony z kwiatami w ręku, które za chwilę wręczą na powitanie pierwszym klientom: Irena Szymaś, Cecylia Kujawa, Teresa Skowrońska, Elżbieta Hallas, Małgorzata Rajewska, Danuta Ucińska (Kęsik) oraz Bożena Lubawa i Kierownik Pawilonu Kazimierz Patelski. Na środku Prezes Gminnej Społdzielni Kazimierz Worsztynowicz. W tle na zewnątrz – klienci oczekujący na otwarcia placówki.

Ps. Oddawany do użytku 8 marca 1978 w Skokach Pawilon Przemysłowy należał do nielicznych w tym czasie sklepów wielkopowierzchniowych, w którym pod jednym dachem można było zakupić stosunkowo szeroką gamę produktów. Był on urzeczywistnieniem kilkuletnich starań władz administracyjnych Gminy i władz Gminnej Spółdzielni. Budowę rozpoczęto za Prezesury Bogdana Patelskiego, a oddanie inwestycji nastąpiło gdy Prezesem Zarządu Gminnej Spółdzielni był Kazimierz Worsztynowicz.