Relacja z uroczystości 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 w gminie Skoki

102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego mieszkańcy Skoków uczcili złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed tablicami pamiątkowymi z nazwiskami ponad stu uczestników powstania pochodzących z tego miasta. Uroczystość przed wejściem na cmentarz parafialny w Skokach zorganizowało Koło Skoki Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, a kanwą dla wystąpienia prezesa Koła Krzysztofa Jachny były wspomnienia spisane w latach 70. ub. wieku przez jednego z powstańców, Karola Kiełczewskiego.

Drugą część uroczystości stanowiła msza św. w kościele p.w. św. Mikołaja Biskupa w Skokach poświęcona 102. rocznicy wybuchu powstania oraz wspomnieniu ś.p. Anny Kujawy, pełniącej przez wiele lat funkcję wiceprezeski skockiego Koła. Na zakończenie członek Zarządu Głównego Towarzystwa Piotr Stachecki wręczył zasłużonym członkom Koła pamiątkowe medale Wierni Tradycji.

Udekorowani zostali: ks. Karol Kaczor, Zbigniew Kujawa i Krzysztof Migasiewicz. Medale są wyrazem uznania za wieloletni wkład wyróżnionych osób w upamiętnianie pamięci o powstaniu w gminie Skoki i powiecie wągrowieckim.

Krzysztof Jachna