Zdobywcy Trefla była to propozycja programowa chorągwi wielkopolskiej ZHP skierowana do zuchów (koordynatorki pwd. Magdalena Jeske i Małgorzata Surdyk), harcerzy (koordynatorzy Anna Adrych, hm. Andrzej Surdyk, Jacek Śrama) i instruktorów mająca na celu przybliżenie bohatera chorągwi, którymi są powstańcy wielkopolscy. Jej nazwa wywodzi się od powstańczego trefla, który to powstańcy przypinali do swoich mundurów i czapek, a który stał się jednym z symboli powstania wielkopolskiego. Akcja rozpoczęła się w grudniu 2020 i trwała do końca lutego 2021. W jej ramach zorganizowaliśmy grę miejską po Skokach, zwiedziliśmy (wirtualnie) Muzeum Powstania Wielkopolskiego, wykonywaliśmy prace plastyczne, zbieraliśmy informacje o powstaniu i powstańcach a co odważniejsi, z sukcesami, wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.

Gdy już wszystkie zadania zostały wykonane, wysłaliśmy raport, który został pomyślnie zatwierdzony dzięki czemu osoby, które się zaangażowały dostąpiły prawo noszenia miniaturki trefla na swym mundurze. Nie jako przy okazji zdobywając też sprawności.

Z powodu pandemii nie odbyła się uroczysta gala wręczenia lecz skromna uroczystość w CEL w 23 IV Wągrowcu podczas której drużynowi odebrali trefle dla siebie i swoich drużyn. Skockie zuchy i harcerze otrzymali swe trefle dzień później, przy ognisku, które było zarazem podsumowaniem innej akcji – „Czuwaj dla Ziemi”, podczas której przeprowadziliśmy akcję sprzątania lasu. Ale to całkiem inna historia.

Drużynowy 7SDH „HYCE”
hm. Andrzej Surdyk HR