OBY POZOSTAŁO JAK NAJWIĘCEJ!

Zanim opiszę to, co miałem okazję zobaczyć i usłyszeć 24 listopada w Sali lustrzanej Biblioteki Publicznej Miasta i Skoki w budynku Urzędu Miasta i Gminy, posłużę się słowami Lidii Jasińskiej, która napisała: „Optymista, nawet jak stawia kropkę nad „i” to kolorową”. Na drugim biegunie jest „pesymizm”, o którym Dwight D. Eisenhower powiedział: „Pesymizm nigdy nie wygrał żadnej bitwy”.

WŁAŚCIWIE PODANE DANIE

W piątek zabrzmiało optymistycznie na Przeglądzie Piosenki Optymistycznej zorganizowanym przez Urząd Miasta i Gminy w Skokach i Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Optymistycznie mówili do uczestników: Małgorzata Szpendowska – Wylegalska, Gminny Koordynator ds. Uzależnień, Paulina Idziak – psycholożka pracująca w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Skokach oraz burmistrz Tadeusz Kłos. Wszyscy oni mówili nie o dzieciach, ale do dzieci i to był pierwszy wielce udany występ Przeglądu.

Cichym i głośnym bohaterem miał i był „Optymizm”. Wykonawczy i organizatorzy mieli tylko za zadanie umożliwić mu poczuć się „jak u siebie”.

Z wielką radością wysłuchałem wszystkich wykonawców: tych z przedszkola, szkoły i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Miałem okazję słyszeć wielu z nich już wcześniej, gdy świętowaliśmy rocznice historycznych wydarzeń. To jest wówczas inne mówienie, inne śpiewanie. W piątek zaśpiewali tak, jak ich jeszcze nie słyszałem. Chcę właśnie tak częściej. O kilku wykonaniach – lub jak mawia się – „wykonach” powinienem napisać więcej, ale Przegląd to nie festiwal popularności. Coś innego było głównym i najważniejszym bohaterem i wykonawcą. Chcę tak, bo zawsze wtedy, gdy kończy się pewna misja warto pójść dalej z uśmiechem na ustach. Brawo Wy!

***

Na scenie zaprezentowali się:

(Przedszkola)

Niepubliczne Przedszkole Artystyczne w Potrzanowie, Przedszkole Publiczne „Tęczowa Łąka” w Jabłkowie, oddział w Rejowcu i Łosińcu, Niepubliczne Przedszkole Językowe „Akademia Rozwoju” w Skokach,

(Szkoły)

Wokalistki i wokaliści oraz chór szkolny (35 osób!) ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Skokach, Grupa wokalna ze Szkoły Podstawowej w Jabłkowie – Filia w Rejowcu, Zespół „Jabłuszka” z Jabłkowa, wokalistki i tancerki ze Szkoły Podstawowej w Jabłkowie – Filia Lechlin, wykonawczynie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie (brawo one i Artur Pokorzyński!), Grupa Artystyczna „Skoczki z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Skoki,

Brawa i słowa uznania zarówno dla wykonawców i ich opiekunów!

zdjęcia Franciszek Szklennik