Hurra, nareszcie wakacje!!!

Dzieci czekają na nie z tęsknotą cały, szkolny rok. Marzą, aby były pełne radości, słońca, przygód i przyjacielskich spotkań z kolegami i koleżankami.

Na brak atrakcji na pewno nie mogli narzekać uczestnicy tegorocznej, wakacyjnej akcji „Lato z Pasją 2”.

2 już edycja Lata z Pasja to inicjatywa Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych głownie dla dzieci uczestniczących w programach opiekuńczo – wychowawczych i terapeutycznych prowadzonych na terenie Gminy Skoki m.in. w świetlicach w Potrzanowie, Pawłowie Skockim, Rościnnie, Skokach i Brzeźnie oraz w szkołach.

Pomysłodawcy postarali się wypełnić uczestnikom letni czas w taki sposób, aby zabawę łączyć z edukacją, rozwijaniem zainteresowań i młodzieńczych pasji, odciągnąć młodzież od komputerów i telefonów komórkowych, inicjować integrację rówieśniczą oraz chronić przed podejmowaniem zachowań ryzykownych.

Z tego też względu już pierwszy dzień akcji, 11 lipca, obfitował w atrakcje. Związane one były z pobytem w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu – idealnym miejscu dla miłośników zwierząt.

Uczestnicy wzięli udział w lekcji edukacyjnej  pt. „Niezwykli mieszkańcy Ogrodu Zoologicznego” poznając życie i obyczaje niedźwiedzi, małp, żyraf, słoni i różnych innych przedstawicieli fauny. Kolejką zwiedzili teren, na którym rozlokowane są ich miejsca pobytu.

Dużą atrakcją była przejażdżka pełną historii, wąskotorową Kolejką Parkową – Maltanka, ze stacji Zwierzyniec przez stacje Balbinka i Ptyś do Term Maltańskich i Ronda Śródka, umożliwiająca dzieciom podziwianie jeziora i atrakcji Malty.

Drugi dzień akcji zorganizowany był w świetlicy wiejskiej w Potrzanowie, gdzie przygotowano dla dzieci mnóstwo świetnych gier na wesoło oraz owocowo – słodki poczęstunek.

Wiele zabaw wymagało zręczności, poczucia humoru i  niejednokrotnie specjalnego zabezpieczenia np. wdziankiem z folii, aby podczas konkurencji łapania jajka rzucanego w parach na odległość, nie stać się „ofiarą” braku odpowiedniej koordynacji ruchowej i dobrego wyczucia przestrzeni. Co niemiara było też śmiechu podczas bitew na pierzaste poduchy, w których oprócz dzieci brały udział dzielne wychowawczynie. Zabawy z piłką, chustą Klanzy, badmintonem, latającymi dyskami frisbee to tylko część zaproponowanych w Potrzanowie atrakcji. Dzień zakończył się wspólną fotką z wręczonymi wcześniej, a przekazanymi od organizatora plecaczkami z logo Gminy Skoki, przydatnymi niewątpliwie podczas planowanych eskapad.

W kolejnym dniu odbyła się wycieczka do Pirackiego Parku Rozrywki – Nenufar Club w Kościanie. W tym miejscu ilość przygód przeżytych przez uczestników była ogromna. Zaliczyć do nich można: wodną podróż tratwą w asyście piratów, sprawnościowe przejścia w parku linowym, skoki na trampolinach, kluczenie po zielonym labiryncie, pobyt w wiosce indiańskiej, zabawy na placu zabaw, dmuchańce czy pobyt w miejscach iluzji. Pełen aktywności dzień zakończył się wspólnym obiadkiem, jeszcze w pirackiej scenerii.

Na terenach rekreacyjnych przy świetlicy w Rościnnie zorganizowano kolejny dzień wakacyjnego pobytu dzieci. Obfitował on w zabawy integracyjno – profilaktyczne oraz gry sportowe z wykorzystaniem przygotowanych przez zaproszonych animatorów ogromnych plansz, chusty Klanzy, worków, pachołków, piłek itp. Urozmaiciły je zajęcia rozwijające plastyczne zainteresowania dzieci. W ruch poszły kolorowe kredy i beton, wielkie płachty szarego papieru, farby i pędzle, naklejki oraz kredki. Dla miłośników szalonych zabaw na dmuchańcach przygotowane były potężny gumowy zamek i labirynty. Dzień zakończył się prysznicem ze strażackiego węża oraz kiełbaską z rusztu wytrwale pieczoną przez Pana Sołtysa i słodkim co nieco.

Pierwszy tydzień wakacyjnych atrakcji zwieńczył pobyt w Kinie za Rogiem na seansie filmowym „Sekret Mikołajka”. Pełen optymizmu i radości film bardzo przypadł wszystkim do gustu.

Hurra, co za wakacje!!!

Z takim okrzykiem mogli wakacje kontynuować uczestnicy akcji „Lato z Pasją 2”. Za nimi był już tydzień różnych wycieczek i zajęć w świetlicach, kiedy 18 lipca rozpoczęli drugi etap wakacyjnej przygody.

Tym razem atrakcje dla uczestników przygotowała świetlica w Pawłowie Skockim, zapraszając dzieci do odkrytej w Puszczy Zielonce średniowiecznej miejscowości Gać, gdzie o wykopaliskach pięknie opowiedział prawdziwy archeolog. Po tym bardzo pouczającym spotkaniu, na którym padło wiele pytań świadczących o dużym zainteresowaniu młodych ludzi dokonanymi odkryciami i pracą archeologów, niczym niestrudzeni pasjonaci przygód wyruszyli do miejscowości Niedźwiedziny.

Trzykilometrowy marsz obfitował w zadania, które wykonywały poszczególne grupy wychowawcze biorące udział w przedsięwzięciu: z Brzeźna, Pawłowa Skockiego, Potrzanowa, Rościnna i Skoków. Na mecie przygotowane było dla nich ognisko, nad którym zgłodniali piechurzy piekli kiełbaski.

Kolejny dzień, to kolejna wycieczka. Znów do Poznania, ale w inne miejsca. Spotkanie z historią rozpoczęło się od zwiedzania zabytków Starego Rynku oraz wystaw w Muzeum Powstania Wielkopolskiego, po których oprowadzał przewodnik. O losach i tradycji Wielkopolan wiele cennych informacji  usłyszeli uczestnicy również od rodzimego historyka – jednej z Pań wychowawczyń. 

Po obejrzeniu atrakcji poznańskiego Ratusza – Koziołków, które w samo południe wychodzą ze środkowej wieżyczki i przez minutę trykają się rogami, nadszedł czas na przygotowanie tradycyjnych, świętomarcińskich rogali. Na warsztaty i rogalowy pokaz uczestnicy akcji zostali zaproszeni do  Rogalowego Muzeum Poznania.

Trzeci dzień drugiego tygodnia to spotkanie z podróżnikami w Muzeum Arkadego Fidlera w Puszczykowie. Wnuk jednego z najbardziej znanych, polskich globtroterów (sam również z zamiłowaniem wędrujący po świecie) zaprosił młodzież do odkrywania nieznanych im dotąd lądów, miejsc i kultur. To spotkanie, okraszone pięknymi opowieściami Marka Fidlera, na pewno wielu zainspiruje do zwiedzania świata i nauki geografii.

Oczywiście chociaż raz wycieczka musiała zakończyć się w uwielbianym przez dzieci pobytem w McDonald’s.

Z uwagi na doskwierający upał i problem z prowadzeniem zajęć pod gołym niebem, czwartkowe atrakcje zostały przeniesione ze świetlicy w Brzeźnie do zdecydowanie większej w Pawłowie Skockim. Tutaj odbył się Festiwal Talentów.

Uczestnicy próbowali odkryć je w sobie, a co odważniejsi zaprezentować koleżankom i kolegom. Poszukiwania wewnętrznych inspiracji i własnego potencjału zwieńczyło spotkanie z artystką. Uczestnicy wzięli udział w poprowadzonych przez nią zajęciach Zumby, łączącej elementy fitnessu i tańca latynoamerykańskiego, a potem nadrabiając stracone kalorie  zjedli przygotowany dla nich podwieczorek. Od gofrów i innych pyszności pękały brzuchy.

Zwieńczeniem akcji „Lato z Pasją” było piątkowe spotkanie z Mobilnym Muzeum Czekolady, którego przedstawicielka przyjechała do Rościnna z piękną prezentacją dotyczącą wyrobu uwielbianych przez wszystkich słodkości oraz poprowadziła warsztaty, podczas których każde dziecko mogło samodzielnie przygotować swoją czekoladową tabliczkę. O ptasich obyczajach wspaniale opowiedział ich znawca – Pan Sołtys.

Jak rozwiązywać problemy i gdzie szukać pomocy w trudnych i kryzysowych sytuacjach życiowych przypomniała dzieciom Pani będąca członkiem  Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a Pan Burmistrz dokonał podsumowania akcji wręczając uczestnikom pamiątkowe dyplomy i owoce, a opiekunom, organizatorom i wolontariuszom drobne upominki. Za wspaniałe dwa tygodnie wypoczynku, uczestnicy „Lata z Pasją” podziękowali przedstawicielom samorządu gminnego wręczając im symboliczne, opiekuńcze anioły.

Jak przystało na letni czas , wszyscy na koniec uraczyli się lodami.

W tym miejscu uczestnikom akcji dziękuję serdecznie za udział, a osobom zaangażowanym w organizację „Lata z Pasją 2” za pomysły, współpracę, pomoc i oddanie.

Małgorzata Szpendowska – Wylegalska gminny koordynator ds. uzależnień

galeria zdjęć poniżej wykonanych gównie przez opiekunów zajęć pokazuję dzieci i młodzież podczas opisanych wyżej wakacyjnych atrakcji: