„Ta kolęda od opłatka się zaczyna
Bo opłatkiem zawsze dzieli się rodzina
Od opłatka i od życzeń naszej mamy
Od tych słów nad opłatkiem wyszeptanych,
Że spotkamy się wszyscy za rok przy stole
W tej godzinie opłatka i kolęd”

Słowa tej kolędy wyśpiewane przez Małgosię Wiśniewską, bezpośrednio po słowach powitania wypowiedzianych przez Mieczysława Jarzembowskiego, do wszystkich przybyłych w dniu 3 stycznia 2016 do hali skockiego Gimnazjum ,od razu wprowadziły miły i serdeczny nastrój i stanowiły zapowiedź tego co za chwilę się działo.

A działo się naprawdę dużo. I to od pierwszego występu, w którym dzieci z Niepublicznego Przedszkola Artystycznego w Potrzanowie, wspomagani przez nauczycieli i rodziców, w przygotowanej i prezentowanej pod kierownictwem pani Barbary Surdyk Jasełce, sceny Biblijne związane z Narodzinami Jezusa, umiejętnie przeplatali ze scenami z codziennego życia współczesnego osiedla, miasta i wsi oraz zakładu pracy. Ale, że nie samą pracą i życiem codziennym człowiek żyje w Jasełce nie zabrakło też scen ze spotkań opłatkowych w zakładzie pracy i w społeczności lokalnej. Wszystkie sceny współczesne ukazywały wady i przywary współczesnego świata, piętnowały fałsz, zakłamanie, zazdrość i obłudę towarzyszącą nam nie tylko w życiu codziennym, ale i w trakcie uroczystości jaką winny być spotkania wigilijne. Wszystkie też stanowiąc pewnego rodzaju lekcję wychowawczą, czy nawet satyrę, mobilizowały każdego myślącego człowieka do refleksji nad swym postępowaniem w stosunku do drugiego człowieka.

Ale aspekt wychowawczy miała też i dalsza część programu ,w trakcie której prowadząca uroczystość pani Małgosia poprosiła o rozdanie uczestnikom uroczystości opłatka, a następnie do wszystkich zwróciła się słowami, które cytuję:

„Zanim w naszej stajence narodzi się Jezusek chcemy zaproponować Państwu przełamanie się opłatkiem. Bo cóż jest warte Boże Narodzenie bez przebaczenia, pojednania, bez przekazania sobie znaku pokoju.

Dziś jednak chcemy zaproponować Państwu nieco inne przełamanie niż zwykle to czynimy.

Drodzy Państwo.
W dłoniach swoich trzymacie białe opłatki, takie same jakimi dzieliliście się ze swoimi bliskimi w Święta Bożego Narodzenia.
Takie same jakimi dzielili się dziś pracownicy i sąsiedzi z dzisiejszych scenek teatralnych.
Ale czy opłatki z tych scenek naprawdę były białe?
Czy my przełamując się opłatkiem jesteśmy szczerzy, uczciwi i pełni miłości wobec drugiej osoby?
Czy byliśmy pełni przebaczenia?
Dziś proponujemy Wam przełamać się opłatkiem z samym sobą.
Dlaczego?
Bo samych siebie nie okłamiemy.
Podobno szczere przełamanie się opłatkiem z samym sobą jest najtrudniejsze.
Wszystkiego dobrego na cały 2016.
Próbujmy………………………….?”

Po tej części refleksyjnej nastąpiły dalsze sceny Biblijne – pokłon pasterzy i Trzech Króli, wzbogacone o aspekty współczesne – przybycie dziecka ofiarującego Dzieciątku modlitwę oraz szukającego w Żłobku schronienia dziecka z ogarniętej wojną Syrii.           Wszystkim scenom towarzyszyły dźwięki werbli i bębnów w wykonaniu dzieci – uczniów ze skockiej Szkoły Muzycznej oraz melodie kolęd w wykonaniu występującej w poszerzonym składzie Kapeli „Kowole”, w której obok: Antoniego Wiśniewskiego, Waldemara Błażyńskiego, Piotra Wiśniewskiego, Janusza Błażyńskiego i Mieczysława Jarzembowskiego zagrali i zaśpiewali: Zdzisława Kłos, Marceli Uciński, Eugeniusz Maćkowiak, Antoni Kasica i Michał Wiśniewski.

Skockie niedzielne Kolędowanie nie mogło odbyć się bez Wigilijno- Kolędowego Stołu, przy którym na zaproszenie Mieczysława Jarzembowskiego zasiedli i wspólnie ze wszystkimi uczestnikami uroczystości w towarzystwie Kapeli kolędy zaśpiewali: ksiądz Karol Kaczor, burmistrz Tadeusz Kłos, przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kujawa, zastępca przewodniczącego Rady Powiatu Krzysztof Migasiewicz i radny powiatowy Grzegorz Owczarzak oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń działających w Gminie Skoki, w tym: Ochotniczej Straży Pożarnej, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Koła Rodzin Skockich, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Skockiej i Braci Kurkowych, a także przedstawiciele osób zaangażowanych w przygotowanie Żłobka w Potrzanowie i scenografii obecnej uroczystości. Teraz też nadszedł czas na indywidualne kolędowanie solistów i zespołów. Zgromadzeni usłyszeli i podziwiali kolędy i pastorałki w wykonaniu: Pawła Szymasia, Emeryckiego Zespołu Śpiewaczego „Harfa”, Wiesława Sierzchuły, harcerzy z 7 Skockiej Dryżyny Harcerskiej „Hyce”, Krzysztofa Migasiewicza, Macieja Kujawy, Grupy Artystycznej „Skoczki”, Kapeli „Kowole” oraz debiutującej publicznie Strażackiej Orkiestry Dętej, w której wykonaniu zabrzmiały kolędy Lulajże Jezuniu, Bóg się rodzi i na bis utwór pt. Groovy Bass pochodzący ze suity niemieckiego kompozytora Andreasa Frey’a pt. Wir rocken die Schule.

Obraz tej pięknej uroczystości, w której uczestniczyło kilkaset nie tylko mieszkańców Gminy Soki, nie byłby pełen, gdyby nie wspomnieć o pięknej, czy wręcz wspaniałej scenerii tworzącej niemal realistyczny świat (szopy- stajenki, zabudowania mieszkalne, miejska ulica, pomieszczenia biurowe i świetlica) oraz o doskonałej grze świateł i dźwięku. A wszystko to dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu nie związanych na co dzień ze sobą ludzi, których wokół obranego przez siebie i zainicjowanego przez Niepubliczne Przedszkole Artystyczne w Potrzanowie celu, udało się zgromadzić Mieczysławowi Jarzembowskiemu. I to właśnie do nich – do: Stanisława Janecko, Rafała Nowaka, Jana Brody, Tomasza Liberskiego, Eugeniusza Kuczyńskiego, Gospodarstwa Agroturystycznego „Morelowy Sad” w Potrzanowie , Wiesława Ruty, Arkadiusza Sommerfelda, PBWC Potrzanowo, Wojciecha Michalskiego, Przemysława Boguni, Piotra Przybylskiego, Mirosława Krzyżańskiego, Krzysztofa Przybylskiego, Piotra Matuszczaka, Macieja Nowaka i Michała Wiśniewskiego oraz innych tutaj nie wymienionych, a zaangażowanych przy organizacji tej imprezy, jak i przy tworzeniu „Żywej Szopki Bożonarodzeniowej” w Potrzanowie- w imieniu publiczności i swym własnym „Mieciu” skierował słowa szczerego podziękowania.

Piszący te słowa ze swej strony potwierdza jednoznacznie, co dla niektórych osób może mieć istotne znaczenie, że na organizację relacjonowanego przedsięwzięcia nie poniesiono żadnych kosztów z budżetu gminy.

Galeria zdjęć >>>