Dużym powodzeniem cieszyła się akcja wymiany elektrośmieci za wigilijne świerki, którą to akcję zainicjował Urząd Miasta i Gminy w Skokach w sobotę 17 grudnia.  Ścięte w przeddzień świerki rozeszły się jak przysłowiowe ciepłe bułki.

Ekipa urzędu: Agata Ruta, Tomasz Smacha oraz Zdzisław Maj, pracownik PSZOK-u uwijali się od rana jak w ukropie. Pierwsi chętni do wymiany elektrośmieci pojawili się na długo przed 8 godziną.

Trzeba przyznać, że było w czym wybierać. Mniejszy wybór mieli ci mieszkańcy gminy, którzy przyjechali ok. godz. 10, ponieważ na placu o tej porze zostało już tylko kilkanaście sztuk. Ale i te ostatnie sztuki prezentowały się wspaniale.

Do przygotowanych kontenerów trafiały i duże sprzęty, i małe. Mieszkańcy przywozili: lodówki, pralki, kuchnie, zamrażarki, odkurzacze, kosiarki, telewizory, monitory, elektronarzędzia, czajniki, mikrofalówki, laptopy, komputery, żelazka i wiele innego elektrosprzętu. Zasada była tak, że trzeba było dostarczyć kompletną jedną sztukę dużego gabarytowo sprzętu lub trzy sztuki mniejszego.

Prawo wybrania sobie drzewka mieli mieszkańcy miasta i gminy, którzy są w ewidencji osób deklarujących zdawanie odpadów. Jak trzeba było, to Agata Ruta z kolegami pomagali przyciąć gałęzie z dołu i zapakować na przyczepkę lub do samochodu.

Radny Andrzej Surdyk, który mieszka niedaleko, przywiózł zużyty sprzęt na…taczce. Ludzie chętnie pozowali do zdjęć z wybranym drzewkiem, składali sobie życzenia. Jednym słowem – było gwarnie i radośnie.

– Cieszę się, że akcja wypaliła, bo zużyty sprzęt trafił tam, gdzie powinien. Zdarza się, że ludzie wyrzucają takie rzeczy do odpadów komunalnych, a przecież nie tam jego miejsce – mówi Agata Ruta, podinspektor ds. ochrony środowiska UMiG Skoki.

Święta miną, choinki spełnią swoją rolę, więc przy okazji warto przypomnieć, że urząd miasta i gminy zadbał także o odbiór świerków po świętach. Terminy znajdziecie Państwo w harmonogramach odbioru odpadów, które są dostarczane przy grudniowej zbiórce odpadów zmieszanych.

Zdjęcia z akcji autorstwa Franciszka Szklennika: