Po tegorocznym lecie i wakacjach pozostały już tylko nikłe wspomnienia, a tu jesień na samym początku przygotowała nam niespodziankę. Otóż w niedzielę, 30 września w hali widowiskowo-sportowej skockiego gimnazjum odbyła się II Gala Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Lokalnych.

Organizatorem imprezy był Burmistrz Miasta i Gminy Skoki oraz Stowarzyszenie Dolina Wełny, które jest Lokalną Grupą Działania w ramach pilotażowego programu Leader+ finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Już od rana trwały gorączkowe przygotowania, aby tuż po godzinie 15-tej można było uroczyście rozpocząć imprezę. Wystawcy z niesamowitym zapałem przygotowywali się do prezentacji swoich stoisk. Tym razem zwiedzający z niecierpliwością, bardzo licznie przybyli i to już nawet przed otwarciem, co nam – organizatorom – sprawiło niesamowitą radość.

Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono naszych przedsiębiorców, firmy i instytucje publiczne, lokalnych twórców, rękodzielników oraz środowiska wiejskie itp. Głównym celem Gali było zintegrowanie lokalnego społeczeństwa, a także danie możliwości zaprezentowania oraz promowania swojej twórczości i wyrobów.

W gali wzięło udział 14 wystawców z terenu naszej gminy:

 1. Koło Gospodyń Wiejskich z Potrzanowa
 2. Wincenty Hudziak – Pasieka z Pawłowa Skockiego
 3. Świetlica Socjoterapeutyczna prowadzona przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Skokach i Świetlica Opiekuńczo – Wychowawcza prowadzona przy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
 4. Wieś Budziszewice
 5. Małgorzata i Magdalena Hauke z Potrzanowa – biżuteria ozdobna według autorskich projektów
 6. Wojciech Gruchała – Pasieka Towarowa z Brzeźna
 7. Irena Nowak – Preparaty Alveo i Onyx firmy AKUNA
 8. APISZ – Cukiernia PISTACJA z Roszkówka
 9. Justyna Markiewicz – szydełkowanie
 10. Bożena Wrzesińska – szydełkowanie
 11. Stajnia Pod Lasem z Łosińca
 12. Małgorzata Zaganiaczy – Absolwentka studiów magisterskich na wydziale pedagogiczno-artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w pracowni malarstwa pod kierunkiem profesora zwyczajnego Andrzeja Niekrasza
 13. Alina Janiszewska z Roszkowa – książki ozdobne, pamiątki okolicznościowe
 14. Katarzyna Klewenhagen i Justyna Orchowicz –kwiaty i ozdoby z masy solnej.

Gościliśmy także wystawców z poza terenu naszej gminy:

 1. Agnieszka Lewicz z Łopuchówka– Absolwentka ASP
 2. Aleksandra Majchrzak z Rgielska – ALMA Architektura Krajobrazu
 3. Andrzej Różycki i Beata Bechta z Poznania – pejzaże i zabytki na liściach oraz ceramika artystyczna
 4. Gospodarstwo Pasieczne Elżbieta i Henryk Matkowscy ze Strzałkowa
 5. Zakład Aktywności Zawodowej z Gołaszewa gmina Mieścisko
 6. Maria Gralak garncarka z Biskupina.

Odwiedzający Galę mogli nacieszyć podniebienie wypiekami cukierni Pistacja oraz konkretami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich z Potrzanowa i gospodynie z Budziszewic. Zasmakować można było między innymi szarych klusek, placków ziemniaczanych, pierogów, śledzi na różne sposoby oraz chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. U pszczelarzy można było posmakować miodu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z rękodziełem. Na dwóch z nich prezentowano rozmaite wyroby wykonane ręcznie przy użyciu szydełka. To niewiarygodne, co można zrobić przy użyciu tak prostego narzędzia. Można było podziwiać tradycyjne serwety i serwetki, bluzki, koszyczki, a nawet filiżanki i lalki wykonane właśnie tą metodą. Na kolejnych stoiskach prezentowano prace malarskie, fotografie i rysunki. Na jednym ze stoisk odważni mogli sprawić sobie własną karykaturę. Na stoiskach wszechobecna była jesień z kolorowymi liśćmi, oraz plonami z ogrodów, sadów, pól i lasów. Na stoisku wsi Budziszewice można było zobaczyć wnętrze wiejskiej chaty sprzed lat, z oryginalnymi sprzętami gospodarstwa domowego i gospodarzami w stylizowanych strojach pałuckich. Wiele osób uczestniczyło także w pokazach sztuki garncarskiej, można też było kupić gotowe wyroby. W lasku na tyłach hali dzieci miały możliwość jazdy na kucyku ze Stajni Pod Lasem.

Wystawcy z terenu naszej gminy brali udział w konkursie na najlepsze stoisko. Głos oddano w ręce publiczności, która głosowała za pomocą specjalnych kuponów. Wszystkie oddane głosy brały udział w losowaniu nagród ufundowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Skoki oraz niektórych wystawców.

Wszyscy wystawcy z terenu gminy Skoki otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa. Zdobywcom trzech pierwszych miejsc i dwóch wyróżnień wręczono puchary i dyplomy. Swój sukces powtórzyli: Koło Gospodyń Wiejskich z Potrzanowa zdobywając ponownie I miejsce oraz APISZ Cukiernia Pistacja- II miejsce. III miejsce zdobyły Katarzyna Klewenhagen i Justyna Orłowicz. Wyróżnienia przypadły: Bożenie Wrzesińskiej oraz ponownie wsi Budziszewice.

Oprawą artystyczną Gali stanowiły występy kapeli Po Zagonach, która przygrywała wystawcom i zwiedzającym prezentując muzykę ludową w ciekawym i profesjonalnym wykonaniu. Artystycznym zwieńczeniem wieczoru był koncert Marzeny Schulz, która zaprezentowała własne interpretacje znanych polskich przebojów.

Dla wszystkich, którzy nie dotarli na naszą imprezę lub chcieliby dłużej nią się cieszyć mamy zdjęcia oddające choć w części atmosferę niedzielnego popołudnia.

Chcemy, aby tego typu imprezy odbywały się w Skokach każdej jesieni, dlatego też zachęcamy firmy i instytucje oraz osoby prywatne chcące zaprezentować siebie i swoje wyroby do kontaktowania się z naszym Urzędem. W pokoju nr 1 można uzyskać wszelkie informacje na temat idei „GALI PRODUKTÓW REGIONALNYCH, TRADYCYJNYCH I LOKALNYCH”. Zbieramy także informacje o potencjalnych uczestnikach, ich wyrobach i pomysłach twórczych. Serdecznie zapraszamy do współpracy!

Łukasz Ogórkiewicz