Sezon rajdów rowerowych w 2007 roku w naszej gminie zakończył uroczysty rajd z okazji otwarcia Cysterskiego Szlaku Rowerowego (CSR) 7 października. Wyznaczenie ponad 140 km szlaku rowerowego wraz z przyległą infrastrukturą jest przedsięwzięciem ponad powiatowym gdyż obejmuje teren trzech powiatów: poznańskiego, wągrowieckiego i gnieźnieńskiego. Nadrzędnym celem wyznaczenia tego pierwszego i jedynego jak do tej pory Cysterskiego Szlaku Rowerowego CSR w Polsce było połączenie pocysterskiego dziedzictwa na naszym terenie, pamięć kulturowa oraz krzewienie kolarstwa amatorskiego i wyczynowego. Wytyczenie szlaku było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.

Metę rajdu organizatorzy przygotowali w Dąbrówce Kościelnej do której zjechały grupy rowerzystów min. z Poznania i z Wągrowca.

Dla rowerzystów z Wągrowca rajd rozpoczął się o godz. 8:00 mszą św. w kościele filialnym, p.w. Wniebowzięcia NMP (ul. Cysterska), którą odprawił ks. Proboszcz Zygmunt Szyk. Po mszy zwiedzono bibliotekę parafialną i Klasztor. Następnie o godz. 10 grupa wągrowieckich rowerzystów ruszyła na liczącą 36 km trasę z postojem w Skokach, gdzie dołączyli rowerzyści z naszej gminy. Grupa wągrowieckich rowerzystów wyruszyła pod kierownictwem Starosty Wągrowieckiego – Michała Piechockiego, sześciokrotnego rekordzisty świata w jeździe na łyżworolkach – Leszka Czajkowskiego oraz Wojciecha Gogolewskiego z Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Pałuki i Romualda Styczyńskiego z PTTK w Wągrowcu.

Grupa wągrowiecko-skocka

 

Wszystkie grupy spotkały się w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Dąbrówce Kościelnej witane przez proboszcza ks. Andrzeja Kaczmarka.

We wnętrzu kościoła odbyła się projekcja filmów. Pierwszy z nich poświęcony był Cysterskiemu Szlakowi Rowerowemu, a drugi pt. „Canning Stock Route” o najdłuższym i jednym z najtrudniejszych szlaków na Ziemi. Wiedzie on przez bezludne i surowe obszary Australii Zachodniej. Na dystansie blisko 2000 kilometrów doskwiera brak wody, pożywienia i schronienia przed palącym słońcem. W 2005 r. przejechał go samotnie NA ROWERZE Jakub Postrzygacz, za co został uhonorowany KOLOSEM 2006 (www.kolosy.pl, www.wildworks.co.nz/csr/ )

kliknij i powiększ!!!

Po pokazach filmowych i wspólnym zdjęciu (ok. 300 uczestników) udaliśmy się na Plac Św. Jakuba, gdzie nastąpiło powitanie przez: Wójta Gminy Kiszkowo Tadeusza Bąkowskiego, Starostę Wągrowieckiego Michała Piechockiego, Przewodniczącego Zarządu Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka Tomasza Łęckiego. Po powitaniu nastąpiło poświecenie CSR.

Na strudzonych rowerzystów czekał ciepły i zimny bufet serwowany przez firmę VIP CATERING z Poznania.

Po mile spędzonym dniu rozjechaliśmy się do domów .