21 września rozegrano 9. Lechlińskie Biegi Przełajowe Szkół Podstawowych dziewcząt i chłopców o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Edukacyjnego TĘCZA

Tegoroczna impreza sportowa przebiegała pod hasłem: „Wygrywaj bez pychy, przegrywaj bez urazy” (Bruce Lee).

Tradycyjnie już biegi rozgrywane są na różnych dystansach, a areną zmagań jest pobliski las, gdzie są wytyczone trasy, start i meta oraz punkty żywieniowe i pierwszej pomocy.

Jak zawsze nad wszystkim czuwa Joanna Tomczak oraz pracownicy placówek oświatowych Stowarzyszenia Edukacyjnego TĘCZA.

Wielką wartością dodaną są rodzice i opiekunowie dzieci, którzy nie tylko tworzą grupy kibiców, ale także sami stają w sportowe szranki w konkurencjach rodzinnych. To rodzice przygotowali domowe wypieki, które rozdawano podczas zawodów.

Od wielu lat też obecny jest ks. proboszcz miejscowej parafii. W tym roku rozegrano również konkurencje rodzinne, w których wystartowały mamy z dziećmi i ojcowie.

Biegi poprzedzone były rozgrzewką  i przemarszem na miejsce startu, a po biegach wszyscy mieli okazję posilić się, zapleść warkoczyki, pograć w piłkę, zatańczyć.

Kulminacyjnym punktem było ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów, dyplomów oraz nagród rzeczowych. Dokonała tego Sławomira Kędziora, prezeska Stowarzyszenia Edukacyjnego TĘCZA. Było prawdziwe podium i gromkie oklaski dla zwycięzców.

Za rok jubileuszowe X biegi, których organizację od początku trwania wspiera Miasto i Gmina Skoki. Wsparcie przyszło także ze strony Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu.

W rolę spikera i bębniarza wyznaczającego też rytm zawodów wcielił się sam Piotr Wiśniewski, kierownik filii w Lechlinie.

***

Od lat uczestniczę jak obserwator w tej imprezie. Jest w tym przedsięwzięciu coś, co przyciąga i zawsze ciekawi. Podczas samych biegów trwa kulturalny doping, a podczas wręczania laurów każda szkoła nagradza swojego uczestnika gromkimi brawami.

Nie widać złej rywalizacji, wszak szkoły w Jabłkowie, Lechlinie i Rejowcu tworzą wspólny organizm.

Podczas ogłaszania wyników trwała dobra zabawa, nie było żadnego zadęcia, a relacje: nauczyciele – uczniowie odbywają się z zachowaniem niezbędnego dystansu, ale z wielkim szacunkiem dla każdego z uczestników tej relacji.

Świadczą o tym nawet drobne gesty. I to jest warte odnotowania. To przecież zostanie na zawsze w psychice uczniów, którzy przecież wyjdą kiedyś z murów szkoły podstawowej i pójdą w nowe środowisko. Z jak cennym jednak bagażem.

Wyniki:

Dziewczęta rocznik 2015-2016

 1. Zuzanna Kędziora, Jabłkowo
 2. Agata Wrombel, Rejowiec
 3. Natalia Oleksik

Chłopcy rocznik 2015-2016

 1. Kacper Serbin, Jabłkowo
 2. Wiktor Gruszczyński, Jabłkowo
 3. Borys Korczak, Lechlin

Dziewczęta rocznik 2013-2014

 1. Dariya Dezhurna, Lechlin
 2. Zofia Dembińska, Rejowiec
 3. Malwina Kijanowska, Rejowiec

Chłopcy rocznik 2013-2014

 1. Franciszek Korczak, Lechlin
 2. Krystian Borowik, Rejowiec
 3. Marcin Pinkowski, Jabłkowo

Dziewczęta rocznik 2011-2012

 1. Jagoda Grygiel, Lechlin
 2. Julia Nowakowska, Jabłkowo
 3. Kornelia Spychaj, Rejowiec

Chłopcy rocznik 2011-2012

 1. Ksawery Kędziora, Jabłkowo
 2. Martin Wieczorek, Jabłkowo
 3. Wojciech Domagała, Jabłkowo

Mama i dziecko:

I miejsce – Franciszek Korczak z mamą Darią
II miejsce – Jan Mantaj z mamą Magdą
III miejsce – Szymon Szefler-Kurzawa z mamą Hanią

Tata i dziecko:

I miejsce – Ksawery Kędziora z tatą Edwinem
II miejsce – Szymon Serbin z wujkiem Remigiuszem
III miejsce – Wojciech Perła z tatą Krystianem