Tradycyjnie, w połowie roku Burmistrz Miasta i Gminy Skoki ogłosił konkurs „Piękna i Zielona Gmina” i tradycyjnie spotkał się on z dużym zainteresowaniem właścicieli ogrodów. W dwóch kategoriach: na najładniejszy ogród i najładniejszy „zielony zakątek” zgłoszono łącznie 33 posesje.

W czerwcowym słońcu, komisja konkursowa składająca się z pracowników Urzędu, wizytowała nieruchomości w Skokach oraz w miejscowościach: Lechlin, Potrzanowo, Rejowiec, Pawłowo Skockie, Bliżyce, Wysoka, Sława Wielkopolska, Jabłkowo i Rościnno. Kryteriami, według których oceniano ogrody były m.in.: różnorodność nasadzeń, wkład pracy własnej, funkcjonalność nieruchomości, oryginalność zagospodarowania ogrodu oraz ogólne wrażenie estetyczne.

Podczas oględzin zachwycały kolorowe rabaty kwiatowe, zadbane i uformowane drzewa i krzewy, oryginalne oczka wodne oraz coraz modniejsze trawy ozdobne. Na jednej z posesji podziwialiśmy rzadko spotykany Ambrowiec amerykański, gdzie indziej przepiękne lawendy, a także kolorowe lilie. Odwiedziliśmy ogród największych „łapaczy” wody, bodajże w całym powiecie oraz zachwycaliśmy się różą, która dosłownie uginała się od ciężaru swoich kwiatów.

Uroczyste podsumowanie plebiscytu odbyło się 22 września br. w nowopowstałym lokalu „Szczypta Natury” przy ul. Turystycznej w Skokach, gdzie ogród otaczający budynek śmiało mógłby startować w naszym konkursie. Frekwencja podczas finału dopisała i stawili się wszyscy uczestnicy, bądź ich przedstawiciele. Dodatkowo, podczas spotkania Kierownik Referatu Ochrony Środowiska przedstawił zgromadzonym najważniejsze zagadnienia dotyczące Programu „Czyste Powietrze” oraz przekazał informacje o funkcjonowaniu gminnego punktu konsultacyjno – informacyjnego.

Laureatami konkursu „Piękna i Zielona Gmina” w kategorii najładniejszy ogród zostali:

  • I miejsce – Anna Wieczorek (Pawłowo Skockie),
  • II miejsce – Agnieszka i Tomasz Herkt (Skoki),
  • III miejsce – Janina Pestka (Skoki).

W powyższej kategorii wyróżniono ogrody należące do Pań: Żanety Zochowskiej – Cholewińskiej, Anny Konrad, Ireny Wróblewskiej, Adrianny Urbaniak, Lucyny Babrakowskiej oraz Państwa Barbary i Andrzeja Skalskich.

Wynik kategorii „zielony zakątek”:

  • I miejsce – Agnieszka Sołtysiak (Rościnno),
  • II miejsce – Barbara Tyll (Skoki),
  • III miejsce – Żaklina Kubiak (Lechlin).

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy, że pokazali nam Państwo swoją pasję.

Poniżej galeria zdjęć przedstawiająca oceniane ogrody oraz uroczystość wręczenia nagród: