2 powiaty, 12 miast i gmin oraz 7 instytucji – to lista sygnatariuszy porozumienia, którego celem jest wspólny zakup gazu. Strony z obszaru centralnej Wielkopolski wspólnie wybierając dostawcę gazu ziemnego chcą zadbać o korzystną cenę i pewność dostaw.

osoby podpisujące porozumienie stoją do wspólnego zdjęcia

W tym gronie od 2017 jest także Gmina Skoki. Kolejna podpisana umowa pozwala na zakup gaz do obiektów użyteczności publicznej w cenach do 20% niższych od cen rynkowych.

Do porozumienia oprócz gminy Skoki przystąpiły gminy Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Puszczykowo, Oborniki, Suchy Las i Szamotuły – wszystkie należą do Metropolii Poznań.

Członkiem stowarzyszenia jest też powiat poznański.

Z obszaru Metropolii są również Zakład Gospodarki Komunalnej Szamotuły, Biblioteka Miejska w Puszczykowie, Mosińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Mosiński Ośrodek Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach, Biblioteka Publiczna Gminy Komorniki oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kleszczewie, które także chcą zadbać o pewność dostaw i niskie ceny.

Przygotowanie i przeprowadzenie przetargu będą zadaniem Metropolii Poznań oraz firmy Enmedia. Z wyłonionym dostawcą każdy samorząd i instytucja podpiszą umowy. Będą one obejmowały rok 2023 bądź lata 2023-24.