Podsumowanie konkursu plastycznego „Moja maska karnawałowa”

Od 13 do 25 stycznia dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w konkursie plastycznym „Moja maska karnawałowa”, który był zorganizowany przez Przedszkole w Zespole Szkół im. VII Pułku Strzelców Konnych Wlkp. w Biedrusku.

Celem konkursu było: rozwijanie kreatywności i wrażliwości artystycznej dzieci, inspirowanie do pracy twórczej, kultywowanie tradycji karnawałowych oraz rozwijanie różnych form i technik plastycznych. W  konkursie  wzięło udział  9 przedszkolaków, którzy wykazali się zaskakującą pomysłowością i zaangażowaniem.

Dzieci, które wzięły udział w konkursie otrzymały upominki oraz dyplomy.

Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy  za udział  w  konkursie i życzymy dalszych sukcesów.

Spotkanie z malarką

9 lutego dzieci z grupy Króliczki I miały zaszczyt gościć Panią Małgorzatę Zaganiaczyk – malarkę z wielką pasją i zamiłowaniem. Pani Małgorzata z wielką przyjemnością pokazała dzieciom swoje dzieła. Opowiedziała również o technikach malarskich, pokazała narzędzia malarskie oraz różnie rodzaje farb. Przedszkolaki bardzo chętnie słuchały opowieści o malowaniu. Wspólnie oglądały i podziwiały galerie prac malarki. Wiele radości sprawiło dzieciom również wykonanie prac plastycznych zgodnie ze wskazówkami oraz  pod czujnym okiem fachowca.

Serdecznie dziękujemy Pani Małgosi za przekazanie cennej wiedzy, ciepły uśmiech oraz pozytywną energię.

Spotkanie z jaszczurką

22 lutego nasze przedszkole odwiedziła Pani fotograf z jaszczurką. Dzieci mogły poznać zwyczaje i sposób odżywiania się jaszczurki. Mogły ją pogłaskać, obserwować jak je. Była to niezwykle ciekawa wizyta. Po zakończonym spotkaniu wszystkie dzieci miały wykonane pamiątkowe zdjęcia.

Powitanie wiosny

22 marca dzieci z grupy Sowy II wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy- powitania wiosny”. Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Ogromne emocje wśród naszych przedszkolaków, wzbudziły już same przygotowania.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem pomagały w wykonaniu kukły Marzanny oraz kolorowych opasek na głowę. Kiedy wszystko było już gotowe wokół przedszkola ruszył barwny korowód. Dzieci radośnie śpiewały piosenki i skandowały hasła Żegnaj Zimo, Witaj Wiosno. Na zakończenie pochodu powitano wiosnę radosnym tańcem. Tego dnia towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda. Dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję że zagości u nas na dobre.

Dzień Kobiet

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez słodkości, upominków i kwiatów… Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni.

Buon Appetito

Pizza – to strzał w dziesiątkę, bo większość z nas uwielbia pizzę.

Przygotowanie jej nie jest trudne, a  dostarcza wyśmienitej zabawy. Przedszkolaki z grupy Sowy II wcieliły się w rolę włoskich kucharzy i przygotowały własnoręcznie zrobioną pizzę. Dzieci poradziły sobie świetnie. Powstały zdrowe i kolorowe propozycje włoskiego przysmaku. Zapach pizzy unosił się w całym przedszkolu. Było pysznie.

Światowy Dzień Zespoły Downa

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, który ustanowiony został w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.

21 marca – nie jest przypadkowa. Osoby z ZD  charakteryzuje bowiem istnienie dodatkowego – 3 chromosomu bądź jego fragmentu w 21 parze chromosomów. Każdy z nas jest indywidualnością, ma własne pragnienia, zainteresowania, upodobania. Różnorodność jest rzeczą naturalną i bez względu na wiek, płeć, czy różnicę w zapisie DNA, każdy z nas ma prawo do realizowania swoich planów i marzeń. Dzieci z grupy Sowy II przyłączyły się do akcji i założyły dodatkową skarpetkę, niepasującą do kompletu. Znak ten  jest wyrazem tolerancji i jednocześnie symbolizuje solidaryzowanie się z osobami z Zespołem Downa, które mimo różnic genotypowych są radosnymi i pełnymi życia osobami. Dowiedzieliśmy się, że różni nas tak niewiele –jeden dodatkowy  chromosom – tak jak nasza dodatkowa niepasująca skarpetka.

Zabawy z chustą animacyją

Wielobarwna tkanina przyciąga wzrok i zachęca do wspólnej zabawy. Chusta edukacyjna zaskakuje swą wszechstronnością. Można ją podrzucać, chować się pod nią, fantastycznie faluje, można po niej przetaczać różne przedmioty, a także tańczyć z nią.

Liczba sposobów jej wykorzystania jest ograniczona tylko przez naszą wyobraźnię. Zabawy z chustą dają poczucie odprężenia i relaksu oraz pozwalają  pozytywnie spożytkować energię. Przedszkolaki były zachwycone, a okrzyki ‘jeszcze raz, jeszcze raz’ słychać było podczas całych zajęć.

Eksperymenty z żywiołami

W pierwszym tygodniu marca dzieci z grupy 5/6 latków eksperymentowały z żywiołami. Wspólnie z wychowawcą obejrzały film o niszczycielskiej sile żywiołów oraz wykonały kilka doświadczeń, które pozwoliły im poznać odpowiedzi na takie pytania jak: Jak powstaje lawa w wulkanie? Czy w butelce jest powietrze? Czy potrzebne jest powietrze do tego, by palił się ogień? Do ostatniego z doświadczeń wykorzystano: dwie świeczki i jeden słoik.

Dzieci bardzo szybko zwróciły uwagę na fakt iż, świeczka w słoiku przestała się palić z powodu braku powietrza. Podczas zajęć dzieci miały również okazję poprzez własne działanie dowiedzieć się  jak powstaje wiatr, który wytworzyły podczas zabaw z balonem, samodzielnie wykonanymi wachlarzami i chustą animacyjną, a także zobaczyć jak powstaje deszcz i co rozpuszcza się w wodzie, a co nie. Te doświadczenia na długo pozostaną w ich pamięci a żywioły nie będą im obce.

Wiesława Paczyńska